Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Slováci nedostali ani jednu voľnú kartu

Sportnet|Publikované 19. mar 2008 o 23:00

Tenista Dominik Hrbatý sa musí rozlúčiť so snom o štarte na tretej olympiáde. Prinajmenej na tento rok. Slovenský olympijský výbor žiadal do Pekingu päť voľných kariet, no nedostal ani jedinú.

BRATISLAVA. Domáca olym­­pijská exekutíva sa na včerajšom zasadaní najskôr potešila a potom zosmutnela.

Plavkyňa Martina Moravcová v rannej rozplavbe krauliarskej stovky na európskom šampionáte v Eindhovene splnila nominačné kritériá na pekinskú olympiádu. Ako dvadsiata deviata zo Slovákov a Sloveniek. Vzápätí dorazila nepríjemná správa – neprešla ani jedna slovenská žiadosť o voľné karty na OH 2008.

Náš olympijský výbor žiadal karty pre piatich: strelca Zoltána Baláža, vzpierača Martina Tešoviča, tenistu Dominika Hrbatého, športovú gymnastku Ivanu Kováčovú a pre horskú cyklistku Janku Števkovú. Tripartitná komisia zložená zo zástupcov Medzinárodného olympijského výboru, svetových športových federácií a národných olympijských výborov však poslala do Bratislavy informáciu, že nevyhovela ani jednej našej žiadosti. „Veril som, že prejde aspoň Hrbatý,“ priznal podpredseda SOV Vladimír Miller.

Bratislavský tenista štartoval v Sydney 2000 (s Kučerom boli štvrťfinalistami štvorhry) aj v Aténach 2004. Možnosť nominovať sa klasicky, rebríčkovo na tretie hry v rade stratil operáciami lakťa a ramena.

V internom domácom rebríčku žiadostí o karty figuroval Hrbatý druhý za Tešovičom. Aj pre trenčianskeho vzpierača by štart v Pekingu bol tretí: v Atlante 1996 skončil desiaty, pred štyrmi rokmi v Aténach nezvládol základ v trhu. „Martin má ešte šancu, verím, že na budúci mesiac na majstrovstvách Európy vzpierači získajú aspoň jedno­dve miesta,“ nádeja sa Miller.

O karty bol úžasný záujem: k dispozícii vo všetkých odvetviach ich bolo spolu 90 a tripartitná komisia dostala 1100 žiadostí zo 158 krajín. „Informovali nás, že uprednostňovali krajiny, ktoré rátajú s menej ako šesťčlennou výpravou,“ povedal Miller. „Minišanca ešte existuje pri rozdeľovaní vrátených miesteniek, takých, ktoré krajiny získali, no nevyužili – bude ich však málo a bude to v poslednú chvíľu, zrejme až v júli.“ (mo)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.