Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Slováci na MS zdravotne postihnutých zopakovali úspech z Vancouvru

TASR|1. feb 2011 o 10:57

Slovenskí zdravotne postihnutí lyžiari na januárových MS v alpských disciplínach potvrdili, že 11 medailí z minuloročných ZPH vo Vancouvri nebolo dielom náhody.

BRATISLAVA. V talianskom stredisku Sestriere potvrdili príslušnosť k absolútnej svetovej špičke ziskom rovnakého počtu cenných kovov.

Reprezentanti spod Tatier ukončili šampionát s bilanciou piatich zlatých, štyroch strieborných a dvoch bronzových medailí. Desať z nich vybojovali v individuálnych pretekoch a jednu v súťaži tímov. Generálny sekretár slovenského paralympijského výboru Martin Doroš vyslovil na utorňajšej tlačovej konferencii veľkú spokojnosť s výkonmi športovcov.

"Boli to veľmi úspešné MS. Som veľmi rád, že aj na nich chlapci a dievčatá dokázali skvelú výkonnosť, ktorú ukázali aj vo Vancouveri. Verím, že aj na najbližších ZPH 2014 v Soči budeme rovnako úspešní. Všetkým športovcom vyslovujem poďakovanie, ako aj ich realizačným tímom," povedal Doroš.

Až o štyri prvenstvá sa postarala Henrieta Farkašová, ktorá medzi zrakovo postihnutými ženami s navádzačkou Natáliou Šubrtovou triumfovala v zjazde, superkombinácii (Super G + 1 kolo slalom), slalome a obrovskom slalome a spolu s Jakubom Krakom a Martinom Francem sa podieľala na bronze.

"Celý šampionát som si vychutnávala do poslednej chvíle. Do pretekov som nastupovala s vierou vo vlastné sily, že mám na to dosiahnuť dobrý výsledok. Všetky disciplíny som si užívala, aby som z toho mala čo najlepší pocit. Až na ten jeden pád sa mi to podarilo. MS hodnotím veľmi pozitívne, zisk štyroch zlatých medailí je zatiaľ môj najväčší úspech, som maximálne spokojná," uviedla 24-ročná Farkašová, ktorú doplnila Šubrtová: "Obe nás to veľmi teší. Každým rokom sa zlepšujeme a verím, že najmä po technickej a prípravnej stránke to bude ešte lepšie."

Dvadsaťročný trojnásobný olympijský víťaz z Vancouvru Krako s novým navádzačom a zároveň reprezentačným trénerom Dušanom Šimom nenašiel premožiteľa v slalome, v obrovskom slalome a superkombinácii bol od neho rýchlejší iba španielsky reprezentant Yon Santacana Maiztegui.

"Tieto MS boli veľmi náročné, na vrcholových podujatiach to však už tak býva. Konkurencia je čoraz silnejšia, človek musí bojovať o každú pozíciu. Podarilo sa mi obhájiť výsledok z Kórei a čo ma veľmi teší je medaila z tímových pretekov," skonštatoval Krako, ktorý je nominovaný na prestížne ocenenie Laureus Sports Awards v kategórii hendikepovaných.

Dve strieborné medaily pridala v kategórii telesne postihnutých stojacich lyžiarok 20-ročná Petra Smaržová v slalome a obrovskom slalome, v ktorom skončil na tretej priečke Radomír Dudáš. V konečnej medailovej bilancii zúčastnených krajín skončilo Slovensko v kokurencii 124 športovcov z 24 štátov na vynikajúcom treťom mieste, keď predbehlo Japonsko či USA.

Súvisiace články