Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Slováci majú bod, s ktorým nerátali a dnes chcú rozhodnúť

Takto sa tešili naši tenisti v marci po výhre nad Slovinskom. Zopakujú si oslavy aj dnes na rumunskej pôde? (Autor: SITA)
Ondrej Gajdoš|19. júl 2015 o 11:11

Súčet renkingu rumunských tenistov vo štvorhre bol 12, súčet rebríčkového postavenia Slovákov (100. Zelenay, 289. Martin) až 389. Znova sa však ukázalo, že rebríček nie je podstatný, rozhoduje sa na kurte.

KONSTANCA, BRATISLAVA. Ak chceme v Rumunsku vyhrať, k trom bodom sa musíme dostať cez single, lebo vo štvorhre proti dvojici Tecau - Mercea nemáme šancu.

S touto stratégiou vstupovali v piatok slovenskí tenisti do daviscupového zápasu v Konstanci.

Nakoniec po zaváhaní Norberta Gombosa v úvodnej dvojhre za stavu 1:1 získala dvojica Igor Zelenay - Andrej Martin dôležitý druhý bod práve v sobotňajšom debli. A ešte ako! Tri nula na sety.

Slovensko vedie 2:1 na zápasy a Martin Kližan by mal pridať tretí bod už v úvodnom nedeľňajšom zápase jednotiek oboch tímov s Mariusom Copilom.

Wimbledon prihral Slovákom

Horia Tecau sa po triumfe vo wimbledonskej štvorhre so svojím holandským partnerom Jeanom-Julienom Rojerom vrátil domov do Konstancy až v utorok a nemal veľa času, aby sa preorientoval z trávy na antuku.

Platí to aj pre Florina Mergeu, ktorý hral s Indom Rohanom Bopannom vo Wimbledone v semifinále.

Úspechy Rumunov v All England Clube zahrali Slovákom do kariet. Pre piateho hráča svetového rebríčka v debli Tecaua a siedmeho Mergeu to mala byť v sobotu povinná jazda za druhým bodom.

Veď kým súčet renkingu domácich tenistov je 12, súčet rebríčkového postavenia Slovákov (100. Zelenay, 289. Martin) až 389.

Naši si ani raz neprehrali podanie

"Išli sme na kurt uvoľnení, proti favoritom sme nemali čo stratiť," povedal skúsenejší zo slovenskej dvojice 32-ročný Igor Zelenay.

"Povedali sme si, že sa sústredíme na náš servis, aby sme sa nedostali pod tlak. Všetko nám dokonale vychádzalo. Chlapci z tímu nás povzbudzovaním v hľadisku nabíjali energiou. V každom sete sme aspoň raz brejkli súperov a ustáli sme aj dramatický záver, keď Rumuni mali pri mojom podaní dva brejkbaly. Je to jedno z mojich najväčších víťazstiev v kariére."

Zelenay sa na kurte výborne dopĺňal s Andrejom Martinom. Raz potiahol jeden, potom zasa druhý.

"V treťom sete som mal trochu krízu, Igor ma podržal," priznal Martin. "Pre mňa je to jedno z najemotívnejších víťazstiev."

Slováci si za celý zápas ani raz neprehrali podanie a naopak štyri razy brejkli Rumunov.

Kližan si oddýchol, môže rozhodnúť

Takmer dvojmetrový Zelenay nastúpil v Davis Cupe s Andrejom Martinom prvý raz, ale na turnajoch už spolu hrali.

Vo februárovom súboji so Slovinskom v Bratislave postavil kapitán Mečíř dvojicu Zelenay - Kližan a táto kombinácia sa mu núkala aj v Konstanci.

Nakoniec však po porade s tímom nechal Kližana oddychovať a postavil pôvodne nominovaný pár. Urobil dobre.

Znova sa ukázalo, že rebríček nie je podstatný, rozhoduje sa na kurte. Slovenský tým dostal dobrý signál, že všetka záťaž nemusí byť len na pleciach lídra Kližana.

Súvisiace články