Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Slováci do Kuusama, muži v šprinte nenastúpia

SITA|Publikované 20. nov 2006 o 13:17

>GÄLLIVARE 20. novembra (SITA) - Výprava slovenských reprezentantov - mužov v behu na lyžiach sa v pondelok presúvala z laponského strediska Gällivare na severe Švédska ...

GÄLLIVARE 20. novembra (SITA) - Výprava slovenských reprezentantov - mužov v behu na lyžiach sa v pondelok presúvala z laponského strediska Gällivare na severe Švédska smerom na juhovýchod do približne 500 km vzdialeného fínskeho Kuusama. Tam sa od štvrtka do nedele uskutoční tradičné podujatie s názvom Nordic Opening, v rámci ktorého sa uskutočnia nielen ďalšie preteky Svetového pohára v behu na lyžiach, ale aj úvodné súťaže sezóny o krištáľové glóbusy v skokoch na lyžiach a v severskej kombinácii.

"V Kuusame chceme štartovať v nedeľných pretekoch na 15 km klasickou technikou. V sobotu sú tam na programe klasické šprinty, tie však vynecháme. Šprint klasickou technikou totiž v našom programe nemáme. Určite budeme musieť absolvovať dva šprinty v rámci Tour de Ski, predtým by sme si ho vyskúšali aj v rámci Svetového pohára, ale voľnou, nie klasickou technikou," naznačil najbližší program svojich zverencov tréner slovenskej mužskej reprezentácie Peter Bartoň.

Dvojica slovenských žien Alena Procházková a Katarína Garajová s trénerom Jánom Valuškom ostáva do štvrtka vo fínskom Muoniu, kde pokračujú v príprave. Procházková už má za sebou mimoriadne úspešnú tohtosezónnu premiéru v pretekoch SP, keď v sobotu v Gällivare skončila na 10 km voľnou technikou na 26. mieste, čo je jej najlepší výsledok v kariére v tzv. dlhých behoch. Garajová má FIS-body len pre štart v šprintérskych pretekoch, a tak si na svoju ouvertúru musí počkať do soboty.

"Obe sú prihlásené na šprint, Alena by mala štartovať aj v nedeľných pretekoch na desať kilometrov klasicky," informoval generálny sekretár Slovenského lyžiarskeho zväzu Peter Brüll. Kým za severným polárnym kruhom vládne pravé zimné počasie so snežením a celodennými mrazmi, v Kuusame to až také ideálne nie je. "Máme informácie, že sú tam teploty okolo nuly, padá sneh s dažďom. Organizátori však garantujú, že bude pripravený päťkilometrový okruh, takže mali by sme mať podmienky pre tréning," nestráca optimizmus Peter Bartoň. Slovenskí reprezentanti vykročili do sezóny veľmi dobre, v Kuusame by chceli svoje výkony i umiestnenie minimálne zopakovať.


Program Nordic Opening:

štvrtok 23. novembra:

kvalifikácia skokanov na lyžiach na mostíku HS 142 (18.00 SEČ)


piatok 24. novembra:

preteky v skokoch na lyžiach na mostíku HS 142 (17.20 SEČ)


sobota 25. novembra:

skokanská časť pretekov v severskej kombinácii - dva skoky na mostíku HS 142 (9.00 SEČ)

kvalifikácia šprintu klasickou technikou v behu na lyžiach (9.30 SEČ)

vyraďovacie boje v šprinte klasickou technikou v behu na lyžiach (11.15 SEČ)

bežecká časť pretekov v severskej kombinácii - 15 km Gundersenovou metódou (13.00 SEČ)

kvalifikácia skokanov na lyžiach na mostíku HS 142 (14.30)

preteky v skokoch na lyžiach na mostíku HS 142 (16.15 SEČ)


nedeľa 26. novembra:

skokanská časť šprintérskych pretekov v severskej kombinácii - jeden skok na mostíku HS 142 (9.00 SEČ)

beh žien na 10 km klasickou technikou (10.00 SEČ)

beh mužov na 15 km klasickou technikou (11.25 SEČ)

bežecká časť šprintérskych pretekov v severskej kombinácii - 7,5 km (13.30 SEČ)


Súvisiace články