Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Slnečná Florida čaká na jas hviezdnej trojosi Bure - Bure - Švehla

TASR|4. okt 2001 o 13:07

Florida 4. októbra (TASR) - Posledné roky hokeju na slnečnej Floride nepriali a silný celok NHL z polovice 90-tych rokov by mali v nasledujúcej sezóne ...

Florida 4. októbra (TASR) - Posledné roky hokeju na slnečnej Floride nepriali a silný celok NHL z polovice 90-tych rokov by mali v nasledujúcej sezóne vytiahnuť z tamojších močiarov bratia Pavel a Valeri Bureovci, samozrejme so skúseným, najmä presilovkovým stratégom, slovenským obrancom Róbertom Švehlom.

Angažovanie mladšieho z bratov Valerija, ktorý opustil koncom uplynulej sezóny Calgary, totiž skĺbi mohutnú ofenzívu, od čoho si Panthers veľa sľubujú. V uplynulom ročníku skončilo za južanským tímom v produktivite iba 6 tímov, čo na play off nemohlo ani zďaleka stačiť. Viacero analytikov sa však po niekoľkoročnom sledovaní prvej päťky Floridy vyjadrilo, že ak vyjde zápas Pavlovi Buremu alebo Róbertovi Švehlovi, môže tím počítať s úspechom.

Bratská dvojica by mala silu panterov umocniť, hoci mimo ľadu sú súrodenci pomerne odlišní. Starší Pavel, ktorý tento rok oslávil tridsiatku, je romantik, stále slobodný a väčšinou uzavretejší pokiaľ ide o jeho súkromie. Jeho o tri roky mladší brat je naopak rodinný typ a je oveľa otvorenejší. S manželkou Candace čaká navyše už tretie dieťa.

Obaja bratia však dlho čakali na ich momentálne spojenie. "Cítime sa konečne šťastní, že môžeme hrať po 10 rokoch spolu v jednom tíme. V tomto biznise je ozaj ťažké stretnúť sa v ten istý čas, na tom istom mieste. Pre mňa je dôležité, že časť mojej rodiny tu bude so mnou nielen na ľade, ale aj mimo neho a na cestách," priznal sa Pavel, ktorý spolu s bratom odohrali bok po boku tri zápasy za bývalú zbornú, na ZOH v Nagane odohrali spolu šesť zápasov a stretli sa ešte v jednom tíme v All-Stars zápase v sezóne 1999/2000, kde Valerij dvakrát prihral bratovi na gól.

V septembri 1991 odleteli s otcom do Los Angeles. "Boli sme na to pripravení. Okolnosti v Sovietskom zväze sa zmenili, tak sme mohli odísť," dodal Valerij. V Los Angeles trénovali pod dohľadom otca dvakrát denne a učili sa angličtinu z televízie a rádia. O niekoľko mesiacov sa už Pavel stal favoritom fanúšikov vo Vancouveri, kam ho draftovali ešte v roku 1989. Valerij pôsobil v juniorskej súťaži, pokiaľ ho v 1998 nangažovalo Calgary. Tam sa mu však v poslednej sezóne nie príliš darilo a chcel odísť. Prvé pokusy prišli už v decembri minulého roku, no definitíva padla až v júni 2001.

"Keď sme sa dopočuli, že idem na Floridu, začali sme so ženou kričať a skákať od radosti. Sme nesmierne šťastní. Hrať spolu s bratom nemá žiadne mínusy, iba plusy. Ak dostanete možnosť hrať s hráčom takého kalibru, nezáleží na tom, či je to brat. Ak to však brat je, je to o to väčšia zábava," vyhlásil Valerij.

ki

Súvisiace články