Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Slávny Stanley Cup zavíta aj na liptovský salaš

Sportnet|21. júl 2004 o 00:00

Hokejová trofej spoza mora príde po roku opäť na Slovensko, po Košiciach uvidia strieborný pohár v nedeľu 25. júla v Liptovskom Mikuláši

Stanley Cup, najslávnejšia hokejová trofej na svete, zažil pri oslavách hráčov mnohé extrémy. Viackrát sa už kúpal v bazéne, v roku 2001 ho vyniesli na druhý najvyšší vrchol USA Mt. Elbert (4399 m), vlani si ho Ken Daneyko z New Jersey Devils zobral na jednu noc do postele, pred mesiacom ho zaniesli na Kennedyho vesmírne stredisko na Floridu a ak do bodky vyjde nedeľňajší program slovenskému hokejistovi Martinovi Cibákovi, pribudne aj ďalšia pikantéria. Útočník víťazného tímu Tampa Bay Lightning bude mať strieborný pohár k dispozícii od ôsmej ráno a predpoludním ho chce zaniesť na liptovský salaš, aby sa mohol napiť z čaše žinčice.

Martin Cibák odohral počas šiestich rokov v zámorí svoju prvú celú sezónu v NHL a hneď ju zavŕšil triumfom v Stanley Cupe. V základnej časti nastúpil 24-ročný Lipták v 63 zápasoch (2 góly + 7 asistencií), v play off hral v šiestich stretnutiach (0+1).

Stanleyho pohár príde na Slovensko druhý raz, vlani k nám zavítal premiérovo vďaka Košičanovi Jiřímu Bicekovi po prvenstve mužstva New Jersey Devils. Príchod trofeje sa vtedy dramaticky omeškal, pohár zostal na letisku v Toronte a jeho strážcovia pricestovali na Slovensko s prázdnymi rukami. Program osláv v Košiciach sa musel na druhý deň zopakovať.

Martin Cibák je tretím rodákom zo Slovenska, ktorý mohol zdvihnúť Stanley Cup nad hlavu. V roku 1961 ho s tímom Chicago Black Hawks vyhral legendárny útočník Stan Mikita, vlani sa tešil Jiří Bicek. V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa začala presadzovať tradícia, že hráči víťazného mužstva si mohli zobrať pohár na 24 hodín k sebe do súkromia. Tak si trofej našla cestu aj do Európy. Minulý týždeň ju brankár Tampy Nikolaj Chabibulin priviezol do Minska, v pondelok ju Ruslan Fedotenko predstavil svojim fanúšikom v ukrajinskom Kyjeve, odtiaľ sa dostala do Archangeľska v severnom Rusku k Dmitrijovi Afanasenkovi a potom ju bodyguardi letecky prevezú do Česka - v piatok sa dostane do Písku k Stanislavovi Neckářovi a na druhý deň do Ostravy k Pavlovi Kubinovi. V nedeľu ráno ju poštové auto dovezie do Liptovského Mikuláša. Tohto roku v tíme Tampa Bay Lightning vybojovali Stanley Cup hokejisti zo siedmich krajín. Zo Slovenska zamieri pohár v pondelok cez Prahu do Švédska za Fredrikom Modinom. (on)

Súvisiace články