Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Slávnostné defilé najlepších košických športovcov sa blíži

Ako vojaci, v jednom šíku. Plastiky „ŠOK 2014“ už čakajú na svojich majiteľov. (Autor: www.sportovaosobnost.sk)
Sportnet|Publikované 24. jan 2015 o 00:00

Nastal čas, aby sme upokojili vašu zvedavosť, kto bude v top 10 za rok 2014.

Slávnostné defilé najlepších košických športovcov sa blíži. Iba meno kráľa, absolútneho víťaza ankety Športová osobnosť Košíc, bude utajené až do 20. februára. Jeho vyhlásenie bude vrcholom galavečera, ktorý sa uskutoční, tak ako vlani, v Spločenskom pavilóne.

KOŠICE. Poďme rovno na vec, a podľa abecedy, lebo iné poradie by mohlo byť zavádzajúce. Elitnú desiatku košických športovcov otvára Veronika Cmárová, zlatá kickboxerka z európskeho šampionátu seniorov v tatami disciplínach v slovinskom Maribore.

Tenistka Jana Čepelová bola v spoločnosti najlepších už medzi juniormi, a teraz ju do top desiatky dostal celý rad individuálnych úspechov, z ktorých si najviac cení postup do finále turnaja v americkom Charlestone, kde na jej rakete skončili Serena Williamsová i Daniela Hantuchová.

Aká by to bola desiatka najlepších bez hokejistu? Nomináciu za minulý rok si vyslúžil útočník HC Košice Richard Jenčík, ktorý bol v extraligovom ročníku 2013/14 najproduktívnejší hráč oceliarov.

A čo zástupkyňa basketbalových Good Angels? Tá predsa medzi košickou športovou smotánkou tiež nemôže chýbať. Voľba členov košickej športovej akadémie padla tentoraz na Tijanu Krivačevičovú, ktorá výdatnou mierou prispela k zisku domáceho majstrovského titulu i postupu „anjelok“ do euroligového Final Eight.

Rally pretekár Martin Koči je vekom síce ešte junior, ale vlaňajšie úspechy za volantom v seriáli svetového šampionátu JWRC ho posunuli do „vyššej kategórie“. Pretekár Styllex motorsport teamu Košice obsadil v celkovom hodnotení prestížneho šampionátu skvelé 3. miesto.

Vzpierač Matej Kováč sa prebojoval medzi desať najlepších až v závere roka, ale celkom oprávnene, lebo medzi silnými mužmi sa dvojbojová medaila z akejkoľvek vrcholnej svetovej súťaže veľmi cení. Odchovanec košického vzpierania si z majstrovstiev Európy do 23 rokov v cyperskom Limassole priniesol bronz.

Srbský futbalista Nemanja Matič je už dávnejšie európskou hviezdou, ale ani on nemôže zabudnúť na to, odkiaľ začal stúpať na oblohu. Do slávnej Chelsea odchádzal v roku 2009 z Košíc. Relatívne lacno oproti tomu, ako sa tam vrátil v januári minulého roku. Teraz ho získal Mourinho za 21 miliónov libier...

Florbal je u nás stále v kategórii „malé športy“, ale keby ste išli na sever... Vlaňajšie finále svetového šampionátu vo Švédsku sledovalo viac ako 12-tisíc divákov. Na turnaji hral za slovenskú reprezentáciu aj Martin Petróci (Florko Košice), a preto je tiež medzi desiatkou najlepších.

Za vodného lyžiara Alexandra Vaška hovorí ocenenie, ktoré získal od federácie IWWF iba pred niekoľkými dňami - vyhlásili ho za najlepšieho vodného lyžiara sveta za rok 2014. Na svetovom šampionáte za vlekom v Nemecku získal tri medaily, tú najcennejšiu v skokoch, kde výkonom 64,2 m vytvoril aj nový svetový rekord.

Miroslav Viazanko kope za MFK Košice už pekných pár rôčkov, od sezóny 2007/08, a stále je jeho oporou. Klubu pomohol vlani k víťazstvu v Slovenskom pohári, a je jedným z mála hráčov žlto-modrých, ktorí sa z tejto trofeje tešili už dvakrát.

To je celá desiatka najlepších. Skúste si tipnúť, kto zdvihne nad hlavu cennú plastiku ŠOK 2014. O tom, či ste sa „trafili“, sa dozviete až v piatok 20. februára, keď sa košické športové hviezdy nahodia do gala a zažiaria v plnom lesku na pódiu v Spoločenskom pavilóne.

Súvisiace články