Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Slávneho Romaria dobehol poľský podvodník

Sportnet|Publikované 29. nov 2003 o 00:00

V Lubline bola vo štvrtok veľká sláva. Poľské mesto totiž navštívila jedna z najväčších osobností svetového futbalu. Aj keď s futbalom tentokrát

nemal jej prípad nič spoločné. V čase, keď už začínal v Grodzisku hasnúť lesk McManamana, Anelku, Seamana a ďalších Keeganových zverencov sa na prokuratúre v Lubline pomocou tlmočníka dorozumieval slávny Romario.

"Brazílsky futbalista, pán Romario de Souza Faria, podal svedectvo v prípade podvodov Piotra O. z Lublina," snažil sa poľských novinárov stručne odbiť lublinský okresný prokurátor Michal Blajerski. "Počas vypočúvania, ktoré trvalo niekoľko hodín, Romario potvrdil, že výška sumy, o ktorú podvodom prišiel je 4 milióny 850 tisíc dolárov. Romario ešte vyhlásil, že prišiel do Poľska, aby pomohol poľskej justícii," dodal predsa ešte niečo novinárom prokurátor.

Piotr O. je vo väzbe od februára a je obvinený z rôznych podvodov vo viacerých krajinách Európy. Konkrétne s poškodenia rôznych klientov, praniašpinavých peňazí a v Poľsku aj z daňového úniku vo výške 18 miliónov USD. Tridsaťšesťročný technik nemá vysokoľkolské vzdelanie, ovláda však niekoľko jazykov a úplne plynule rozpráva anglicky i nemecky. Vydával sa za finančníka, diplomata, lekára či prezidenta rôznych fiktívnych spoločností. Polícia uňho našla niekoľko využívaných pasov, samozrejme, že každý z nich znel na iné meno.

Peniaze, ktoré mu slávny futbalista zveril, vraj mali slúžiť na financovanie futbalových škôl pre mladých Brazílčanov. Piotr O. mal peniaze mal najprv vhodne investovať, zväčšiť ich objem a časť z nich nasmerovať na podporu brazílskych detí. Transakcia sa realizovala prostredníctvom jednej švajčiarskej banky. Bližšie okolnosti operácie prokuratúra nechcela zverejniť, podľa Bajerského by "to bolo predčasné".

Kontakty medzim Poliakom a Romariom však asi boli časté, svedčí o tom početná korešpondencia, kópia Romariovho pasu či plná moc, ktorou mohol Poliak vystupovať v Romariovom mene.

Peniaze z Romariovho konta však skončili na konte poľského podvodníka.

Ten si žil na pomery, v Poľsku mal tri veľké rezidencie, množstvo luxusných áút, naposledy si kúpil BMW i mercedes, obe autá v hodnote zhruba 7 - 8 miliónov korún. Polícia zaistila i tri náhrdelníky s briliantmi v hodnote zhruba 1,5 milióna korún. A množstvo dokumentov, z ktorých vyplýva, že Piotr O. má tučné bankové kontá v Bosne a na Cypre.

V Poľsku je prípad podvedeného Romaria známy od marca, keď o ňom krátko informovali poľské médiá prvýkrát.

Aj preto štvrtková utajená návšteva Romaria až tak utajená nebola. Novinári už od rána postávali pred budovou Okresnej prokuratúry v Lubline, takže aj hovorca prokuratúry musel pod ich tlakom kapitulovať. "Áno, pána Romaria očakávame okolo štrnástej hodiny," priznal hovorca. Okolo pätnástej hodiny bezradne rozpažoval rukami: "Nevieme, čo sa deje, veď som vám vravel, že tu má byť okolo štrnástej."

Potom však prišla informácia z Varšavy, Romario vraj doletel, v jednej z varšavských požičovní si vypožičal Fiat Palio a mieru do Lublinu. Romario v Lubline vystúpil z auta v spoločnosti dvoch mužov a mladej ženy. S novinármi nerozprával a zakrýval si tvár svetrom. Do budovy vošiel bočným vchodom, pred ktorý sa hneď postavila ochranka.

Sklamaní boli niekoľkí chlapci, ktorí niekoľko hodín očakávali utajenú hviezdu so zápisníkmi i perami v ruke, Romariov autogram im unikol.

Obvinenému Poliakovi hrozí až desať rokov väzenia.

Súvisiace články