Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Slávistky by sa chceli vklíniť medzi špičku

Sportnet|Publikované 11. nov 2005 o 23:00

Košice Pri pohľade na extraligovú tabuľku musia mať košické volejbalistky a ich priaznivci radosť. Tretia priečka po ôsmom kole je určite nadplán.

Slávia TU na ňu poskočila po poslednom kole, keď v súboji s juniorkami Slovenska vydrela víťazstvo 3:2. Pravda, v tomto zápase sa slávistky museli triasť o výsledok až do samého konca. A to ich tréner Lorant Lipan nečakal.

"Nehrali sme veľmi dobre," neskrýval kormidelník východniarok, ktorého uspokojilo len samotné víťazstvo. "Ak by sme podali štandardný výkon, tak ide všetko hladko. Veľmi by nás mohlo mrzieť, ak by sme ľahkovážne prišli o dôležité body. Takéto stretnutia sú o psychike a koncentrácii. Kondične sme na tom dobre, dá sa povedať, že aj herne, ide len o to, aby sme nepoľavili. A nielen v zápase, ale už v samotnom tréningu. Netvrdím, že hráčky musia na tréningu bojovať ako o život, ale zľahčovaním si situácie si potom pripravia zbytočné problémy aj v stretnutí."

Lipana škrie, že namiesto jasného zápasu sa hráčky dokážu pohrať s ohňom. "Stačí málo, nechať súpera hrať a je z toho dráma, tak ako naposledy. Pritom hráčky si sú vedomé toho, ako sa nám to môže vypomstiť."

Košičanky sa môžu udržať na špici. Kormidelník vysokoškoláčok však vie, že len ak si udržia vysoký kredit a vyhnú sa nečakaným zakopnutiam. "Ak by sme sa udržali v prvej štvorke, naisto by sme sa vyhli bojom o záchranu. A aj do play off by sme išli z vhodnejšej pozície. Miesto v prvej štvorke nám zaručia len dobré výkony a to, že sa vyhneme nečakaným zakopnutiam. Potom tu je reálna šanca vklíniť sa medzi špičku. No vždy treba mať na pamäti, že stačí len málo a všetko sa môže otočiť."

V najvyššej súťaži sú znovu o krok pred ostatnými Senica a Slávia UK Bratislava. Pod nimi vládne vzácna vyrovnanosť. "Dá sa povedať, že s výnimkou vedúceho tandemu môže vyhrávať každý s každým. Len posledný Púchov zaostáva. Je to zdá sa jasný prípad, veď ešte nevyhrali ani jediný zápas."

Dnes o 17. hodine sa v telocvični na Jedlíkovej predstaví dlhoročný suverén extraligy Slávia UK. So Senicou sa v Košiciach vysokoškoláčky vedeli popasovať, prehrali až po päťsetovej bitke. Na čo si budú môcť trúfnuť tentoraz?

"Nepoviem, že tento zápas ideme vyhrať. Ale chceme podať dobrý výkon. Beriem aj prehru s favoritom, ak zahráme dobre a bude zrejmé, že aj tak je súper lepší. Niekedy je prijateľné, ak zvíťazíte, ale neoslníte, no to proti Slávii UK nehrozí. V prvom rade očakávam kolektívny výkon. Stále hráčkam prízvukujem, aby si na svojom poste odviedli to svoje a popri tom ešte pomohli jedna druhej. Potom má z toho osoh celé družstvo," ozrejmuje Lipan filozofiu, ktorú sa snaží vštepiť aj hráčkam.

Prémie len symbolické

Volejbalový klub Slávia TU Košice sa podmienkami nemôže porovnávať so Senicou, či Sláviou UK Bratislava. V Košiciach majú hráčky svoje civilné povolania, mnohé dievčatá študujú. No nejakú korunu predsa za svoje snaženie dostanú. "Odmeny existujú. Myslím, že po dobrých výkonoch sú na mieste. Ale u nás sú to len symbolické sumy, na hlavu tak trojciferné," naznačuje tréner TU Lorant Lipan, že volejbal na východe nie je zlatou baňou. "Pre hráčky musí byť odmenou aj to, keď ich pochválim. Vždy je predsa o čo hrať. V prvom rade sa snažia kvôli sebe. Teraz proti UK by zase sympatickým výkonom mohli urobiť radosť prezidentke klube Eve Fischerovej, ktorá má narodeniny," naznačil aký darček by potešil šéfku klubu. (tt)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.