Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Slávik vraj možno bude ľutovať neskôr...

Sportnet|Publikované 10. nov 2005 o 23:00

Košice - Keď pred mesiacom vyšla na svetlo sveta správa, že v súčasnosti najúspešnejší slovenský sánkar Jaroslav Slávik ukončil kariéru, viacerí

nechceli uveriť, že za takýmto vážnym rozhodnutím stojí príčina: "Prípravu na ZOH som neabsolvoval v takej miere, ako som si predstavoval a aby som mohol naplniť moje ambície - umiestnenie do šiestej priečky. Ani pomoc ministerstva vnútra nestačí na to, aby sme sa vyrovnali najlepším." A to všetko sa udialo štyri mesiace pred ZOH v Turíne! Olympiáda je snom každého športovca, viacerí sa na ňu cez rôzne kľúče ani nekvalifikujú. A to zrazu úplne iná situácia. Slávik mal na dosah sviatok všetkých športovcov a vzdal sa ho.

Stop športu, zelená stabilizácii

"Dôvod? Dá sa povedať určitá životná stabilizácia do budúcnosti. Oficiálne sa síce hovorí o štyroch mesiacoch pred Turínom, ale ja som sa s touto myšlienkou pohrával už dva roky. A po poslednej zime som sa rozhodol. Navyše som veľa netrénoval a to sa podpísalo aj pod moju kondičku. Do Turína som sa nechcel ísť len zúčastniť, to nebolo mojím cieľom," začal rozvíjať niť svojho rozhodnutia sánkar, ktorý ako prvý získal pre Slovensko medailu v tomto športe. Stalo sa tak pred rokom v Oberhofe na ME a pokračoval: "Sánkovanie nie šport, ktorý by ma uživil a jednoducho som sa pustil do podnikateľských aktivít. Situácia došla až na križovatku, keď som sa musel rozhodnúť. Niektorí majú svoju budúcnosť vyriešenú, ja ju nemám.

Pracujem na živnosť," vysvetlil 29-ročný rodák z Popradu, ktorý už tri roky býva v Bratislave.

Pred Siguldov mu bolo smutno

V nabitej konkurencii predovšetkým sánkarov z Nemecka, Talianska, Rakúska, Ruska či zo zámoria si Slávik vybojoval postavenie, na ktorom sa dalo stavať. Veď v nasadenej 15-člennej skupine, ktorá má automaticky istú účasť vo finále v každom kole Svetového pohára, mu patrila siedma priečka. Nemusel sa teda predierať cez sito kvalifikácie a tŕpnuť, či bude v druhej pätnástke, ktorá si vybojuje postup do finále. "Musím sa priznať, že 1. kolo Svetového pohára som vôbec nesledoval. Nemám doma ani televízor. Výsledky som však registroval, 10. miesto v dvojiciach je veľmi dobré na úvod." Jaro neskrýva, že pár dní pred pretekmi i počas nich cítil mrvenie v rukách i v nohách. "Samozrejme, bolo mi smutno. To je jasné. Určite by mi bolo lepšie, keby som bol v Sigulde s nimi." Nedalo sa počkať štyri mesiace, potiahnuť kariéru do olympiády, možno ju i celkom pekne vyšperkovať a potom ju až ukončiť? "Práve o to ide. Stabilizáciu zažívam už tri roky. Keby som si veril, že skončím do 6. miesta na olympiáde, rozhodol by som sa možno inak. Keďže som si však prestal veriť v ambíciách, motívacia klesala a ja som zvažoval, či ešte dám prednosť športu."

Prehovárania nezabrali, Vancouver 2010 otvorený

Jara prehovárali všetci, čo mali dočinenia so sánkovaním. Všetci zo sánkarského zväzu sa snažili zmeniť, resp. oddialiť jeho rozhodnutie. Dokonca i sám predseda SOV František Chmelár s ním rozprával, no nič nezabralo. S odstupom času neľutujete svoj krok, rozhodnutie? "Možno budem ľutovať neskôr. Momentálne som sa musel rozhodnúť a teraz to neľutujem, hoci mi je smutno za olympiádou." Turín 2006 je už pasé. O ďalšie štyri roky bude olympiáda vo Vancouveri a v roku 2010 bude mať Slávik kristove roky. Je to teda šanca pre návrat? "Iste. Je úplne otvorený. Veľmi ma mrzí, že sa to všetko zomlelo tento rok. Ja som plánoval pauzu na rok-dva. Stále som to odiaľoval, že to ešte vydržím, ale už sa to stupňovalo. Jednoducho, sociálne podmienky nie sú dostačujúce, aby sa človek mohol venovať len športu a neobával sa, či z toho vyžije alebo bude profitovať aj v budúcnosti." Mimochodom, za bronz na ME začiatkom roka 2004 dostal J. Slávik odmenu 50 000 Sk. "Dostal som ju až tohto roku od premiéra Mikuláša Dzurindu. To bola vlastne jediná aká-taká odmena počas kariéry."

Hypotéka vs. 16-tisíc v hrubom

Jarovi nemožno upierať ambície v osobnom živote. Chlap pred tridsiatkou by tiež chcel stáť na vlastných nohách a mať určité zázemie - strechu nad hlavou, rodinku. Musí sa postarať o to, aby mohol v živote existovať na úrovni, ktorú si predstavuje, že by mu mala zodpovedať. Sánkovanie veru nie je šport na finančné zabezpečenie sa. Musia ho robiť naozaj zapálení ľudia. Jaro bol členom strediska štátnej športovej reprezentácie Ministerstva vnútra SR na Štrbskom Plese. Mesačne mu to vynieslo 16-tisíc v hrubom. A to nie je suma, na ktorej by sa dala stavať budúcnosť. Nehovoriac, že Jaro začiatkom roka zobral hypotéku na kúpu bytu v Bratislave, ktorú treba splácať.

Prišli sme o olympijského medailistu?

Nepreženieme, keď povieme, že Slávik bol adeptom na dobré umiestnenie v Turíne. V kútiku srdca poniektorí hovorili aj o medaile. Prečo nie... Veď ak je niekto tretí na ME a šiesty na MS? A to z krajiny, ktorá nemá umelý tobogán a ešte ho tak skoro nebude mať... Slovensko stále čaká na prvý cenný kov zo ZOH. Veľa horúcich želiezok nemáme - pri veľmi dobrej konštelácii hviezd Zuzulová, Bajčičák, možno Bátory... Ďalšieho kandidáta už stratilo. "Úplne to beriem. Nechcel som dopadnúť zle v Turíne. Vždy som si dával najvyššie ciele. Žiaľ na Slovensku idú peniaze len do futbalu či hokeja. Malé športy a nielen zimné nie sú zaujímavé. Na druhej strane všetci od nich čakajú úspechy," konštatoval starú pravdu J. Slávik a poďakoval všetkým, ktorí mu doteraz pomáhali v sánkarskej kariére.

Súperi sa vypytovali a neveriacky krútili hlavami

Na úvodné preteky Svetového pohára do lotyšskej Siguldy cestovali Slováci bez Jara Slávika, no jeho meno i tak rezonovalo. "Všetci! Všetci sa na Jara pýtali, kde je a len neveriacky krútili hlavou nad tým, že nevydržal do blížiacej sa olympiády. Jara poznajú veľmi dobre za tie roky. Divili sa aj tí, ktorí zabezpečujú televízne prenosy a tlačové služby. Neustále sa všetci pýtali, čo je s ním. Veľmi im bolo ľúto, že Jaro nebol v Sigulde. Žiaľ, nám všetkým na zväze, je to dvojnásobne ľúto. Súperi nevedeli celkom pochopiť, tak ako aj ja, že pre pol rok pretekár zahodí za hlavu 10 rokov kariéry. Boli rozčarovaní z jeho rozhodnutia. Môj názor je ten, že všetko, čo mal naplánované, mohol oddialiť o pol roka a bolo by to v poriadku," povedal reprezentačný tréner sánkárov Walter Marx st.

KTO JE JAROSLAV SLÁVIK

Dvadsaťdeväťročný Jaroslav Slávik (185 cm, 83 kg) je absolventom FTVŠ. Počas svojej úspešnej kariéry získal historickúbronzovú medailu na ME 2004 v nemeckom Oberhofe, okrem toho sa môže pochváliť 6. priečkou z MS 2003 v lotyšskej Sigulde a tiež prispel k 4. miestu Slovenska v súťaži družstiev na MS 2003 i ME 2004 a 5. pozícii na MS 2004. Získal tiež striebro na Hrách dobrej vôle. Štartoval tiež na ZOH 2002 v Salt Lake City, kde bol v pretekoch jednotlivcov šestnásty. Vo Svetovom pohári 2004 skončil celkove na 9. mieste.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.