Štvrtok, 24. júna, 2021Meniny má Ján

Slavia Praha vraj podplácala

Sportnet|23. dec 2004 o 00:00

PRAHA - Bývalý funkcionár pražskej Slavie Vladimír Zápotocký vyhlásil, že klub na jeseň roku 1993 podplatil dvoch rozhodcov. V rozhovore pre januárové číslo časopisu Hattrick, ktoré vychádza v týchto dňoch, povedal, že vtedajší najvplyvnejší muž Slavie .

PRAHA - Bývalý funkcionár pražskej Slavie Vladimír Zápotocký vyhlásil, že klub na jeseň roku 1993 podplatil dvoch rozhodcov. V rozhovore pre januárové číslo časopisu Hattrick, ktoré vychádza v týchto dňoch, povedal, že vtedajší najvplyvnejší muž Slavie Alexander Komanický podplatil rozhodcu Karla Bohuňka a Miroslava Maurera sumami od 100- do 150-tisíc korún. Komanický vraj chcel počas svojho krátkeho pôsobenia v Slavii dosiahnuť úspech doslova za každú cenu. Podľa Zápotockého, ktorý bol vtedy vedúcim tímu, vraj maximálne motivoval hráčov, ale neponechával nič na náhodu a víťazstvá v dvoch posledných kolách ligovej jesene si poistil i podplácaním rozhodcov. Slavia vtedy vyhrala v Olomouci 1:0 a vo Vítkoviciach 2:1.

"Podplatený bol hlavný rozhodca a traja až štyria hráči súpera, ktorých mená nepoznám," povedal Zápotocký o stretnutí v Olomouci, ktoré viedol Bohuněk. Zápas vo Vítkoviciach rozhodoval Maurer aj on podľa Zápotockého dostal zaplatené. Obaja vtedajší rozhodcovia dnes majú dbať na regulárnosť ligy z pozície delegátov futbalového zväzu. Bohuňkovo meno však už v súvislosti so súčasnou aférou zaznelo a práve včera dostal od disciplinárnej komisie za korupčné počínanie pokutu 50 000 korún. Obvinenia, ktoré sa chystá zverejniť Hattrick, poprel. Maurer redaktorom mesačníka odmietol odpovedať. Podľa predsedu disciplinárnej komisie Alexandra Károlyiho je táto vec už premlčaná, takže ju nemožno riešiť. Čas zamlčania vo futbale je jeden rok. "Tu keď niekto niečo povie za jedenásť rokov, je to z hľadiska disciplinárneho konania nepoužiteľné. Niečo tvrdiť ešte neznamená hovoriť pravdu. Musí sa to dokázať," dodal Károlyi.

Komanický sa nakoniec majiteľom Slavie nestal a odišiel svoje plány realizovať do Chebu. Tamojší klub čoskoro po jeho pôsobení prakticky zmizol z futbalovej mapy. Z Komanického sa stal jeden z najväčších dlžníkov Fondu národného majetku, dnes údajne žije v zahraničí. (čtk)

Súvisiace články