Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Slasti a strasti prvej profesionálnej píšťalky

Sportnet|Publikované 27. okt 2005 o 00:00

Bratislava - Možno to niektorí pozorovatelia aj prehliadli, ale duel 12. kola ST extraligy Skalica Trenčín vošiel do histórie slovenského hokeja.

Viedol ho totiž v pozícii hlavného prvý profesionálny rozhodca u nás. Peter Jonák (na snímke druhý zľava) tesne predtým podpísal zmluvu s prezidentom SZĽH Jurajom Širokým a mohol tak začať ukrajovať z novej etapy svojej kariéry. Tridsaťšesťročný strážca pravidiel prišiel k tomuto štatútu hľadaním východiska zo spletitej situácie. Zistil, že povinnosti na ľade a vo firme, v ktorej pracoval, sa navzájom bili. "Keď som išiel na majstrovstvá sveta do Fínska, tak som sa musel rozhodnúť: Či budem robiť poriadne svoju profesiu alebo sa stopercentne sústredím na hokej. Zvíťazil šport." Možno to bolo aj príznačné, lebo od troch rokov stojí na korčuliach, súťažne hokej hral, od šestnástich rokov sa vrhol na rozhodovanie.

Lenže čo ak po čase zistí, že to nie pravé orechové, vie si predstaviť okamžité zaradenie do civilnej profesie? "Nebude to určite jednoduché, no je vôľa, aby som ako profesionál pokračoval ešte dlho. Debatoval som o tom so šéfom zväzu a je perspektíva, aby som fungoval nie iba jeden rok." Tento Bratislavčan je teda rozhodcom-živnostníkom, čo je nová kategória aj z hľadiska daniarov. Jeho priekopnícke rozhodnutie prináša určite aj rad rizík. Na druhej strane môže si dávať do nákladov aj návštevy vo fitnescentách na zvyšovanie kondície, ako aj hradenie si doplnkov výživy, čo predtým hradil z vlastného vrecka. Jeho program na túto sezónu je naozaj nabitý, veď okrem domácich duelov bude účinkovať aj v zahraničných ligách v rámci rozhodcovskej výmeny a navyše ho čakajú medzinárodné akcie, pričom vrcholom budú majstrovstvá sveta v Lotyšsku.

Vníma však nielen klady, ale i zápory. Hlavne to, že ak po skončení ročníka zväz zistí nedosiahnutie želaného efektu, zaradí sa na budúci rok do zboru ako rozhodca-amatér. "Nesmiem zabudnúť aj na nešťastné zranenie či poškodenie zdravia dlhodobejšieho charakteru. Rovnako tým, že som profesionálny rozhodca, bude to mať dopad na okolie a stanem sa terčom ešte podrobnejšieho hodnotenia, mapovania mojej práce. Všetci očakávajú bezchybné, úžasné výkony a budú to spájať s profesionalizáciou."

Dosiaľ mu to vychádzalo, že za mesiac zvládol v priemere šesť-sedem extraligových zápasov, no po uzatvorení zmluvy to bude viac. Zatiaľ bežia iba prvé týždne jeho kontraktu (nomináciu robila komisia rozhodcov v septembri a vtedy ešte nevedela, či podpíše zmluvu, nuž píska podľa starého modelu), ale predpokladá, že by mal byť nasadzovaný na väčšinu kôl. Zmluvu má do konca apríla čo však v ďalšom období do začiatku nového ročníka? "V máji mám svetový šampionát, hoci to pôjde z prostriedkov IIHF. Hluché obdobie nastane v júni a júli, keď sa nekonajú stretnutia. Vtedy plácu nedostanem. V auguste je obdobie prípravných súbojov a vtedy máme hovoriť s funkcionármi o prípadnom pokračovaní kontraktu." Približne mu vychádzalo dosiaľ 15-17 meraní síl za mesiac (ST extraliga, zápasy juniorov a dorastencov), teraz podľa jeho odhadov by to malo byť minimálne 20 súbojov, ktoré bude viesť, pričom prevahu získajú zápasy najvyššej súťaže. Tým, že bude mať automaticky prednosť pri obsadzovaní jednotlivých kôl, svojím spôsobom zaberá miesto iným. Ale s negatívnymi reakciami sa dosiaľ nestretol. "Niektorí kolegovia uvažujú tiež o podobnom vykročení a sú radi, že niekto prišiel a vyšliape im cestičku. Každý, kto príde po mne, bude to mať jednoduchšie. Stačí len vychytať nejaké muchy, ktoré sa objavia. Ostatní chlapci, korí pískajú popri zamestnaní, nie sú závislí od rozhodovania, berú to ako svoje hobby. A toľko zápasov im zase nezoberiem." To, že by boli všetci strážcovia pravidiel profesionáli, neprichádza u nás do úvahy. Takí bohatí zase nie sme. Okrem toho viacerí sa solídne upichli v zamestnaní a nebudú chcieť meniť povolanie a prípadne riskovať. "Byť profesionálom je vhodné pre toho, kto je maximálne s píšťalkou vyťažený v rámci Slovenska a IIHF a nie je schopný práve preto nájsť si primerané zamestnanie."

Byť neustále v permanencii je zradné, žmýkajúce telo aj hlavu. Preto dôraz treba klásť na fyzickú i psychickú kondíciu. "Som v kontakte s Milanom Minářom v Čechách, ktorý je v permanencii od septembra a už mi naznačil, že má toho plné "trubky". Viem, že životosprávu a regeneráciu treba tomuto nasadeniu prispôsobiť a v tomto smere sme dosť amatéri. Ideme stále v neustálom kolotoči zápas-robota-zápas. Minář mi naznačil, že okamžite začal chodiť na masáže, regeneráciu, aby to utiahol. Inak sa to nedá zvládnuť."

Pod drobnohľadom

Štatút poskytuje istotu

Jonák bude dostávať iné peniaze než jeho kolegovia. Prínos však vidí v tom, že kým kedysi ak nemohol rozhodovať z takých či onakých dôvodov (nenominovanie, choroba), nedostal ani korunu: "Ak by som napríklad vypadol na mesiac-dva - keďže som nič iné nerobil nebol by žiadny príjem a nemal by som z čoho žiť. Teraz mám istotu, že financie mi naskočia na účet aj v prípade onemocnenia, hoci nie v plnej výške." Okrem toho predtým nemal zaručené od komisie rozhodcov, že stále bude pískať. Nateraz je výhodou, že záujmom SZĽH a komisie rozhodcov je, aby bol v akcii čo najčastejšie. "Mám istotu zápasovej vyťaženosti a neustálej možnosti zvyšovania si nasadenia." Určite by nepresedlal do inej pozície, keby zarobil menej než po iné sezóny. Pravda, neinkasuje honorár za každý duel zvlášť, ale má mesačnú mzdu, ktorá je fixná. Jej výšku však odmietol špecifikovať. "Nie, že by som to nechcel zverejniť, ale v zmluve je uvedené, že ani jedna strana sa k tomu nebude vyjadrovať." Je to menej ako stotisíc korún? "Nechcem komentovať žiadnu sumu, ktorú spomeniete" s úsmevom obišiel našu udičku.

(zuk)

Koľko za čo dostávajú

V ST extralige za duel základnej časti hlavný dostáva brutto 4000 Sk (čiarový 2000), pričom táto suma sa navyšuje súbežne s finišom ročníka. Vo štvrťfinále je to o 500, v semifinále o 1000 a vo finále o 1500 Sk viac. Za vystúpenia v I. lige je odmena 2000 korún (nepatrne zvyšovaná v play off a vo finále), v II. lige 800 Sk, v extralige juniorov dostane hlavný tisícu a v extralige dorastu osemsto korún. Pre zaujímavosť, výkon v medzištátnom stretnutí áčka je ocenený sumou 5000 Sk.

(zuk)

Ako vyriešia dilemu?

Prvý slovenský profesionálny rozhodca nebude mať imunitu pri sankcionovaní zo strany zodpovedných. Chyby urobí každý - aj on. "Vzťahujú sa na mňa rovnaké tresty, napríklad finančné, ako na ostatných. Mne by potom krátili mzdu." Teoreticky môže dostať aj dištanc, ale skôr sú arbitri trestaní krátením odmeny vo výške 25 či 50 percent paušálu podľa závažnosti chyby. "Môže sa stať i to, že mi zastavia činnosť, ale to by musel byť obrovský kiks. Nepamätám si za posledné sezóny, že by niekto dostal za extraligové počínanie dlhší dištanc." Lenže vzniká aj dilema. Zväz má záujem, aby tento rozhodca pískal čo najviac a nebol trestaný. Ako sa k tomu postaví komisia rozhodcov? "Aj o tom už padla zmienka v spoločných debatách. Ak by nastala taká situácia, finančný obnos by bol na základe prestoja krátený. Avšak činovníci vedeli, s kým podpisujú zmluvu, poznali moje výsledky v práci rozhodcu a nekupovali takpovediac mačku vo vreci. Ovládali, koľkokrát som bol sankcionovaný a aká je moja výkonnosť. Na základe týchto poznatkov sa rozhodli pristúpiť k profesionalizácii. Takže nie je to o tom, že teraz tŕpnu a želajú si, aby som len preboha neurobil "prúser"." Je však na samotnom aktérovi, aby nedal zámienku na námietky či protesty, aby si zachoval svoj garantovaný príjem a nenarušil rodinný rozpočet.

(zuk)

Všimli sme si

Slováci doplnili kvarteto

Len pár krajín v Európe sa môže pochváliť, že majú profesionálov s píšťalkami. Začali to už pred časom Švajčiari, k nim sa pridali Nemci. v tomto ročníku v susedných Čechách sa objavili traja borci s týmto štatútom a nasledovalo Slovensko, ktoré doplnilo kvarteto. "Pravdaže, informácie som čerpal aj od kolegov z cudziny, je dobré učiť sa z ich poznatkov," riekol Jonák. Prirodzene, profíci fungujú v zámorí, ale s istými odlišnosťami oproti tým na starom kontinente. Spočívajú hlavne v tom, že tam pískajú iba duely NHL (počet zápasov a hracích dní je neporovnateľne vyšší než u nás a rozhodcovia sú nasadzovaní takmer každý deň), a nie iné súťaže. Možno postupne profesionalizácia zasiahne viac národných zväzov. Len najprv treba preosiať skúsenosti, klady a zápory tohto modelu a hlavne treba mať poruke dostatočné finančné zdroje.

(zuk)

Súvisiace články