Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Slalom ma v Kosteličovi zatiaľ suverénneho lídra

SITA|17. jan 2011 o 16:13

V polovici sezóny Svetového pohára zjazdárov je pohľad na celkové poradie bojov o veľký krištáľový glóbus pomerne prekvapujúci.

WENGEN. Na čele je Chorvát Ivica Kostelič pred Nórom Akselom Lundom Svindalom a Švajčiarom Silvanom Zurbriggenom.

Už 31-ročný Kostelič po Novom roku akoby odštartoval druhú zjazdársku mladosť. Triumfoval v troch slalomoch Svetového pohára vrátane atraktívneho paralelného podujatia v Mníchove (okrem toho aj Adelboden a Wengen), iba na domácom svahu v Záhrebe bol “až” druhý. K tomu pridal aj víťazstvo zo superkombinácie vo Wengene, piate miesto z obrovského slalomu v Adelbodene a tiež 12. priečku z legendárneho wengenského zjazdu. Výsledkom je líderská pozícia s náskokom 215 bodov pred majstrom univerzálnosti Svindalom a 257 bodov pred ďalším prekvapením sezóny Zurbriggenom.

K tomu treba prirátať aj pomerne jednoznačné vedenie v hodnotení slalomu, kde má pred druhým Rakúšanom Marcelom Hirscherom náskok 77 bodov. "Vo Wengene som predviedol možno svoje životné jazdy v rámci jedného víkendu. Je však veľmi náročné udržať si vysoký výkonnostný ´level´ dlhší čas. V súčasnosti mi ide, ale nechcem to zbytočne preháňať s komentovaním o útoku na veľký glóbus. Zostávam pri zemi a pôjdem z pretekov na preteky,” nechal sa počuť Ivica Kostelič, ktorý bol dlhé roky v tieni svojej fenomenálnej mladšej sestry Janice.

Kostelič tvrdí, že základom jeho dobrých výsledkov je okrem kvalitnej letnej prípravy aj vysoká a ničím nerušená koncentrácia počas súťažných jázd na kopci. “Viem si udržať sústredenosť na vysokej úrovni. Počas pretekov myslím len na seba, aby som podal čo najlepší výkon. Dianie okolo ma nezaujíma,” podotkol Kostelič. Po Wengene má chorvátsky hrdina na konte už 15 víťazstiev vo Svetovom pohári. Najbližšie ho čakajú preteky v rakúskych strediskách Kitzbühel a Schladming, ktoré sú považované za mužské vrcholy sezóny vo Svetovom pohári. Kitzbühel je najprestížnejším zjazdárskym dejiskom, Schladming zasa slalomovým. “Rakúsko je ako môj druhý domov. Počas roka tam strávim veľa času, mám tam množstvo priateľov. Verím, že mi pribudnú aj ďalší, keď sa mi bude naďalej dariť,” dodal Kostelič.

Súvisiace články