Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Skvelý ťah TJ OBAL SERVIS VSŽ Košice - v jej sieti uviazol parádny kus - Miroslav Vanko!

Sportnet|Publikované 17. dec 2002 o 23:00

Košice - Hoci včera popoludní mala TJ OBAL SERVIS VSŽ Košice výročnú schôdzu, na ktorej bilancovali výsledky v roku 2002, viac sa do popredia dostal

husársky kúsok predsedu oddielu Milana Petrenka, ktorý do svojich radov prilákal bežeckú atletickú hviezdu na Slovensku Miroslava Vanka.

"Na Slovenskom atletickom zväze nazvali prestup Miroslava Vanka z Dukly Banská Bystrica do nášho oddielu, ako prestup roka na Slovensku. Miro je jedným z najúspešnejších pretekárov v poslednom období v behu na 5 000 a 10 000 metrov. U nás sa bude špecializovať na tieto disciplíny, plus v podmienkach zmluvy má zakotvené, že sa bude venovať i polmaratónu. Inak musím vyzdvihnúť korektný prístup Dukly pri rokovaniach," pochválil sa najčerstvejším úlovkom M. Petrenko. Splnili sa teda slová, ktoré povedal pre Korzár po dobehu svojich pretekárov na októbrovom MMM v Košiciach. TJ OBAL SERVIS VSŽ Košice má momentálne 15 bežcov, z toho štyri ženy. "Zmluvy sú individuálne, zväčša sme s pretekármi podpisovali kontrakty na tri roky. Pochopiteľne, v zmluve je zakotvená i výkonnosť bežca, ktorú musí dosiahnuť. Ak ju nedosiahne, potom z hľadiska podmienok prehodnotíme zmluvu. V zmluve sú presne zakomponované sústredenia, vybavenie, pitný režim, doprava a podobne."

V nasledujúcom roku by v TJ OBAL SERVIS VSŽ chceli nadviazať na rok 2001, v ktorom oddiel získal 16 majstrovských titulov. "V roku 2002 sme túto zbierku neobhájili, keď sme získali len deväť titulov. V nasledujúcom roku by sme chceli opäť získať aspoň 16 titulov vo všetkých diciplínach." O tieto ciele v smelých plánoch by sa mala v ženách pričiniť perspektívna Alena Jatiová (800 a 1 500 m), ktorá však bude naďalej štartovať i v juniorskej kategórii. Helená Sloková (5 000, 10 000 a polmaratón). "Usilovali sme sa o spätný návrat Janečkovej z Bardejova, no zatiaľ sa nám to nedarí." V mužských disciplínach sa predstavitelia oddielu budú spoliehať na Ľubomíra Grigera (1 500, 3 000) a pre väčšie vzdialenosti bude hlavná ťarcha zodpovednosti spočívať na pleciach trojice Vanko, Lipovský, Matanin.

"V roku 2003 je naším hlavným cieľom účasť na majstrovstvách Európy v behu do vrchu, ktorý je na programe v prvý júlový víkend v Taliansku. Pre toto podujatie by sme na krátkodobé hosťovanie radi doriešili príchod Róberta Štefka z Dukly Banská Bystrica. Verím, že sa dohodneme. Radi by sme totiž štartovali nielen v súťaži jednotlivcov, ale chceli by sme súťažiť i v družstvách. OBAL SERVIS VSŽ by mohol dosiahnuť pekný úspech. Pochopiteľne, pri takej silnej konštelácii bežcov pokukujeme po majstrovských tituloch v krose, polmaratóne i maratóne. Samozrejme, budeme štartovať i na ďalších podujatiach doma a v zahraničí, kde sme si už v minulosti spravili dobré meno," naznačil hlavné ciele predseda TJ OBAL SERVIS VSŽ M. Petrenko. Tajomník a tréner oddielu Pavol Madár ho doplnil: "Ak by sa podarilo vybaviť hosťovanie Roba Štefka, tak by sme mohli zaznamenať pekné umiestnenie i na Európskom pohári v krose. Koncom januára bude Slovensko zastupovať Skalica, no o rok by sme už na tejto akcii chceli my štartovať." Dodajme, že Košičania by chceli mať svojho zástupcu i na majstrovstvách Európy v krose v škótskom Edinburghu. K týmto ambíciám by mal prispieť i rozpočet pre rok 2003, ktorý sa oproti tomuto roku zvýšil o 300 000 korún na 800 000 Sk.

Tento atletický oddiel sa však vo výhľade na ďalšie roky nesústredil len na medailovú žatvu, ale svoju aktivitu zameral i na výchovu atletických nádejí, čo je v súčasných ťažkých ekonomických podmienkach na Slovensku jav málovídaný a zaslúži si obdiv. Zaujímavo je doriešené i financovanie tohto projektu. "V spolupráci so ZŠ Postupimská budujeme na Furči stredisko atletickej mládeže, ktoré bude patriť pod náš oddiel. Chceme podchytiť šikovnejšie deti, aby neprepadli drogám, ale venovali sa tomuto peknému športu. Čo sa týka financovania, tak to sme zabezpečili tak, že z prémií, ktoré zarobia naši pretekári na podujatiach, pôjde časť, ktorá je určená pre oddiel, na špeciálny účet, z ktorého budeme podporovať mládež. Je to motivácia i pre našich bežcov, ktorí tak budú vedieť, že penize niekde nemiznú v klube, ale vlastne svojimi výkonmi podporujú talentovanú mládež," vysvetlil M. Petrenko.

VYHODNOTENIE SEZÓNY 2002

1. Majstrovstvá Slovenska v hale - Bratislava: 800 m ženy - 1. Jatiová, 1500 m muži - 1. Griger.

2. Devín - Bratislava: 2. Matanin.

3. Majstrovstvá Slovenska - Košice: 10 000 - 1. Matanin.

4. Majstrovstvá Slovenska na dráhe dospelí - Dubnica: 1500 m muži - 3. Griger 3:56,48, 1500 m ženy - 3. Jatiová 4:57,10, 5000 m muži - 2. Matanin 14:54,04, ženy - 2. Sluková 18:08,1, 3000 m prek. - 5. Lipovský 9:54,02.

5. Majstrovstvá Slovenska v polmaratóne - Brezno: muži - 1. Matanin 1:08:42, 5. Lipovský 1:12:07, družstvá - 1. OBS VSŽ Košice.

6. Majstrovstvá Slovenska v maratóne - Košice: muži - 1. Lipovský (9), Ďurkovský, družstvá - 1. OBS VSŽ Košice, ženy - 2. Sluková (4).

7. Majstrovstvá Slovenska v cezpoľnom behu - Nové Mesto n/V: muži míliari - 2. Lipovský, 14. Seman, vytrvalci - 1. Matanin, 7. Racz, ženy - 3. Sluková, družstvá - 2. OBS VSŽ Košice.

8. Majstrovstvá Slovenska na 50 km - Žilina: 3. Ďurkovský.

9. Majstrovstvá sveta v behu do kopca - Insbruck: 7. Matanin, 2. družstvo Slovenska (Vanko, Matanin, Štefko, Bátory).

MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA - 2002

Meno1. miesto2. miesto3. miesto

Marcel Matanin31-

Alena Jatiová2-1

Vladislav Lipovský11-

Ľubomír Griger1-1

Helena Sluková-21

Ivan Ďurkovský-1-

Družstvá - muži21-

-------------------------------------------------------

Spolu954

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.