Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Skvelý rok vodného lyžiara Martina Bartalského

Sportnet|Publikované 18. dec 2006 o 23:00

Spišská Nová Ves Má sedemnásť rokov, je úspešným vodným lyžiarom, najlepším na Slovensku, v meste Spišská Nová Ves každoročne žne úspechy pri

vyhlasovaní športových ankiet pre najlepších športovcov. Vlani získal titul Najlepšieho športovca mesta Spišská Nová Ves Martin Bartalský.

Vianoce a blížiaci sa koniec roka 2006 je aj časom na bilancovanie aký bol končiaci sa rok z pohľadu výsledkov a výkonov Martina Bartalského?

"Pre mňa to bol určite jeden z najnáročnejších. Prešiel do vyššej vekovej kategórie a tak sezóna bola nielen najdlhšia, ale aj najobtiažnejšia. Všetko začalo sústredením vo februári na Floride a hneď po návrate domov som už trénoval na vode. V máji ma čakali najväčšie preteky na svete Junior US Masters. Boli to moje posledné preteky ako junior a preto som veľmi rád že sa mi z najvýznamnejšieho podujatia na svet podarilo doniesť dve pódiové umiestnenia druhé v skokoch a tretie v kombinácii.

To bol môj zatiaľ najväčší úspech. Po návrate domov som sa už zaradil do vekovej kategórie do 21 rokov. Ako 17 ročný som to nemal vôbec ľahké. Veľkým úspechom bolo, že hneď na pretekoch v Česku sa mi podarilo skočiť nový slovenský rekord. Rastúca výkonnosť sa prejavila aj v tom, že tento rekord som ešte dvakrát prekonal. Jeho posledná hodnota je 58,8 metrov. Na moje veľké prekvapenie, skoky sú momentálne moja najsilnejšia disciplína. V novej kategórii som sa dostal do európskej špičky.

Na začiatku augusta som cestoval na majstrovstvá Európy do Belgicka do 21 rokov. Európsky šampionát sa konal v náročných podmienkach a nedarilo sa mi podľa mojich predstáv. Do finále som sa prebojoval v dvoch disciplínách.

V skokoch som štartoval s tretím najlepším oficiálnym výkonom, ktoré boli do pretekov skočené. Nakoniec som v skokoch skončil na piatom mieste, v trikoch som bol ôsmy. Na majstrovstvách Slovenska dospelých som získal titul v skokoch a kombinácii, v slalome som skončil druhý a v trikoch tretí. Od polovice augusta sme začali opäť pracovať na nových veciach aby som sa v budúcom roku mohol zase posunúť o niečo vyššie. Momentálne čakáme na vydanie svetového rebríčka uplynulej sezóny, ktorý vychádza v zime. Po tejto namáhavej sezóne môžem povedať, že som si splnil výkonnostné ciele a hlavne mi ukázala, v čom sa potrebujem najviac zlepšovať a na čom budeme musieť najviac robiť."

Možno rok 2006 z pohľadu Najlepšieho športovca mesta Spišská Nová Ves považovať za jeden z najvydarenejších?

"Určite áno. Samozrejme, že v športe prichádzajú aj sklamania, ale na tie sa po ďalších úspechoch vždy zabudne. O výsledkoch na spomínaných pretekoch US Masters sa mi vopred ani nesnívalo, aj keď prvé miesto v skokoch mi ušlo len o 10 cm. Na pretekoch som dostal veľké príležitosti študovať a lyžovať za americké univerzitné kluby. Poslednou hodnotou rekordu 58,8 m, som si dlhší skok na prvý rok v novej kategórii ani nemohol priať."

Aké sú predsavzatia a plány Martina Bartalského do nového roku 2007?

Čo vás čaká v novej sezóne?

"Opäť by som rád začal sezónu sústredením vo februári na Floride. V roku 2006 z troch mojich disciplín trik slalom skoky sa triky ukázali ako najhoršie a budem sa snažiť to čo najviac zlepšiť. Mojím najväčším cieľom budú majstrovstvá Európy do 21 rokov vo Fínsku a podľa výkonnosti možno aj majstrovstvá Európy dospelých. Čo sa týka výkonnostných cieľov mam tajné priania, o ktorých je ešte hovoriť priskoro. Ale určite každé aj len minimálne zlepšenie je obrovský krok k úspechu.

O pár dní tu máme najkrajšie sviatky roka. Ako ich oslavujú v rodine Bartalských?

"Každoročne sme s rodinou takmer každý voľný deň v zime trávili na zjazdovkách, aj keď tento rok to so snehom vôbec nevyzerá dobre. Športové aktivity si odpustím len na Štedrý večer, keď je aj posilovňa zatvorená. Vianočný večer každoročne trávime v kruhu rodiny a doprajeme si aspoň trošku oddychu."

Ako dieťa aké darčeky ste dostávali pod vianočný stromček najradšej?

"Vždy ma poteší akýkoľvek darček. Sme športovo založená rodina a vzhľadom na to, že som sa aktívne venoval aj zimnému lyžovaniu som väčšinou dostával veci potrebné práve na tento šport, ktoré ma vždy veľmi potešili. Ale určite som sa vždy najviac tešil z nových zjazdových lyží."

Vzhľadom na šport, ktorý robíte, asi rodičia nemali veľa práce so zháňaním darčekov?

"Tak to určite nie, aj keď nová výstroj je potrebná po celý rok, preto je to ťažké naplánovať práve na Vianoce. Vo voľnom čase mám rád veľa druhov športov a preto si myslím že nikdy nebol problém pre mňa vybrať darček, či už veci potrebné do telocvične, posilovňe alebo na zjazdovky.

Boli už vianočné sviatky, kedy Martin Bartalský pre športové povinnosti chýbal na Vianoce doma, resp. na nejakej významnej rodinnej udalosti?

"Na také si nepamätám. Vianoce sú v zimnej prestávke a myslím si že všetci si chcú aspoň počas týchto sviatkov oddýchnuť a preto sa väčšinou ani nič nekoná. Určite na veľa či už rodinných alebo iných udalostí niekedy čas neostáva, ale myslím že doteraz som nikdy nemal natoľko vážny dôvod, aby som ti tie dôležité nechal ujsť."

Záverečný vinš od Martina Bartalského:

Na Vianoce a v novom roku

vinšujem vám na sto krát,

teplé slnko nad domovom,

dobré skutky s dobrým slovom,

zdravia, šťastia akurát,

aby vás mal každý rád.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.