Sobota, 10. apríla, 2021Meniny má Igor

Skupinový systém možno čoskoro minulosťou

SITA|30. jan 2007 o 16:43

PARÍŽ 30. januára (SITA) - Skupinový systém, ktorý zaviedli na vybraných tenisových turnajoch pod hlavičkou ATP po novom roku, sa zrejme nedočká dlhšieho života. Experiment so zavedením zápasov v skupinách, ...

PARÍŽ 30. januára (SITA) - Skupinový systém, ktorý zaviedli na vybraných tenisových turnajoch pod hlavičkou ATP po novom roku, sa zrejme nedočká dlhšieho života. Experiment so zavedením zápasov v skupinách, ktoré predchádzajú klasickej vyraďovacej fáze, odsúdili viacerí hráči na čele s čerstvým víťazom Australian Open Rogerom Federerom. "Dúfam, že v roku 2008 už skupiny v tenise nebudú. Nie som prívržencom systému každý s každým," komentoval ešte z Melbourne 25-ročný Švajčiar. Nový šéf ATP Juhoafričan Etienne de Villiers uviedol, že viaceré novinky na okruhu ATP sú životaschopné, ale skupinový systém sa k nim zrejme nezaradí. "Tento systém je síce v mnohom kreatívny, ale zároveň mätúci," priznal De Villiers. Švéd Joachim Johansson v tejto súvislosti ironicky uviedol, že skupinová fáza mu v extrémnom prípade umožňuje vyhrať turnaj len s troma víťaznými duelmi a dokonca štyrmi prehrami. Stalo by sa tak v prípade, že by prehral oba svoje skupinové zápasy a obaja jeho premožitelia by sa pred vzájomným súbojom z nejakých dôvodov odhlásili z turnaja.

Obhajcovia skupinového systému argumentujú častejším nasadením najlepších hráčov a tým aj zvýšením atraktívnosti jednotlivých duelov. Zradnosť skupín spočíva najmä v tom, že pri nútených odstúpeniach tenistov vznikajú neprehľadné situácie, keď nie je na prvý pohľad jasné, kto by mal, resp. nemal ďalej postúpiť. Premiéra skupinového systému na okruhu ATP sa udiala už v úvodný týždeň nového roka na turnaji v Adelaide. V aktuálnom týždni sa v skupinách hrá dokonca na dvoch podujatiach ATP: v americkom Delray Beach a čilskom Viňa del Mar. Pri formáte s 32 tenistami, čo je prípad Delray Beach, sú šestnásti vyššie rebríčkovo postavení hráči automaticky nasadení do niektorej z ôsmich trojčlenných skupín. Tie potom doplnia ôsmi tenisti - víťazi eliminačného 1. kola hlavnej súťaže. Víťazi skupín postupujú do štvrťfinále a od neho sa systém vracia ku klasickému vyraďovaciemu formátu.


Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články