Utorok, 28. septembra, 2021Meniny má Václav

Škrtel žezlo nepustil

Martin Škrtel (Autor: SME - PETER ŽÁKOVIČ)
Ladislav Harsányi|26. mar 2009 o 23:00

Martin Škrtel zostal na slovenskom futbalovom tróne. Po víťazstve v ankete o najlepšieho futbalistu Slovenska za rok 2007 rovnakú pozíciu obhájil aj za ten nasledujúci.

BRATISLAVA. Výsledky ankety Slovenského futbalového zväzu a denníka Pravda o najlepšieho futbalistu roku 2008 odtajnili vo štvrtok večer.

V bratislavskom hoteli Holiday Inn prevzal významné individuálne ocenenie obranca FC Liverpool a slovenskej reprezentácie Martin Škrtel. Rovnako ako pred rokom aj tentoraz vyhral pred stredopoliarom SSC Neapol Marekom Hamšíkom.

((video))

Za nimi skončil záložník VfL Bochum Stanislav Šesták. V ankete hlasovali tréneri i novinári píšuci o futbale. V 16­ročnej histórii ankety je Škrtel iba tretím hráčom, ktorému sa podarilo obhájiť prvenstvo. Dušan Tittel mal dvojnásobnú úspešnú obhajobu (víťaz v rokoch 1995 - 1997) a Marek Mintál si pozíciu najlepšieho slovenského futbalistu vyslúžil v rokoch 2004 a 2005.

O Škrtelovom prvenstve zrejme rozhodla skutočnosť, že hráva (a veľmi dobre) za jeden z najlepších európskych klubov - FC Liverpool. Stabilné výkony však podáva aj v reprezentácii, v ktorej má na konte už tri desiatky reprezentačných štartov a päť gólových zásahov. Pred štyrmi rokmi sa handlovský rodák stal víťazom ankety v kategórii do 21 rokov.

((video1))

Škrtelovým najväčším súperom o prvenstvo bol podobne ako pred rokom Marek Hamšík. Ten zopakoval navlas umiestnenie z lanskej ankety. Vtedy i teraz skončil za Škrtelom a dostal Cenu Petra Dubovského do 21 rokov.

Fakty hlasovania

Najlepší futbalista SR za rok 2008

1. Martin Škrtel (FC Liverpool) 342

2. Marek Hamšík (SSC Neapol) 302

3. Stanislav Šesták (VfL Bochum) 270

4. Marek Sapara (Trondheim) 172

5. Ján Kozák (Artmedia Petržalka) 152

6.Róbert Vittek (Norimberg/Lille) 129

7. Štefan Senecký (Ankaraspor) 99

8. Peter Pekarík (MŠK Žilina) 95

9. Filip Hološko (Besiktas Istanbul) 66

10.Marek Čech (Porto/WBA) 55

Najlepší mladý hráč do 21 rokov

1. Marek Hamšík (SSC Neapol) 21

2. Juraj Kucka (Ružomberok) 4

3. Miroslav Stoch (FC Chelsea) 4

Hráčka roka

1. Veronika Klecková (Slovan) 21

Hlasy laureátov ankety:

Martin Škrtel (víťaz ankety): "Moje pocity sú podobné ako vlani. Samozrejme, že triumf v tejto ankete ma veľmi teší. Tento rok si toto ocenenie cením asi trochu viac, keďže som bol tri mesiace zranený. Všetci by sme si veľmi priali, aby sme dobre rozbehnutú kvalifikáciu premenili na postup na majstrovstvá sveta. S FC Liverpool by som chcel získať aspoň jednu trofej. Poďakovanie patrí najmä mojej rodine a priateľke, všetkým spoluhráčom a trénerom, ako aj tým, ktorí mi dali svoj hlas."

Marek Hamšík (2. miesto a 1. priečka v ankete Cena Petra Dubovského pre najlepšieho hráča do 21 rokov): "Rok 2008 bol veľmi úspešný aj po individuálnej aj klubovej stránke, keďže Neapol sa prebojoval do Pohára UEFA. Reprezentácia to ma rozbehnuté dobre a dúfam, že budeme takto pokračovať. Petrovi Dubovskému by som sa chcel vyrovnať najmä v tom, že hral v jednom z najslávnejších klubov na svete - Reale Madrid. Keď má o vás záujem jeden z najslávnejších klubov v Európe, netreba to premrhať a musíte ísť za tým."

Stanislav Šesták (3. miesto): "Som veľmi rád, pretože minulý rok som bol štvrtý a teraz je z toho krásna bronzová priečka. Musím poďakovať všetkým, ktorí hlasovali v tejto ankete. Dúfam, že sa mi takto bude dariť aj ďalej. Určite bude na budúci rok veľmi ťažké obhájiť 3. miesto, ale pokúsim sa o to. Keď som v zápase s Poľskom strelil dva góly, boli to pre mňa najkrajšie pocity v mojej futbalovej kariére. Teraz tu stojím, trasiem sa a som nervózny ako malý chlapec."

Marek Sapara (4. miesto): „Ja som mal výborný rok, no aj tak by som sa chcel vrátiť do roku 2006, keď som v Ružomberku aj Rosenborgu získal dva majstrovské tituly. To je v tejto sezóne moja priorita. Do baby-boomu, ako niektorí moji spoluhráči, ešte nepatrím. Našiel som však krásnu manželku, takže som si ju rýchlo vzal, aby mi neušla. Som jej vďačný za to, že je tu so mnou a aj v ťažkých a náročných časoch stojí po mojom boku. Aj jej vďačím za to, že som teraz tu na tomto pódiu.”

Ján Kozák ml. (5. miesto): „Bol to pre mňa jeden z najúspešnejších rokov, takže aj toto ocenenie si veľmi vážim. V mužstve je výborná nálada, verím, že naše odhodlanie dokážeme v súbojoch proti Anglicku a Česku preniesť na trávnik a potešíme všetkých fanúšikov.”

Róbert Vittek (6. miesto): „Veľmi by som si prial, aby bol rok 2009 úspešný. Každý v tejto sále by samozrejme chcel, aby sme postúpili na majstrovstvá sveta do Juhoafrickej republiky a verím, že sa nám to aj podarí.”

Peter Pekarík (8. miesto): „Nečakal som, že skončím v prvej desiatke. Veľmi si tento úspech vážim, no bez pomoci žilinských a reprezentačných spoluhráčov by som tu dnes určite nestál. Vo Wolfsburgu je to momentálne ako v rozprávke, darí sa nám a verím, že to vydrží čo najdlhšie.”