Nedeľa, 19. septembra, 2021Dnes je Deň prvého verejného vystúpenia Slovenskej národnej rady, Meniny má Konštantín

Škrtel hráčom Liverpoolu

Martin Škrteľ prepisoval históriu jedného z najväčších klubov sveta. (Autor: AP)
Peter Klimko|11. jan 2008 o 13:46

Sen slovenského hráča sa stal skutočnosťou. Z malej dedinky pri Handlovej sa prepracoval až do klubu z "veľkej štvorky".

BRATISLAVA 11. januára (SME.sk) - Sen sa stal skutočnosťou. 23-ročný stopér Martin Škrtel po niekoľkodňových ťahaniciach napokon predsa skompletizoval prestup z tímu ruského majstra Zenit Petrohrad do slávneho Liverpool FC, ktorý okamžite získal v hráčovom prípade prívlastok životný.

Slovenský reprezentant a opora zadných radov výberu Jána Kociana sa tak stáva jedným z mála futbalistov, rodákov spod Tatier, ktorým sa podarilo spojiť svoju kariéru s naozajstným veľkoklubom. Popri Dubovského pôsobení v Reale Madrid či Greškovom v milánskom Interi, si zahral za špičkový európsky tím aj Ľubomír Moravčík, ktorý svojho času obliekal dres glasgowského Celticu. Za "The Bhoys" hrával aj Varga, u konkurenčných Rangers FC zasa Filip Šebo. Ďalším hráčom v elitnom tíme je potom Marek Čech, ktorý na ľavej strane obrany či zálohy FC Porto hráva ešte aj dnes. Škrtel je však po Petrovi Dubovskom len druhým hráčom slovenskej histórie, ktorý sa upísal najvyššej možnej kvalite, veď pri všetkej úcte ku kvalitám Interu, Celticu, Rangers či Porta, sú Real Madrid a Liverpool FC naozajstými európskymi velikánmi.

Prvý Slovák v klube z "veľkej 4"

V Anglicku sa už predstavilo niekoľko slovenských futbalistov. Kmeňový hráč Sunderlandu Stanislav Varga momentálne hosťuje v druholigovom Burnley, duo Kozák - Bališ sa svojho času predstavilo vo farbách West Bromwich Albion. Vôbec prvým Slovákom v Premier League bol Vladimír Kinder, dres Middlesbrough si o čosi neskôr obliekol aj Szilárd Németh. V 3. lige si zahral za Crewe pomerne neznámy Šuhaj, v kádri dnešnémo Boltonu sú zase Ľubomír Michalík a Harsányi. Krátku anabázu na Britských ostrovoch zažil aj Vladimír Labant (West Ham), farby Blackburnu zasa hájil Vratislav Greško. Škrtel je ale vôbec prvým, ktorý sa stáva členom elitného anglického klubu (vynímajúc mládežníckeho reprezentanta Slovenska Miroslava Stocha, ktorý hráva za rezervu Chelsea).  

Slovenskému národnému výberu sa teda črtá v obrane stopérska dvojica zložená z hráčov pôsobiacich za kanálom La Manche.

Z dedinky na najvyššiu úroveň

Martin mení modro-bielu kombináciu za červenú 

Mladý futbalista pôvodom z Ráztočna pri Handlovej podpísal po úspešnej lekárskej prehliadke a dotiahnutí potrebných detailov 4,5-ročný kontrakt, ktorý mu okrem dresu s číslom 37, prinesie aj možnosť zabojovať o miesto v jednej z najlepších obrán súčasnosti. Mená ako Carragher, Finnan, Hyypiä, Agger ši Riise pozná celý futbalový svet, Martin sa pri svojom prieniku do základnej zostavy bude musieť vysporiadať najmä so stopérmi, keďže práve tento post zastáva.

Dostať sa cez dušu tímu a zároveň odchovanca klubu Jamie Carraghera bude viac než náročná úloha, veď populárny "Carra" je vo svojich 29-tich rokoch považovaný za jedného z najlepších strených obrancov súčasnosti. Vedľa neho pôsobí v srdci liverpoolskej obrany najlepší dánsky hráč roka 2007 Daniel Agger, ktorému ale táto sezóna nevychádza podľa predstáv, veď jej podstatnú časť (od septembra) kvôli pretrvávajúcim problémom so zlomenou priehlavkovou kostičkou premaródoval. Momentálne je ale späť, čo mal mal potvrdiť včera, duel rezervných tímov Liverpoolu a Blackburnu sa ale kvôli premočenému trávniku neodohral.

Počas Aggerovej neprítomnosti zaskakoval v základnej 11-ke skúsený veterán Sami Hyypiä, ktorý je vo svojich 34 rokoch hrajúcou legendou klubu od rieky Mersey. 18-násobný anglický majster, ktorý sa môže pýšiť aj ziskom piatich pohárov pre najlepší tím starého kontitentu (Pohár európskych majstrov - v dnešnej dobe Liga majstrov), môže v prípade potreby použiť na pozícii stopéra aj 19-ročného kapitána rezervy Jacka Hobbsa. Tomu sa v 16-tich rokoch po príchode z Lincolu predpovedala svetlá budúcnosť, momentálne je čo sa výkonnostného vzostupu týka najlepšie hodnoteným hráčom všetkých liverpoolskych výberov.

Predpoklady má, už ich len premeniť vo výkony

Na Škrteľa teda nečaká jednoduchá úloha, dobre stavaný a fyzicky odolný slovenský obranca sa však aj napriek faktu, že mu tvrdá hra nerobí žiadny problém, pričom je to jeden z tých futbalistov, ktorý neuhne zo žiadneho súboja, môže tešiť na naozaj neľútostný boj o priazeň manažéra Beníteza. Nad pôsobením v Liverpoole populárneho Rafu na lavičke "The Reds" sa v poslednej dobe zaťahujú mračná, veď klub je už v polovici súťaže viac menej z hry o ligový titul, na ktorý čaká dlhých 17 rokov, vonku. Vďačiť za to môže nevyrovnaným výkonom a netradične slabšej forme na vlastnom trávniku. Anfield Road už v dnešnej dobe nie je takou pevnosťou akou bol v minulých sezónach, problém ale nie je v obrane, ako by sa mohlo zdať, ale v ofenzíve. To dokonca aj napriek tomu, že sa Liverpoolu v tomto ročníku darí strieľať viac gólov ako tomu bolo zvykom.

A tak nie je prekvapením, že už médiá vyťahujú najrôznejšie mená, z ktorých v lete vzíde Španielov nástupca. Veľa sa hovorí o Nemcovi Klinsmannovi, ktorý žije v Kalifornii a má s americkými majiteľmi klubu Gillettom jr. a Hicksom výborné vzťahy. Spomína sa ale aj jeho krajan Hittzfeld, ktorý po seźóne opustí lavičku mníchovského Bayernu. ďalšími menami sú potom úspešný portugalský tréner Mourinho (víťaz Ligy majstrov s FC Porto, či dvojnásobný anglický majster na lavičke Chelsea), ale aj manažér Aston Villy O´Neill. Táto mediálna hra ale aj naďalej zostáva len v rovine špekulácií, keďže sa majitelia "The Reds" vyjadrili, že s Benítezom problém nemajú, pričom je to pre nich muž na správnom mieste. V týždni sa k aktuálnej téme vyjadril aj samotný španielsky odborník, ktorý už po niekoľkýkrát zopakoval, že je v Liverpoole šťastný, klub a takisto priaznivcov miluje, pričom chce priviesť čo najviac trofejí.

Ako to vlastne bude sa rozhodne až po sezóne, kedy bude čas na hodotenie dosiahnutých výsledkov. Ak by sa ale stalo, že sa Benítez bude musieť z klubu porúčať, môžu nastať ťažké časy aj pre Škrtela, veď nový tréner vždy prichádza s vlastnou filozofiou, vlastným pohľadom na vec či vlastným zoznamom hráčov, na ktorých chce stavať.

Torresmániu strieda tá spojená so Škrtelom

Liverpool dneška stále trápi niekoľkoročný syndróm - na jeden gól sa až neskutočne nadrie. Z tohto pohľadu je teda pre priaznivcov LFC Škrtelov príchod zbytočný, najmä v Anglicku sa miestni obávajú, že talentovaný Slovák zoberie možnosť Hobbsovi na výraznejšie presadenie sa v prvom tíme. Ako svojho času povedala liverpoolska legenda a pred príchodom Beníteza, asistent manažéra Houlliera Phil Thompson, anglický tím by si mal za každých okolností zachovať anglického ducha a tiež Liverpoolu bolo v poslednej dobe neraz vyčítané, že sa zameriava skôr na zahraničný, ako domáci prestupový trh. Počas posledných rokov, za posôbenia Houlliera a teraz aj za Beníteza je to viac než markantné.

Keď v lete minulého roka prichádzal na Anfield Road za rekordných 26 miliónov libier Fernando Torres, prišlo vedno s talentovaným útočníkom aj množstvo fanúšikov. Vtedy prevažne zo Španielska, marketingový ťah z angažovaním bývalého kapitána Atlética Madrid sa teda začal takmer okamžite vyplácať. Torres navyše hneď ukázal kvality, pre ktoré bol kupovaný, momentálne je dokonca najlepším strelcom tímu.

O pár mesiacov na to sa klubu z mesta Beatles upísal pre anglickú verejnosť pomerne neznámy Slovák, ktorý síce nie až tak nárazovo a v takej mase, ale takisto privádza k LFC množstvo svojich priaznivcov. Tí sa dokonca neboja Martina prirovnať k jednému z najlepších stopérov Premier League Nemanjovi Vidičovi (Manchester United), ktorý v 2006 prišiel na Old Trafford zo Spartaka Moskva. O Srbovi vtedy takisto takmer nikto nevedel, prekonal však ťažké začiatky a postupne začal naplno ukazovať svoj potenciál. O Škrtelovi sa hovorí, že ho má ešte väčší, čo je potvrdené aj tým, že sa v štatistickom vyhodnotení posledných 5 sezón najvyššej ruskej súťaže umiestnil podľa denníka Izvestija o tri priečky vyššie ako hviezda "Red Devils".

Priaznivci Slovákovi pomôžu

Aj napriek uvedenému však Škrtel neprichádza do nehostinného prostredia, veď o priaznivcoch z Anfield Road (AR), štadiónu, kde Liverpool hráva svoje domáce zápasy, sa traduje, že sú najlepší na svete. A to nie je len fáma, veď v semifinále Ligy majstrov sezóny 2004/05 proti Chelsea (LFC postúpil a súťaž napokon vyhral) bol na AR nameraný vôbec najvyšší hluk v histórii futbalového stretnutia. Počas zápasov "The Reds" nie je núdza o množstvo chorálov, ktoré sú adresované každému z hráčov prvého tímu, ale aj klubovým legendám. Ak sa Martin zapíše do sŕdc miestnych priaznivcov napr. svojou bojovnosťou, ktorá je tradičným receptom na získanie si dôvery, istotne sa mu takejto pocty dostane už v najbižšom čase.

Zenit Petrohrad získal titul majstra Ruska (vtedy ešte Sovietskeho zväzu) presne v roku, kedy sa Škrtel narodil (1984), samotný hráč patril nielen medzi opory tímu, ale sa veľmi rýchlo zaradil aj medzi najlepších hráčov súťaže. Tá je v celosvetovom meradle 12. najkvalitnejšou. Na Martina teda čaká posun o 11 miest nahor, veď anglická Premier League (PL) je vôbec najlepšou ligou sveta. Tento prechod z Ruska do Anglicka a zároveň strata "teplého miestečka" v základnej zostave Petrohradu, prináša zo sebou okrem spomenutého aj ďalšie záležitosti. Medzi ne patrí najmä vysporiadanie sa s rýchlosťou, fyzickosťou a náročnosťou samotnej PL, v ktorej platí jedno základné pravidlo týkajúce sa práve týchto atribútov.

Premier League je strašiakom

Ako už bolo povedané, je Martin na súťaž akou je Premier League dobre stavaný, výhodou sú tiež uvedené hráčske vlastnosti, hovoriace o tom, že neuhne zo žiadneho zo súbojov, má solídnu hru hlavou, čo je pre presadenie sa v tejto lige podmienkou, takisto doposiaľ nemal výraznejší problém s čítaním hry a do jeho kariet by mal zahrať aj fakt, že je zvyknutý na chladné počasie, ktoré je v Anglicku na poriadku väčšiu časť roka. Naproti tomuto ale stojí náročná aklimatizácia, s ktorou mal problém aj celý rad kvalitnejších či hviezdnejších hráčov ako je tento Slovák. Stačí len spomenúť, že sa v PL nechytili také mená ako Veron, Mendieta, Reyes, Morientes, Hakan Şükür, Montella, Luque, Djibril Cissé a doposiaľ za očakávaním výrazne zaostávajú aj Ševčenko s Ballackom. Z obrancov sa zasa nepresadili Boumsong či Del Horno a tak bude mať Martin čo robiť.

Ako vzor by mu mohol poslúžiť jeho nový spoluhráč Daniel Agger, ktorý prichádzal v 2006 z dánskeho Brøndby IF ako úplne neznámy talent. Momentálne patrí medzi najlepších a zároveň svoj potenciál najviac rozvíjajúcich hráčov anglickej ligy.

Tiež by sa teda dalo súhlasiť s názorom niekoľkých odborníkov na britský futbal (napr. Lawrenson či Smith, ku ktorým sa pridáva aj tréner Petrohradu Advocaat), ktorí hovoria o tom, že ak sa hráč s náročnosťou súťaže a tlakom, aký je v Liverpoole na každodennom poriadku, nevysporiada hlavne vo svojej hlave, na základe fyzických predpokladov sa presadí len ťažko.  Keď sa zo Škrtelovho odchodu sklamaný kormidelník Zenitu Dick Advocaat, ktorého poznáme napr. aj z pôsobenia na lavičke glaskowských Rangers, vyjadril, že tím prichádza o jedného z najtalentovanejších mladých hráčov súčasnosti, mal na mysli aj svoje slová zo začiatku roka 2007, kedy vystrúhal Martinovi poklonu práve za to, že dokázal spomenúté psychické a fyzické vlastnosti skĺbiť.

Premiéra najbližší utorok?

Po skompletitovaní detailov kontraktu, za ktorý ruská strana zinkasuje 6,5 miliónov libier (300 mil. korún), čo je v histórii Liverpoolu najvyššia čiastka vynaložená za obrancu (predtým sa týmto primátom pýšil Agger, ktorý stál o 500 tisíc menej) sa už uvažuje o hráčovej premiére. Liverpool čaká v sobotu v lige Middlesbrough, či bude ale najväčší kandidát na ocenenie Najlepší futbalista SR za rok 2007 na Riverside Stadium k dispozícii, je otázne. Jeho debut v drese LFC by sa tak mal udiať 15. 1., kedy je na programe opakovaný zápas 3. kola pohára FA, v ktorom na Anfield zavíta treťoligový Luton Town.  

Vizitka   

  • Meno: Martin Škrtel
  • Post: stopér
  • Narodený:  15. 12. 1984 Handlovej, vyrastal v Ráztočne
  • Miery: výška 191 cm, váha 81 kg.
  • Ostatné kluby: Prievidza, Trenčín, Zenit Petrohrad
  • Reprezentácia: 22 štartov
  • Vystriedal okrem bránkárskeho všetky posty, napokon zakotvil na stopérovi
  • V drese Zenitu odohral 113 zápasov, v ktorých strelil 5 gólov.
  • Vzory: Fabio Cannavaro (Real Madrid) a  John Terry (Chelsea)
  • Momentálne slobodný - priateľka Barbora