Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Skromný Henrik odmietol hetrik

Sportnet|16. jún 2004 o 00:00

Z nádherného kotla štadióna Joseho Alvalada v Lisabone odchádzali diváci po chodbách veľkoryso vyzdobených nespočetným množstvom maľovaných kachličiek azulejos spokojní. V zápase Švédsko - Bulharsko (5:0) videli vyrovnaný strelecký rekord ME a dosť ...


Muž pondelkového večera - švédsky útočník Henrik Larsson po svojom prvom góle do bulharskej siete. FOTO - REUTERSZ nádherného kotla štadióna Joseho Alvalada v Lisabone odchádzali diváci po chodbách veľkoryso vyzdobených nespočetným množstvom maľovaných kachličiek azulejos spokojní. V zápase Švédsko - Bulharsko (5:0) videli vyrovnaný strelecký rekord ME a dosť ďalších futbalových momentov.

Nezvyklý spontánny potlesk zaznel na tlačovej konferencii po stretnutí. Vyprevádzal holohlavého útočníka Henrika Larssona, ktorý sa s novinármi rozlúčil s velikánskou cenou pre najlepšieho muža zápasu. Novinku v reglemente EURO vyhodnocuje skupina expertov UEFA na čele s technickým riaditeľom Andym Roxburghom. Jej členom je aj Slovák Jozef Vengloš.

Góly venoval rodine

Strelec dvoch gólov Larsson prišiel žoviálne naladený. Spokojne si odfúkol, poslal úsmev neďaleko sediacemu trénerovi Larsovi Lagerbäckovi. "Po svetovom šampionáte pred dvoma rokmi v Ázii som chcel vo švédskej reprezentácii naozaj skončiť. Cítil som, že už toho mám za sebou dosť, veď som hral už na majstrovstvách sveta v Spojených štátoch v roku 1994. Nakoniec tlak okolia prevážil. Góly venujem sedemročnému synovi Jordanovi a rodine," povedal populárny Larsson.

Henken (Larssonova prezývka) veselým hlasom triezvo tlmil eufóriu: "Je pravda, že keď som sa pred dvoma rokmi lúčil s reprezentáciou, nenapadlo mi, že raz zažijem takýto krásny večer, nepamätám si, kedy som dal v priebehu jedinej minúty dva góly. Obom predchádzali perfektné centre. Môžeme trošku osláviť, ale je to iba prvý krok na turnaji. Do ďalšieho zápasu sa náš náskok neprenesie."

Namiesto hetriku gesto

Novinárov zaujímalo, prečo sa Larsson nepostavil na značku pokutového kopu namiesto Ibrahimoviča a prišiel tak o ponúkajúci sa hetrik: "Zlatan sa pýtal k lopte a kopol ju perfektne, to je najdôležitejšie. Góly pomôžu psychicky aj ostatným. Inak je to možno otázka na trénera." Kouč Lars Lagerbäck nezostal zaskočený: "Henrik bol určený ako jednotka. Takže si cením jeho gesto."

Otázky na adresu Larssona prevládali, z pódia zaznelo obmedzenie na posledné tri. Na dohad, či nezmení svoje rozhodnutie skončiť v Celticu Glasgow podobne, ako to urobil vo švédskej reprezentácii, sa sympatický Henrik mierne nadvihol: "Á, ten hlas mi je povedomý, pán Jackson, že. Tak to sú len a len vaše slová. Na ne som však už zvyknutý. Sám neviem odpovedať, sústreďujem sa jedine na EURO."

Uznanie kvalít Larssona zaznelo aj od logicky skrúšeného trénera Bulharov Plamena Markova: "Zmenou jeho rozhodnutia získal celý európsky futbal."

Lars Lagerbäck: "V prvej polhodine nám obrana súpera robila problémy, neskôr však tá istá formácia zaskočila skôr môjho trénerského kolegu. Ale druhý polčas z našej strany sa blížil k ideálu."

Lagerbäck, ktorý prežíval triumf navonok severansky chladne, zareagoval na otázku SME, či nehľadal inšpiráciu aj u švédskych hokejistov. "Také skóre by možno brali aj oni. My zasa ich postup do finále na svetovom šampionáte v Prahe. V Portugalsku, tuším, Kanada nehrá, takže by nás potom nemal kto zastaviť (smiech)."

VOJTECH JURKOVIČ, Lisabon

Súvisiace články