Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Škóti sa sekli, "krčmové mužstvo" im nalialo silný drink

Sportnet|Publikované 21. okt 2005 o 00:00

Bratislava Trefne to vystihol moderátor v českej televízii, keď prízvukoval pred zápasom Artmedie v Glasgowe, že bratislavskí futbalisti nesnívajú

už len krásny sen v Lige majstrov, ale myslia čoraz intenzívnejšie aj na postup zo skupiny. Výkonom v Ibrox Parku proti Rangers potvrdili, že sa hodlajú zbaviť nálepky európskeho klubového trpaslíka. Šťastnú kartu, ktorú si vytiahli v prvom predkole, keď ich od vypadnutia delilo iba pár sekúnd, si nosia so sebou stále na ihrisko. Uctievajú ju, bože chráň, aby ju urazili, a tak im hra, ale hlavne výsledky, prinášajú body, úspechy, peniaze. "Dokázali sme, že nejde o náhodu a zaslúžene sme získali štyri body pri ťažkom žrebe, keď dva razy po sebe sme hrali vonku. Po akomsi zoznamovacom zahrievaní už rozmýšľame čoraz viac i nad postupovými vyhliadkami," pQrízvukoval Ondrej Debnár (na snímke vpravo v súboji o loptu s Pršom).

Akonáhle bolo po žrebe jasné, že zverenci trénera Vladimíra Weissa narazia aj na tento protestantský klub, ozvali sa z ostrovov ironické a doslova posmešné poznámky, že ide o krčmové mužstvo. V podtóne sa dala vycítiť dehonestácia a to, že mužstvo sa dalo dokopy kdesi pri pive. O to väčšia bola túžba Slovákov dokázať Škótom, že sa sekli. "Boli sme i týmito vyhláseniami správne nažhavení, vyburcovaní." Nuž, koniec koncov chlapi spod Tatier vedia urobiť v krčme poriadnu paseku... Je jasné, že bližšie k víťazstvu mali rozhodne domáci, ktorí už do polčasu rovnako ako predtým Porto mohli vlastne predčasne ukončiť duel. Lenže Čobejove čarovanie v bráne a unáhlenosť zakončovateľov držala hostí nad vodou. Tí si s pribúdajúcimi minútami čoraz viac verili. Boli nachystaní na náročný fyzický boj plný nekompromisných stretov. "Pocítil som to zoči-voči Pršovi. Bol vyšší, ťažší, silnejší. Ťažko sa proti nemu hralo, eliminovalo. No neuhol som a pomohli mi aj spoluhráči. Nemal som ho na starosti ako osobkár, v obrane sme si ho podávali a vzájomne sa zabezpečovali." Mimochodom, tohto legionára španielsky rozhodca Ibánez nemal veľmi v láske, lebo raz mu dal žltú za filmovanie v šestnástke, inokedy mu "nespapal" pád tesne pred pokutovým územím v závere súboja. "Rozhodca citlivo posúdil obe situácie, Pršo teatrálne padal bez toho, aby to bol faul."

Divákovi neušlo, že hoci naši vložili maximum úsilia do výkonu a neraz odvrátili nebezpečenstvo, vzápätí nepresnosťou, zlou prihrávkou a zbytočným "kudrlinkovaním" umožnili súperovi, aby ich prečíslil a dostával sa do vhodných až ideálnych streleckých príležitostí. Tie sa rodili neraz po zbytočných kiksoch v defenzíve Artmedie. "To je pravda. Možno to boli výpadky v koncentrácii, ktorými sme strácali pozície a pomáhali rivalovi. Stačilo zahrať jednoduchšie, ale každý sa učí aj na svojich chybách a nabudúce to bude lepšie." Na prvý pohľad ale bolo isté, že Bratislavčania vybehli na trávnik oveľa sebavedomejší než v dueli s Celtikom. Napodiv v rovnakom nasadení Rangers nevydržali po zmene strán. "Možno boli nešťastní z Ďura Čobeja, ktorý nám vlial optimizmus, ale na druhej strane im odišli aj sily, takže našťastie strácali na ostrosti. Navyše sme i my vystrčili rožky," hodnotil situáciu jeden z najskúsenejších futbalistov slovenského majstra. Artmedia schladila sebavedomých Glasgowčanov a vycerila znovu zuby. No doma musí hrať na iný výsledok a aj inak. "O tom budeme premýšľať už čoskoro."

Najprv pískali, potom tlieskali

V súboji s Celtikom sa naši zosypali aj pričinením dovtedy nepoznanej atmosféry. V stredu však už boli inak vyzbrojení a psychicky odolnejší. Nepodľahli búrlivej kulise, ani tomu, že diváci na nich pri držaní lopty pískali, čo nekorešpondovalo s tradičným ponímaním džentlmenstva na ostrovoch. "Bolo však počuť i skupinu našich priaznivcov. Koniec koncov po stretnutí sme si vyslúžili potlesk aj od domácich fanúšikov."

Pršo sa neokúňal

Tradičný rituál menenia dresov neobišiel ani tento zápas. Spoľahlivý, rýchly a dôrazný stredný obranca povedal pri záverečnom podávaní rúk veľkému sokovi Pršovi, či sa nechce prezliecť. Možno Ondrej aj rátal s váhavosťou vzhľadom na remízu, ktorá bola pre jazdcov bolestná, no žiadne okúňanie nenastalo. "Bol prístupný tejto myšlienke, hoci spočiatku naznačoval, že tak urobíme až pri odchode z ihriska. Nakoniec sa tak stalo už na hracej ploche. Podobne sa podarilo získať cenný úlovok do svojej zbierky aj ďalším chalanom."

Súvisiace články