Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Skoky na lyžiach: Sezóna začína v Kuusame, premiéra bez Mesíka

Poliak Adam Malysz sa stal víťazom Svetového pohára sezóny 2006/07. Aj v tej ďalšej bude jedným z najväčších favoritov. (Autor: AP)
SITA|Publikované 28. nov 2007 o 08:58

BRATISLAVA/KUUSAMO 28. novembra (SITA) - Tradične na severe Európy, a to na mostíku HS-142 vo fínskom Kuusame sa v prípade priaznivého počasia uskutočnia v rámci tzv. Nordic Opening úvodné dve podujatia ...

BRATISLAVA/KUUSAMO 28. novembra (SITA) - Tradične na severe Európy, a to na mostíku HS-142 vo fínskom Kuusame sa v prípade priaznivého počasia uskutočnia v rámci tzv. Nordic Opening úvodné dve podujatia nového ročníka Svetového pohára v skokoch na lyžiach 2007/2008. Vo štvrtok 29. 11. je od 18.00 h SEČ na programe kvalifikácia jednotlivcov na sobotňajšie preteky (1. kolo hlavnej súťaže je 1. decembra o 16.15 h SEČ). V piatok 30. novembra rozdelia prvé body do hodnotenia Pohára národov, keďže v Kuusame je naplánovaná súťaž družstiev (začiatok o 17.00 h SEČ).

Do lyžiarskeho areálu Ruka na skokanskú zimnú ouvertúru však neodcestoval jediný slovenský reprezentant Martin Mesík (nar. 17. 10. 1979), ktorý v uplynulej sezóne nedokázal vo Svetovom pohári bodovať ani jediný raz.

"Isté je, že nepôjdeme ani na ďalšie podujatie ´sveťáku´ do nórskeho Trondheimu. Martin by sa mal po prvý raz v tejto zime predstaviť v rámci SP v piatok 14. decembra na mostíku HS-98 v rakúskom Villachu. Do Škandinávie neodcestujeme najmä z finančných dôvodov, príprava na blížiacu sa sezónu tiež nebola ideálna," uviedol pre agentúru SITA reprezentačný tréner skokanov na lyžiach SR Peter Schlank. Jeho 28-ročný zverenec absolvoval okrem kondičnej prípravy tréningy aj v poľskom Zakopanom a na Štrbskom Plese (po štvorročnej prestávke je v športovom areáli FIS opäť v prevádzke mostík HS-100, pozn.), kde utrpel aj úraz. "Minulý týždeň v utorok mu na hrane zafúkal protivietor, Martin to neustál a spadol. Museli sme ísť do popradskej nemocnice, kde mu zašili tržnú ranu na ruke. Zdravotné problémy však pomaly ustupujú. Do odchodu do Villachu by mal absolvovať aspoň sto tréningových skokov," doplnil P. Schlank. Členovi LK Vimar Banská Bystrica sa v minulom ročníku vôbec nedarilo, okrem spomenutého Svetového pohára 2006/07 sa bodovo "nezapísal" ani v lete tohto roku pri pretekoch Grand Prix na keramickej hmote. "Mesík je však bojovník a len tak ľahko sa nevzdáva. Keby si sám myslel, že na to nemá, tak skončí. Ideme však spoločne aj do nastávajúcej skokanskej sezóny. Martin sa pokúsi dvakrát či trikrát zabodovať do hodnotenia Svetového pohára, prioritou je však postupovať z kvalifikácie do hlavnej súťaže. K dispozícii má Martin dva páry nových lyží Elan, s ktorými je spokojný," doplnil P. Schlank. Vrcholným podujatím aktuálnej zimnej sezóny 2007/2008 budú februárové majstrovstvá sveta v letoch na lyžiach v nemeckom Oberstdorfe (22. - 24. 2.). "Martin je skôr letec ako skokan. Úspechom pre neho by bol na šampionáte v Nemecku postup do 1. kola medzi 40 najlepších pretekárov. Určite máme v pláne aj účasť na tradičnom Turné štyroch mostíkov na prelome rokov, čo je vždy veľký skokanský sviatok. A napokon je tu ešte jeden zatiaľ nesplnený cieľ - Martin by rád ako prvý slovenský skokan na lyžiach chcel doletieť za hranicu 200 metrov. Najlepšie by sa to dalo zrealizovať na mamuťom mostíku v slovinskej Planici na záver Svetového pohára v polovici marca," dodal tréner skokanov SR Peter Schlank.

V nastávajúcej sezóne čakajú na skokanov na lyžiach okrem Svetového pohára začiatkom februára majstrovstvá sveta juniorov v poľskom Szczyrku (7. - 10. 2.) a spomenuté MS v letoch v Oberstdorfe.

Na celkové prvenstvo vo Svetovom pohári 2007/2008 (zahŕňa spolu 32 pretekov /jednotlivci - 28, súťaž družstiev - 4/ a skončí sa v dňoch 14. - 16. marca 2008 na "mamute" v slovinskej Planici) ašpiruje viacero skokanov. K najväčším adeptom na najvyššie priečky patrí s určitosťou obhajca prvenstva a už štvornásobný celkový víťaz SP (vyrovnal sa na čele fenomenálnemu Fínovi Mattimu Nykänenovi) Adam Malysz z Poľska. Dvadsaťdeväťročný rodák z Wisly vyhral v uplynulom ročníku SP až deväť pretekov (spolu má na konte na 2. pozícii už 38 individuálnych prvenstiev, líder Nykänen 46, pozn.), navyše vo februári na majstrovstvách sveta v japonskom Sappore vybojoval zlatú medailu na strednom mostíku. "Malysz skúšal pred touto zimou až 43 párov lyží, prešiel z Elaniek ku značke Fischer a určite bude tento nezmar opäť vo výbornej forme," priznal tréner SR Peter Schlank.

Okrem poľského "Batmana" by mali do bojov o najvyššie priečky v hodnotení Svetového pohára 2007/2008 zasiahnuť najmä Nóri na čele s víťazom prestížneho Turné štyroch mostíkov 2006/07 a druhým mužom celkového poradia SP Andersom Jacobsenom ako aj skúseným Roarom Ljökelsöyom, Švajčiari so zlatým medailistom z veľkého mostíka na MS 2007 v Sappore a "bronzovým" v hodnotení SP 2006/07 Simonom Ammannom a ďalším výborným "Helvétom" Andreasom Küttelom, fínski skokani (napr. Janne Ahonen, Matti Hautamäki, Harri Olli či Arttu Lappi) a samozrejme Rakúšania. Táto lyžiarska veľmoc má k dispozícii viacero výborných skokanov (napr. 2. v celkovom poradí na Turné štyroch mostíkov 2006/07 a 4. v SP Gregora Schlierenzauera, dvojnásobného olympijského víťaza z Turína 2006 Thomasa Morgensterna, ďalej sú tu Andreas Kofler, Wolfgang Loitzl, Martin Koch, či veteráni Andreas Widhölzl s Martinom Höllwarthom) a určite bude chcieť "uchmatnúť" celkové prvenstvo vo Svetovom pohári pre niektorého "svojho" skokana po dlhých jedenástich sezónach (naposledy sa z konečného triumfu v SP tešil Andreas Goldberger v ročníku 1995/1996). Prekvapiť by v nastávajúcej sezóne SP chceli aj skokani Ruska (Dmitrij Vasiliev, Denis Kornilov, Dmitrij Ipatov), či Slovinska (napriek rozlúčke bývalého majstra sveta Roka Benkoviča s aktívnou kariérou je naďalej "v hre" Jernej Damjan), po návrate na "stratené" vrchné priečky volajú v Nemecku i Japonsku.

Na každých pretekoch Svetového pohára v skokoch na lyžiach si tradične pripíše body na svoje konto prvých 30 pretekárov. Bodovací systém sa v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi nezmenil. Víťaz berie 100 bodov, druhý v poradí 80, tretí 60, štvrtý 50 a ešte aj tridsiaty skokan dostane 1 bod. Z kvalifikácie postúpi do hlavnej súťaže SP 50 pretekárov (hoci na májovej konferencii Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS v slovinskej Portoroži sa v tejto súvislosti hovorilo o zmene, že bude postupovať iba 40 pretekárov, po vytrvalej diskusii a posledných informáciach zostáva zatiaľ všetko po "starom", pozn.), v rámci letov na lyžiach je to štyridsiatka skokanov. Do druhého finálového kola sa prebojuje vždy 30 pretekárov. Predstavitelia FIS však predsa len pristúpili k jednej zmene - svojím rozhodnutím znížili počet skokanov, ktorí budú mať na základe svojho umiestnenia v aktuálnej celkovej klasifikácii SP automaticky zabezpečenú účasť v prvom kole hlavnej súťaže z doterajších 15 na 10.


Plánovaný program tohtotýždňového úvodného podujatia nového ročníka Svetového pohára 2007/2008 v skokoch na lyžiach na mostíku HS-142 vo fínskom Kuusame (časy sú uvádzané v SEČ):

Štvrtok, 29. novembra: oficiálny tréning - dve kolá (16.00 h), kvalifikácia na sobotňajšie preteky (18.00 h)

Piatok, 30. novembra: skúšobné kolo (16.00 h), súťaž družstiev - 1. kolo (17.00 h), následne 2. kolo

Sobota, 1. decembra: skúšobné kolo (15.15 h), hlavná súťaž - 1. kolo (16.15 h), následne finálové 2. kolo

Súvisiace články