Hrdosť musela ísť bokom. Bývalý skokan na lyžiach priznal závislosť na alkohole

Janne Ahonen. (Autor: TASR/AP)
SITA|26. jan 2022 o 19:07

Počas ZOH v Pekingu bude pôsobiť ako televízny expert.

BRATISLAVA. Niekdajší skvelý fínsky skokan na lyžiach Janne Ahonen priznal závislosť na alkohole ako aj to, že už vlani vyhľadal pomoc odborníkov.

Pritom 44-ročný Ahonen s búrlivým životom počas kariéry bol už osem rokov abstinent, ale niekoľko pív s kamarátkami ho vrátilo do stavu závislosti.

"Som alkoholik, ale na ceste k náprave. Rozhodol som sa, že vyhľadám profesionálnu pomoc. Myslel som si, že som už dospel a poučil sa z predchádzajúcich problémov v živote. Lenže som pochopil, že sa nič nezmenilo. Preto som musel potlačiť svoju hrdosť a vyhľadať pomoc," uviedol Janne Ahonen v rozhovore pre fínsku televíziu YLE, informoval o tom ČT Sport na svojom webe.

Ahonen výdatne pil alkohol už počas svojej dlhej športovej kariéry. V roku 2005 neustál 240 m dlhý let na mamuťom mostíku v slovinskej Planici, udrel si chrbát aj hlavu, ale odmietol prevoz do nemocnice.

Bál sa totiž, že u neho nájdu zvyškový alkohol po prehýrenej noci pred pretekmi. Túto skutočnosť neskôr opísal vo svojej biografii.

"Robil som si často, čo som chcel a pripadal si ako roková hviezda. Vôbec som nemyslel na to, že raz sa moja kariéra a s ňou všetko to hýrenie skončí," uviedol Ahonen vo svojej knihe.

Držiteľ dvoch strieborných medailí zo ZOH a päťnásobný majster sveta prvýkrát ukončil kariéru v roku 2008, ale neskôr sa k skokom na lyžiach ešte viackrát vrátil a definitívne sa rozlúčil po sezóne 2017/2018.

Päťnásobný víťaz Turné štyroch mostíkov bude na nadchádzajúcich ZOH v Pekingu ako televízny expert.