Piatok, 24. septembra, 2021Meniny má Ľuboš, Ľubor

Skokankou roka je medzi tenistkami Čepelová

Juniorka Jana Čepelová sa tohto roku už zamerala na turnaje žien. (Autor: ARCHÍV SITA)
Ondrej Gajdoš|2. nov 2011 o 19:28

Osem slovenských hráčok z prvej desiatky sa v rebríčku oproti vlaňajšku zlepšilo, Čepelová o 297 miest.

BRATISLAVA. Hoci slovenské tenistky v tomto roku po prehrách s Českom 2:3 a so Srbskom 2:3 vypadli z elitnej svetovej skupiny Pohára federácie, v individuálnej kariére dosiahli všetky tri hráčky top 100 – Dominika Cibulková, Daniela Hantuchová aj Magdaléna Rybáriková – vo svetovom rebríčku posun nahor.

Z prvej desiatky slovenského renkingu sa podľa čísel najviac zlepšila osemnásťročná Jana Čepelová, postúpila o takmer tristo miest a už atakuje druhú stovku WTA.

Rybáriková chcela viac

„Oproti vlaňajšku som postúpila o 32 miest, ale o spokojnosti nemôžem hovoriť. Chcela som ísť vyššie, no brzdili ma zranenia, choroby,“ povedala slovenská trojka Rybáriková. Cibulková odcestovala po skvelom závere sezóny a titule v Moskve na dovolenku, Hantuchová hrá na turnaji majsteriek.

Rybáriková vo februári vyhrala turnaj WTA v Memphise, vo finále májovej stotisícky ITF na antuke v Prahe dokonca zdolala vtedajšiu svetovú desiatku Petru Kvitovú a v septembri si zahrala vo finále turnaja WTA v Guangžou.

„Môjmu štýlu hry najviac vyhovuje tenis na tráve, najlepšie výkony som predvádzala pred Wimbledonom na turnaji v Birminghame. Snažím sa hrať agresívne, viac sa tlačím do kurtu,“ vravela 23-ročná Rybáriková.

Na treťom grandslame roka si potom v zápase prvého kola s Bieloruskou Azarenkovou natiahla väzy v kolene a takmer dva mesiace maródovala. Niekoľkokrát bola chorá, teraz po sezóne berie lieky na posilnenie imunity.

„Ak budem zdravá, v roku 2012 si trúfam na posun k tridsiatemu miestu rebríčka,“ prezradila plány zverenkyňa trénera Martina Hromca. Ak by jej to vyšlo už v prvej polovici sezóny, na olympijskom turnaji v Londýne by v dvojhre mohli nastúpiť tri slovenské tenistky. Rozhodujúci bude rebríček WTA na začiatku júna po Roland Garros. Štart Cibulkovej a Hantuchovej je takmer istý, na olympijský turnaj sa dostane približne 70 hráčok renkingu.

Juniorka medzi ženami

Košičanka Jana Čepelová sa pripravuje v Národnom tenisovom centre od roku 2009 pod vedením Petra Hubera. Túto sezónu začínala na 508. mieste, zväz jej stanovil cieľ na konci roka 200. miesto. Má k nemu blízko a pred sebou ešte Slovak Open v Bratislave.

V roku 2011 sa už naplno zamerala na turnaje žien. Vyhrala tri podujatia nižšej kategórie ITF v Stuttgarte, Kristinhamne, v Prahe. V Taškente sa na svojom prvom turnaji WTA prebila z kvalifikácie do hlavnej súťaže. V debute v Pohári federácie si pripísala cenné víťazstvo nad Šafářovou, aj keď už bolo o postupe českého tímu rozhodnuté.

„Rozdiel medzi tenisom junioriek a žien je obrovský. V kategórii dospelých sa hrá rýchlejšie, agresívnejšie, všetko je vážnejšie,“ porovnávala slovenská skokanka roka. „V NTC mám dobré podmienky, cítim podporu zväzu. Na budúci rok by som sa už chcela priblížiť k top 100.

ico

Slovenky v rebríčku WTA:

17. D. Cibulková 31. (+14)
23. D. Hantuchová 30. (+7)
72. M. Rybáriková 104. (+32)
163. Z. Kučová 122. (–41)
192. K. Kučová 234. (+42)
211. J. Čepelová 508. (+297)
224. L. Wienerová 276. (+52)
240. L. Juríková 210. (–30)
294. Z. Luknárová 489. (+195)
355. M. Hončová 480. (+125)

Prvé číslo znamená postavenie hráčky v aktuálnom rebríčku WTA, druhé je umiestenie na konci roka 2010 a v zátvorke posun nahor, príp. nadol.)

Súvisiace články