Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Skauti nepodceňujú ani nižšie draftovaných, príkladmi slovenské hviezdy

TASR|22. jún 2001 o 10:14

Florida 22. júna (TASR) - V súvislosti s víkendovým vstupným draftom zámorskej hokejovej NHL si zámorskí skauti zapolemizovali nad dôležitosťou draftovej pozície v budúcej kariére hráčov. Šéfskaut New Jersey David Conte tvrdí, že v mladom veku ...

Florida 22. júna (TASR) - V súvislosti s víkendovým vstupným draftom zámorskej hokejovej NHL si zámorskí skauti zapolemizovali nad dôležitosťou draftovej pozície v budúcej kariére hráčov. Šéfskaut New Jersey David Conte tvrdí, že v mladom veku hráčov sa dá ťažko určiť ich ďalší progres a preto nepodceňuje ani nižšie draftovaných hokejistov. Ako príklad uvádza hviezdu zrodenú z neznámeho slovenského mladíka Pavla Demitru, ale i príbeh Petra Bondru.

"Pri výbere ide väčšinou o 18 ročných chlapcov, ktorým ešte do ideálu chýba veľa. Je veľmi ťažké vybrať si správne," vysvetľuje Conte, ktorý je v zámorí rešpektovaný skaut. K vyjadreniam pridáva Conte i holé fakty, kedy sa nižšie draftovaní hráči stali megahviezdami NHL. V roku 1993 si až z 227. pozície vybrala Ottawa Senators Pavla Demitru. Slovenský útočník sa síce u senátorov nepresadil, po príchode do St. Louis však patrí medzi najproduktívnejších hráčov NHL. Slávnostných momentov sa na drafte nedočkal ani Peter Bondra, toho si v roku 1990 vybral Washington až zo 156. miesta. Po Dominikovi Hašekovi siahlo v roku 1983 Chicago až z 207. pozície a ďalší brankár Arturs Irbe bol 196. draftovaným hokejistom v roku 1989, keď si ho vybrala Minnesota. Kanonier Dallasu Brett Hull sa v roku 1984 stal korisťou Calgary, ale až zo 117. miesta. Úspešnú kariéru nepredpovedali ani krídelníkovi Los Angeles Lucovi Robitaillovi, keď ho králi draftovali až zo 171. miesta. Ruský krídelník Pavel Bure (113.) sa rovnako nezmestil do prvej stovky, Vancouver však svoj výber neoľutoval, pretože v roku 1994 ich súčasný hráč Floridy dostal až do finále Stanley Cupu. Do najprestížnejšej ligy sveta sa dokonca bez draftu dostali ďalší skvelí hokejisti: Adam Oates, Steve Duchesne, Sylvain Lefebvre, Steve Thomas, či Doug Brown.

Draftová história pozná aj prípady, keď kluby pri výberoch stúpili do mláky a ich nádeje vkladané do hráčov sa nepotvrdili. V roku 1970 draftoval Montreal z 5. miesta brankára Raya Martiniuka, ale tento ochranca svätyne neodohral ani jeden zápas NHL. Nepresadil sa ani krídelník Barry Dean, ktorý bol v roku 1975 celkovo dvojkou na drafte. V NHL odohral len 165 duelov. O rok neskôr putoval zo 4. pozície do Detroitu Fred Williams, ale dres červených krídiel obliekol len 44 krát.

Súvisiace články