Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

ŠK Farmakol Tatran Prešov na prahu pohárovej premiéry s HC Spartak Baku

Sportnet|Publikované 5. okt 2002 o 00:00

Prešov - Vo včerajšom rozhovore pred dnešným prvým z dvojice zápasov Pohára víťazov pohárov s HC Spartak Baku tréner ŠK Farmakol Tatran Prešov Martin

Lipták spomenul, že v pohárových súbojoch sa veľký dôraz kladie na obranu. A ak za ňou stoja spoľahliví gólmani, postupové šance sú o to väčšie. Nuž a z dvojice prešovských D. Bakša, D. Olejár viac skúseností má i z podobných duelov starší z nich Dušan Bakša.

"Niekedy začiatkom osemdesiatych rokov, kedy som chytal za Košice, hrali sme pohár proti Burevesniku Tbilisi. Akurát taký kontakt som mal s mužstvom z "týchto" končín," zalovil v pamäti D. Bakša (na fotografii v strehu v pozadí). "Vtedy sa cez mužstvá "sovietskeho bloku" nepostupovalo ďalej. Takže i Košice s gruzíncami vtedy pohárovú púť skončili. Aj Burevesnik bol nabitý reprezentantmi, špičkovými hráči hádam z viacerých republík zväzu." Odvtedy sa ale mnohé zmenilo. Dnes sa ŠK Farmakol Tatran Prešov stretáva s azerbajdžanským súperom HC Spartak Baku. A v podstate o tomto klube v prešovskom tábore niet dostupných informácií... "Aj ja som skúšal niečo o nich na internete nájsť. Bezvýsledne." Predsa len, nazdávate sa, že "sovietska škola" zanechala v Baku nejaké hádzanárske korene? "Možnosti výberu hráčov, talentov, boli v minulosti obrovské. Podľa mňa i dnes sú tam kvalitní hádzanári, len zrejme nemajú toľko možností prezentovať sa na medzinárodnej scéne." Obidva zápasy, dnes i zajtra (po oba dni od 18. h) sa hrajú na základe dohody klubov v športovej hale Farmakolu Tatran na Baštovej ulici. Aj keď budete mať podporu domáceho publika vo vynovenom hľadisku, zrejme ľahké zápasy to nebudú. "V prvom rade sú azerbajdžanci pre nás neznámou. Spravíme však všetko preto, aby do tretieho kola PVP postúpil Prešov." Aj keď o mužstve Baku neviete vlastne nič, tušíte aké typy hráčov sa môžu na prešovskej palubovke objaviť? "Ani to nie. Nachystaní musíme byť ale na viaceré možnosti." Aký dlhý časový úsek po úvodnom hvizde podľa vášho názoru bude potrebný na zmapovanie situácie na ihrisku? "Predpokladám, že počas zajtrajšieho predpoludnia nejaké informácie z tábora hostí k nám presiaknu, takže sa aspoň ako tak zorientujeme. Ak nie, všímať si ich budeme počas predzápasovej rozcvičky. Taktika, ktorú "šijú" naši tréneri na domácich súperov bola dobrá. Inou vecou je realizácia ich zámerov hráčmi na palubovke. Tu už ide o momentálnu dispozíciu každého jednotlivca ako svojim výkonom pomôže naplniť trénerove predstavy, ako pomôže mužstvu ako celku. Ak sa nám to podarí v tom zmysle dosiahnuť a vnútiť súperovi náš herný spôsob, v takom prípade môžeme pomýšľať na úspech."

Súvisiace články