Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Situácia v NHL je zložitá, Slováci možno začnú MS bez posíl

Boston so Zdenom Chárom patrí opäť medzi favoritov na Stanley Cup. (Autor: SITA)
Tomáš Prokop|9. apr 2014 o 20:19

Pozitívom je, že majstrovstvá sveta by stíhali aj hráči, ktorých tímy vypadnú v 1. kole play off.

Slováci, ktorých tímy nepostúpia v NHL do play off, sú zranení. Marinčin by musel asi ísť na farmu. Brankár Halák zas nemá na budúci rok zmluvu.

BRATISLAVA. Časy, keď z NHL cestovalo na svetový šampionát päť a viac hráčov, sú už dávno preč. Dnešná situácia pár zápasov pred koncom základnej časti naznačuje, že príchod zámorských posíl bude komplikovaný.

Podľa postavenia v tabuľke by mohli po konci základnej časti priletieť štyria hokejisti. Problémom sú však zranenia. Tomáš Kopecký nehral od olympijských hier pre otras mozgu, podobné problémy má aj Ľubomír Višňovský.

Zranený je aj Andrej Sekera, ktorý má problémy v dolnej časti tela a v Caroline nehrá.

„Andreja čaká dôležité vyšetrenie. Volal som s ním. To, že nehrá do konca sezóny, znie dramaticky, ale bolo to len pár zápasov. Do majstrovstiev sveta máme ešte mesiac,“ hovoril SME manažér reprezentácie Otto Sýkora.

20140214hokej_trening_soci7128209_r3739_res.jpg

Martin Marinčin (vpravo) asi bude musieť ísť na farmu Edmontonu. Andrej Sekera je zranený.

Marinčin možno na farmu

Komplikovaná situácia je okolo Martina Marinčina, ktorého Edmonton nepostúpi do play off, ale farmárska Oklahoma je medzi osmičkou. Mladý Slovák má veľmi dobrú formu, keď je najvyťaženejším obrancom Oilers.

„U Marinčina nevieme, či bude musieť ísť na farmu, alebo nie. Podobná situácia by bola aj u Tomáša Jurča, aj keď Grand Rapids má vždy najvyššie ambície. V týchto situáciách má posledné slovo vždy generálny manažér klubu, ktorý rozhodne, ako vidí šance svojho tímu a či je pre hráča lepšie hrať viac zápasov na šampionáte, alebo play off na farme,“ vysvetľuje Sýkora.

Halák nemá zmluvu

Do nadstavbovej časti nepostúpil ani Washington s Jaroslavom Halákom. „Všetko budeme s Jarom riešiť, až keď skončí. Rozprávali sme sa s ním, ešte keď bol v St. Louis. Odvtedy sa zmenilo veľa vecí,“ hovoril Sýkora.

Jednotka Capitals sa stane po sezóne voľným hráčom. Preto sa nedá odhadnúť, či by riskoval prípadné zranenie na majstrovstvách sveta.

Negatívom je, že olympijský turnaj mu nevyšiel a priťažil mu v Blues. Klub ho vymenil do Buffala a odtiaľ putoval do Washingtonu.

a62k9524_r6037_res.jpg

Tomáš Tatar prisľúbil ako prvý, že ak bude môcť, na MS veľmi rád pricestuje.

MS by stíhali aj vypadnutí

Tréner nemôže hneď počítať ani s Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom. Detroit si v noci na štvrtok zabezpečil postup do play-off. Tatar avizoval, že v prípade neúspechu do Bieloruska pocestuje, Jurča by čakala pravdepodobne farma.

Pozitívom je, že v NHL sa začína play off 16. apríla. Prvé kolo trvá asi dva týždne. Majstrovstvá sveta stihnú aj hráči, ktorých tímy vypadnú.

„Rozprával som s hráčmi a väčšina je pozitívne naladená, že by prišli do Bieloruska v prípade vypadnutia ich tímu. Po prvom kole to stíhajú. Bolo by však predčasné hovoriť o konkrétnych menách, keďže majú všetci najvyššie ambície v boji o Stanleyho pohár,“ dodal Sýkora.

Situácia z pohľadu reprezentácie je komplikovanejšia aj z toho pohľadu, že naši najlepší hráči sú zväčša v kluboch, ktoré patria medzi najsilnejšie v NHL.

„Už sme si zvykli na to, že s viac ako dvomi­tromi už reálne nemôžeme počítať. Časy, keď prišlo z NHL desať a viac hráčov, sú dávno preč. Preto sa s trénerom Vůjtkom koncentrujeme na európskych hráčov a to, čo príde zo zámoria, berieme len ako bonus.“

world_juniors_slovakia_canada_hockey-22e_r600_res.jpeg

Talentovaný Martin Reway (hore) neodohral ešte s mužmi ani zápas.

V hre aj Hrivík a Reway

V zálohe ostáva okrem hokejistov v NHL aj pár mien z nižších súťaží. Marek Hrivík asi nepostúpi s Hartfordom, mohli by si ho však vypýtať na play off v Rangers. Za celú sezónu ho newyorský tím hore nepovolal. Pozitívom však je, že ho skúšajú na pozícii centra, ktorých je v reprezentácii dlhodobo nedostatok. Na farme sa konečne výraznejšie presadil aj ďalší stredný útočník Marek Viedenský.

V AHL tiež začal veľmi dobre Marko Daňo, ktorého Springfield patrí medzi favoritov.

„Marek Hrivík by mohol byť hráčom, ktorého by sme vyskúšali. Je reálne v hre, Sledujeme aj Martina Gernáta na farme Edmontonu.“

Sýkora priznal, že s trénerom Vůjtkom hovorili aj o talentovanom Martinovi Rewayovi. Devätnásťročný Martinčan hrá play off v juniorskej QJMHL. Jeho problémom by mohlo byť, že nikdy ešte nehral seniorský zápas.

„Možno ho do prípravy pozveme. Je náš najväčší mladý talent a chceli by sme ho vidieť. Na jednej strane nehral s dospelými, ale udržal sa zas až do konca kempu v Montreale Canadiens, kde bol veľký boj o miesta. Bolo to možno ešte tvrdšie ako v samotnej NHL. Nestratil sa, bol príjemným prekvapením. Podobne sme brali minulý rok do počtu Marka Daňa a zahral si nakoniec aj na majstrovstvách sveta,“ zakončil Sýkora.

Do začiatku šampionátu ostáva 29 dní.

Situácia v NHL

Medzi favoritov na Stanleyho pohár patrí Chicago (Hossa, Handzuš) a Boston (Chára, Meszároš).

Istotu play off má aj Los Angeles (Gáborík), Tampa Bay (Pánik), Montreal (Budaj) a Detroit (Tatar, Jurčo)

Florida (Kopecký), NY Islanders (Višňovský), Carolina (Sekera) nepostúpili, ale Slováci sú zranení. Play off si nezahrá aj Edmoton, ale Marinčin asi pôjde na farmu. Do nadstavby nepostúpil ani Washington, ale Jaroslav Halák nemá zmluvu na novú sezónu.

Súvisiace články