Sobota, 10. apríla, 2021Meniny má Igor

Širiajev má aj B-vzorku pozitívnu

Sportnet|7. mar 2007 o 00:00

SAPPORO. Aj B-vzorka ruského bežca na lyžiach Sergeja Širiajeva potvrdila prítomnosť zakázaného erytropoietínu. Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) 24-ročnému Rusovi predbežne pozastavila činnosť už po zverejnení výsledkov A-vzorky z mimosúťažnej kontr

oly 21. februára, teraz previnilcovi hrozí dvojročný dištanc. O konečnom treste však rozhodne až májový kongres FIS v slovinskom Portoroži.

Informáciu o pozitívnej B-vzorke potvrdil v utorok v Moskve ruský tréner Jurij Bondarenko. „Sám si neviem vysvetliť, ako k tomu prišlo a netuším ani, kto je za to zodpovedný,“ vyhlásil kouč. Širiajevovým najlepším výsledkom na MS v japonskom Sappore bola na 15 km voľnou technikou 11. priečka. Do súťaže štafiet, v ktorých Rusi získali striebro, ho vedenie výpravy prekvapujúco nenominovalo, hoci práve on sa na predšampionátovom teste v rámci Svetového pohára v Davose prezentoval mohutným finišom, ktorým rozhodol o triumfe Rusov.

Práve Širiajev upadol do podozrenia po zmenách v hladine hemoglobínu a práve EPO zvyšuje zásobu kyslíka do obehového systému.

V roku 2001 sa o podobnú aféru postarali fínski bežci, medzi ktorými nechýbala ani trojnásobná majsterka sveta zo Sappora Virpi Kuitunenová. Na MS 2003 vo Val di Fiemme testy odhalili ďalšiu Fínku Kaisu Varisovú, predošlý šampionát v Oberstdorfe sa zaobišiel bez pozitívneho prípadu.

Súvisiace články