Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Singlista Martikán definitívne strieborný - škandalózna krivda

TASR|18. aug 2004 o 16:03

Atény 18. augusta (TASR) - Strieborný singlista Michal Martikán definitívne skončil v olympijskom finále na divokej vode na druhom mieste, no definitívne ...

Atény 18. augusta (TASR) - Strieborný singlista Michal Martikán definitívne skončil v olympijskom finále na divokej vode na druhom mieste, no definitívne sa môže cítiť ukrivdený, rovnako ako celý slovenský slalom, výprava a krajina. Videozáznam podľa slov vedúceho tímu Róberta Orokockého jasne ukázal, že siedmej bránky sa Michal nedotkol a že ľavá žŕdka, ktorú označili traja bránkový rozhodcovia za inkriminovanú, trojnásobný olympijský medailista neobtrel ani kúskom svojho tela, pádla, výstroja, či celej lode.

"Michal je definitívne strieborný a potvrdil mi to aj hlavný rozhodca Poliak Kudlik. Nič s tým už nemožno urobiť, Kudlik mi len povedal, že mi rozumie, že rozumie krivde, ktorá sa na nás spáchala."

O údajnom ťuku na siedmej bránke sa bude ešte dlho hovoriť a aj v kuloároch vodného slalomu, pretože opäť spôsobil obrovské polemiky o spiatočníctve kanoistickej federácie. Obrať niekoho o zlato len preto, že jeden bránkový rozhodca uvidí zdanlivý ťuk a ostatní sa k nemu automaticky pripoja, ako sa často stáva, je príliš tuhý tabak. "Medzi bránkovými rozhodcami bol aj český Roleček, takže ani jazyková bariéra nevznikla," dodal R. Orokocký. "Všetci okolo nás s nami cítia, no nič to nemení na fakte, že nás obrali o zlato a spáchali na nás obrovskú krivdu. Ak sa ani teraz neupravia nejakým spôsobom pravidlá, tak už neviem kedy." Ako je známe, súťažná jury nepovažuje za dôkazový materiál videozáznam, čo smrdí absolútnym spiatočníctvom v športe, kde možno z rôznych uhlov do detailov preskúmať spochybnený moment.

História rôznych prehmatov na vrcholných slalomárskych podujatiach nosí v sebe viacero čiernych bodov. Napríklad majstrom sveta vo francúzskom Bourg Saint Maurice na rieke Isére sa stal pred dvoma rokmi slovenský singlista 23-ročný Michal Martikán, striebro získal Nemec Jan Benzien, bronz Francúz Patrice Estanguet, brat olympijského dvojnásobného víťaza Tonyho. Po proteste dvoch výprav Francúzska a Nemecka sa menilo pôvodné poradie, v ktorom na striebornom stupni figuroval ďalší slovenský reprezentant Juraj Minčík. Protest jury uznala a Minčíkovi dodatočne pripísali za ťuk na bránke číslo 14 dve trestné sekundy, ktoré ho odsunuli na 4. miesto, len 0,32 s od bronzu. Na MSď99 vo španielskom Seu dďUrgell zasa vypukol doslova škandál v rozhodcovskom zbore, keď očití svedkovia i bránkoví rozhodcovia videli až štyri trestné sekundy u Američanky Bennetovej, odmávali ich terčíkmi, no po zásahu hlavného rozhodcu Američana Dona Giddensa zostala s čistým štítom. Súťažná jury nebola schopná operatívne reagovať a po dlhých nočných diskusiách sa skončil verdikt kompromisom len s dvoma trestnými sekundami. Znamenalo to, že pôvodne strieborná skončila Bennetová piata. V živej pamäti však zostalo, že sa slávnostný ceremoniál udeľovania medailí musel odložiť dokonca ešte na druhý deň po finálovej jazde. V kuloároch sa hovorilo, že hlavný rozhodca sa mal o mesiac stať svokrom práve kajakárky Rebeccy Bennetovej. Takýto škandál dovtedy vodný slalom nezažil a prirovnať ho možno aj k terajšiemu, keď Michal Martikán prišiel o zlato po vymyslenom ťuku.

Súvisiace články