Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Šimurda dal pred tridsiatkou kariére zbohom

Bojovník na pohľadanie. Zvolenský dres si musel vyzliecť predčasne a nečakane. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 4. dec 2010 o 00:00

Prvého decembra oslávil tridsiatku. Pred časom by ho ani v najhoršom sne nenapadlo, že skôr, ako ju dovŕši, bude musieť povedať hokeju zbohom. Marcelovi Šimurdovi zvieralo hrdlo, slzy sa mu tisli do očí, keď sa lúčil s hráčskou kariérou.

No boľavý chrbát mu vystavil stopku. Hoci hokejisti v jeho veku sú, čo sa týka výkonnosti, zväčša na vrchole, on bol donútený zavesiť korčule na klinec a ratovať si zdravie. Humenský rodák, ktorý väčšinu svojej kariéry strávil v Košiciach, sa s ťažkým srdcom lúčil s extraligou, so zvolenským dresom, s fanúšikmi, s tamojším prostredím.

KOŠICE. Zastihli sme ho u rodičov v Humennom. S rodinkou sa tam na čas presťahoval. Pred týždňom ukončil nielen pôsobenie v HKM Zvolen, ale dal bodku za aktívnou činnosťou. Marcel Šimurda, bojovník na pohľadanie, teraz už nemyslí na to, ako bude dávať v najvyššej súťaži ďalšie góly. Jeho prioritou je dať sa zdravotne dokopy.

"Pred polrokom by som ani na stotinu sekundy na koniec kariéry nemyslel. Veď som mal len 29 rokov. Ale keď som bol na liečení v Kováčovej, kde mi dávali dokopy chrbát, tak mi preblesklo hlavou, či sa to podarí. Po rehabilitácii som sa cítil dobre. Tak som začal opäť trénovať, po mesiaci nastúpil na zápas. Skúsil som to v štyroch. Hoci od návratu z Kováčovej uplynulo málo času, problémy s chrbtom sa vrátili. A keďže sa ťahali už pol roka a ja som nechcel zvolenské vedenie vodiť za nos, tak som musel začať uvažovať nad koncom kariéry," rozhovoril sa dnes už bývalý útočník, ktorého vždy zdobila bojovnosť a nasadenie. Marcel Šimurda nepoznal odfláknuté striedanie, nech dostal akékoľvek pokyny trénera, plnil ich svedomito.

Seklo ho v máji

Bolesti sa vrátili, pauza nepomohla a on už dávnejšie trénoval so zaťatými zubami. "Stalo sa mi to v máji počas letnej prípravy. Seklo ma tak, že som nemohol normálne fungovať ani v civilnom živote. Celé leto som netrénoval, rehabilitoval som, vrátil sa v auguste, ale po dvoch týždňoch na ľade sa môj stav tak zhoršil, že som šiel na liečenie do Kováčovej. Strávil som tam šesť týždňov. Pomohli mi, necítil som žiadne problémy, začal som trénovať, no stačilo pár zápasov a bol som tam, kde predtým. Takto by to ďalej nešlo, vždy som bol otvorený, preto som na rovinu povedal vo Zvolene, že končím. Predlžovať to o dva - tri mesiace, a potom povedať, že sa nedá, by nebolo fér. Mám posunutý stavec. A ten pri záťaži spôsobuje veľké problémy. Bolí ma z toho bedrový kĺb a tŕpne stehno," popisuje Marcel ťažkosti.

Možno si poviete, že zmeniť stav by mohla operácia. A Šimurda túto alternatívu prebral s lekármi. "Pýtal so sa ich aj, či nejaký vrcholový športovec aj po takej operácii pokračuje v kariére. Bolo by to riziko. A okrem toho, bál by som sa len kvôli tomu, aby som prípadne hral ďalej, podstúpiť vážnu operáciu, ktorá je spojená aj s istým rizikom. Veď čo ak by to nevyšlo tak, ako by si človek prial? Potrebujem byť v poriadku aspoň pre bežný život. Ak by som kvôli hokeju mal trpieť do konca života, ťažko by som to niesol. Ten posunutý stavec je u mňa vraj vrodený. No prejavilo sa to až teraz, bol som na CT-čku, na magnetickej rezonancii, podľa lekárov chrbát už neznesie záťaž z vrcholového hokeja."

Zdravie je prednejšie

"Šimi" dovŕšil tento týždeň tridsať rokov. Jeho rovesníci vonkoncom neuvažujú o tom, že by išli do hokejového dôchodku. On sa na situáciu snaží pozrieť reálne.

"Urobil som všetko pre to, aby som mohol ďalej hrať a veľa ľudí okolo mňa pre to spravilo maximum. Nemôžem si nič vyčítať, no v tejto situácii je zdravie prednejšie. Samozrejme, o konci kariéry som nerozhodoval sám. Ťažšie ako ja to znášala moja manželka, môj najväčší fanúšik, vždy mi fandila najviac. Pre ňu to bol tiež šok, ale chce mať doma chlapa, ktorý vie fungovať normálne, takže ani ona si nepriala, aby som to s hráčskou kariérou silil. Hokej mi vzal veľa, ale rovnako mi dal veľmi veľa a ja som rád, že som pri ňom zažil toľko pekných chvíľ."

Keďže už hrať nebude, nadišla chvíľa, keď si musí položiť otázku čo ďalej. "Áno, budem sa tým zapodievať, ale až keď sa dám dokopy. V prvom rade musím byť tak v poriadku, aby som vedel normálne fungovať, takže chrbát je priorita číslo jeden. Potom sa uvidí. Neviem... Podnikanie? Ostať pri hokeji? Ako vravím, po Novom roku sa tým začnem zapodievať. To by som sa aj chcel vrátiť späť do Košíc, kde máme trvalý pobyt," načrtáva plány s tým, že priaznivci košického hokeja ho isto uvidia aj v Steel Aréne.

"Jasné, že rád prídem pozrieť chlapcov. V Košiciach mám vďaka hokeju veľa dobrých kamarátov. Vždy ich s potešením stretnem. Ja na Košice nedám dopustiť, prišiel som do mesta ako dvanásťročný. Stále som túžil hrať za seniorský tím Košíc. A tú možnosť mi dal Juraj Bakoš, vďaka nemu som sa dostal do veľkého hokeja."

V Košiciach si vychutnal majstrovskú cigaru

Po rokoch v drese oceliarov sa v sezóne 2008/2009 dočkal majstrovského titulu. Splnil sa mu ďalší chlapčenský sen.

"V Košiciach som zažil chvíle, keď sa tím dvíhal vyššie a vyššie. Boli sme štvrtí, tretí, druhí, a potom konečne zlato. Nefajčím, ale po víťaznom finále so Skalicou som si dal majstrovskú cigaru, majstrovské šampanské, ten titul sa patrilo osláviť," vraví dlhoročný hráč Košíc, ktorý však bodku za kariérou dal vo Zvolene. "Priznám sa, v kútiku srdca som dúfal, že sa raz do Košíc vrátim. No nebolo mi už súdené, koniec prišiel vo Zvolene, ak by som bol inde, tak skončím tam."

Ostala mu jedna nenaplnená méta. Hokejista, ktorý si vyskúšal aj reprezentačný dres, sa nikdy nedostal do úlohy legionára.

"Viete, mohol som odísť do cudziny. Ale v Košiciach boli veľmi dobré podmienky, je to predsa klub európskeho formátu, Steel Aréna, to okolie ma tu držalo. Lebo je rozdiel legionárčiť a legionárčiť. Do Maďarska či Francúzska som mohol odísť kedykoľvek, ale to by nenaplnilo moje ambície, Ešte tak Česko. No ja som mal ku košickému dresu silný vzťah. Keď som ako mladý chlapec videl, že do áčka sa dostali Laco Nagy a Jirko Bicek, aj ja som po tom túžil. Vďaka Bakošovi tá možnosť prišla. A ak by som mal spomenúť len jedného trénera, tak je ním Milan Hovorka. Bol som mladý, keď mi dal v extralige možnosť. Zobral to riziko na seba a mne prvá sezóna v najvyššej súťaži vyšla, dal som 14 gólov," spomína útočník, ktorý nikdy kanonierom nebol.

V Košiciach síce potom dal za sezónu najviac 19 gólov, no jeho doménou bola bojovnosť. Svoje si oddrel kdekoľvek, aj vo štvrtom útoku. Fanúšik Košíc si ho zapamätá ako srdciara. Lebo za svoj tím sa vedel pobiť. Doslova a do písmena. Hoci nepatril medzi robustných hráčov, neraz sa postavil aj zoči-voči väčšiemu chlapovi.

"Nikdy som sa nebál. Keď ste na ľade, ten adrenalín spraví svoje. Ak sa k tomu pridajú diváci, vletíte do súboja s hocikým. Zväčša som si bránil brankára či spoluhráča, ale zase bitkár zo mňa nebol, s nikým som ani problém nemal," pousmial sa Marcel "Šimi" Šimurda.


Takto si vychutnal titul. Na Hlavnej v Košiciach si v roku 2009 užíval majstrovské oslavy. Foto: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články