Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

Sporný moment z juniorského finále odpískal Slovák, kuriozitu si navždy zapamätá

Momentka z finále Kanada - Rusko na MS v hokeji do 20 rokov 2020. (Autor: TASR/AP)
SITA|8. jan 2020 o 11:44

Šimon Synek si finále užil.

BRATISLAVA. Slovenskí hokejisti do 20 rokov na nedávnom svetovom šampionáte svojimi výkonmi príliš neoslnili a opäť sa ich cesta skončila vo štvrťfinále.

Napriek tomu mala krajina pod Tatrami zastúpenie vo finálovom zápase, a to zásluhou čiarového rozhodcu Šimona Syneka.

Pred začiatkom turnaja v kútiku duše dúfal, že by sa mohol predstaviť v zápase o cenné kovy a vďaka svojim výkonom si vyslúžil prestížnu finálovú nomináciu.

Finále sa paradoxne píska dobre

"Nominácia mi prišla večer pred zápasom. Krátko po druhom semifinále, asi o jedenástej hodine večer. Každým zápasom som sa na ľade cítil lepšie a lepšie. Veril som si.

Nerobil som chyby a vyšiel mi aj štvrťfinálový zápas USA - Fínsko, ktorý bol jeden z tých najťažších. Keďže som nedostal semifinále, prial som si, aby mi bol pridelený jeden zo zápasov o medaily.

Pomohla mi aj národnosť, keďže v hre boli aj ruskí a kanadskí arbitri," povedal Synek pre hokejportal.net.

Synek priznal, že zápasy boli rýchlejšie, tvrdšie a presnejšie než v domácich súťažiach. Pred ostro sledovaným finále cítil rešpekt, ale snažil sa naň pripraviť ako na každý iný zápas.

"Paradoxne, finále sa aj dobre píska, pretože je skôr o hre a taktike. Šarvátok je menej a tímy sa snažia hrať hlavne na výsledok. Atmosféru finále som si dokázal užiť plnými dúškami.

Bol to pre mňa mimoriadne pozitívny zážitok, na ktorý budem spomínať celý život. Na taký zápas sa nezabúda," skonštatoval Synek.

Neopakovateľný moment

V záverečných minútach finále medzi Kanadou a Ruskom (4:3) sa udial aj jeden kuriózny moment, keď kanadského hráča zachránila od vylúčenia za zdržovanie hry kamera umiestnená nad plexisklom.

Bol to práve Synek, ktorý spočiatku signalizoval menší trest za vyhodenie puku, ale po porade so svojimi kolegami v pruhovanom svoje rozhodnutie zmenil.

"Z môjho pohľadu som videl, že puk ide mimo hraciu plochu nad plexisklo. Spomínanú kameru som však mal akurát nad hlavou. Preto som nepostrehol ďalší predmet, ktorého sa puk dotkol.

Aj kamera nad ľadovou plochou sa podľa pravidiel ľadového hokeja posudzuje ako objekt, ktorého keď sa dotkne puk, hra sa preruší, ale trest sa neukladá. Je to kuriozita, ktorú si rozhodca zapamätá. Takáto situácia sa možno už nikdy nestane," dodal Synek.

Súvisiace články