Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

SFZ dostal pokutu takmer 1,7 milióna Sk

Sportnet|Publikované 17. dec 2002 o 23:00

Disciplinárna komisia Európskej futbalovej únie UEFA potrestala Slovenský futbalový zväz (SFZ) pokutou 60 000 švajčiarskych frankov (1 690 920 Sk)

za rasistické prejavy fanúšikov počas októbrovej kvalifikácie ME na bratislavskom Tehelnom poli proti Anglicku. Je to druhá najvyššia pokuta v histórii, ktorú UEFA udelila za rasistické útoky fanúšikov. Anglická asosiácia FA zaplatí za neprístojnosti hosťujúcich fanúšikov na tribúnach sumu 20 000 frankov. Obe strany sa proti trestom môžu odvolať do sobotňajšej polnoci.

UEFA potrestala SFZ za prejavy rasizmu domácich fanúšikov a za nedostatok poriadku a disciplíny na štadióne. Angličania namietali aj nezvládnutú organizačnú stránku zápasu, ale podľa UEFA na tento argument nebol dostatok dôkazov. "UEFA zobrala do úvahy, že išlo o prvé podobné obvinenie voči SFZ i fakt, že slovenská strana sa promptne ospravedlnila zainteresovaným hráčom i anglickej asociácii. V súčasnosti je SFZ navyše aktívny v boji proti rasizmu na štadiónoch," uvádza sa v stanovisku Európskej futbalovej únie.

FA dostala menšiu pokutu preto, že podľa vyjadrenia riadiaceho orgánu boli anglickí fanúšikovia pred svojimi výtržnosťami "silne provokovaní v atmosfére zastrašovania". Anglická asociácia odmietla výšku pokuty zatiaľ komentovať. Doteraz najvyšší trest od UEFA za prejavy rasizmu dostal taliansky klub Lazio Rím v roku 2000 vo výške 70 000 frankov.

"Nečakal som, že dostaneme až taký vysoký trest. UEFA týmto verdiktom naznačila, že nasadila prísny kurz a mieni tvrdo sankcionovať prejavy nešportového správania na futbalových štadiónoch. Určite by som si vedel predstaviť užitočnejšie využitie finančných prostriedkov v prospech slovenského futbalu, no teraz je už škoda plakať nad rozliatym mliekom," povedal Laurinec. Podľa šéfa SFZ je zatiaľ predčasné hovoriť, či sa Slovenský futbalový zväz voči rozhodnutiu disciplinárky odvolá. "Musíme sa najprv detailne oboznámiť s argumentáciou a až potom sa rozhodneme,

či podáme voči verdiktu odvolanie," zakončil Laurinec.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

  • Invalid Date
  • Invalid Date
  • Invalid Date
© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.