Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Sezónu vynechali, teraz dychtivo očakávajú nové vrcholy

Sportnet|Publikované 23. dec 2004 o 00:00

Košice - Vyhlásenie najlepších športovcov SAKST v Bánovciach nad Bebravou uplynulý víkend bolo aj príležitosťou na prvý zraz širšieho kádra

slovenskej reprezentácie v kulturistike mužov. Protagonisti načrtli svoje plány na ďalší rok s presahom na majstrovstvá Európy 2006, ktoré sa uskutočnia v Bratislave. V januári potom bude ďalšie stretnutie borcov s realizačným tímom, kde už na jednotlivé vrcholné súťaže budú známi jednotliví adepti v závislosti od ich možností a ambícií. Samozrejme, konečné slovo povedia tréneri. Potešiteľné však už teraz je, že kulturisti majú záujem obsadiť čo najviac akcií a plný počet by mal vystúpiť na bratislavské pódium. Bude to predsa len prehliadka najlepších v domácom prostredí a to znamená zároveň ohromnú výzvu pre našich pretekárov.

Reprezentačný tréner Milan Čížek (na snímke) zatiaľ vie, že v budúcom roku môže počítať na májové ME v Brašove s Havlíkom, Jaseňom, Hlinkom, Kováčikom a pravdepodobne s Kokoškom. "Števo Halvík, majster sveta z Bombaja, mal ročnú pauzu, takže je plný chuti a dychtivý po vystúpeniach. I preto si chce fazónu vyskúšať už na "Európe." Ďalšou prestížnou súťažou sú Svetové hry v júli v Duisburgu. Otázne je, aké budú hmotnostné kategórie a podľa toho sa bude odvíjať aj ich obsadenie Slovákmi. Slováci majú možnosť nominovať dvoch zástupcov. Istým je Igor Kočiš, trojnásobný majster sveta, a doplní ho buď Havlík alebo Andrej Mozoláni. "Ak bude kategória do 90 kilogramov, tak prednosť dostane Havlík. V prípade, že by jeho kategória nebola na programe, potom by sa na jeho post presunul Mozoláni a Havlík by sa sústredil na svetový šampionát," pripomenul Čížek. Prezradil, že presný scenár SH bude ešte len známy a to po novom roku. Pred štyrmi rokmi v Akite boli tri kategórie (do 70, do 80 a nad 80 kg). "Je snaha presadiť tentoraz aj deväťdesiatku, ale to už nie je parketa medzinárodnej federácie IFBB, ale celého organizačného výboru Svetových hier." Poslednou previerkou 2005 budú majstrovstvá sveta v novembri Šanghaji. Všetko nasvedčuje tomu, že do 65 kg by mal štartovať Cibuľa, do 75 kg Kočiš. V príprave bude aj Mozoláni a Havlík, v zálohe zostávajú i ďalší adepti: Vrábel, Flimel, Kokoška. "Všetci okrem Kočiša prejavili záujem súťažiť v Bratislave 2006. Inak, akurát on je istý, že bude zápoliť na dvoch mimoriadne cenných podujatiach - majstrovstvách sveta a na Svetových hrách, čo je náročná kombinácia."

Práve Kočiš a Halvík túto sezónu vynechali preto, aby sa lepšie pripravili na prechod do ťažších kategórií (Kočiš zo 70 kg do 75 kg a Havlík z 85 kg do 90 kg). Zaujímavosťou zo zákulisia je, že ak prejde lobing IFBB u Nemcov, tak na "hrách" by mohli prvý raz vystúpiť aj fitnesky. Ak by to prešlo, tak prednosť by dostala osvedčená naša úspešná dvojica Malachovská a Mlsnová. "Koncom budúceho mesiaca bude definitívne určené, aké kategórie v ktorých odvetviach budú súčasťou Svetových hier. Na vysvetlenie, nomináciu má v rukách medzinárodná federácia. Kritériá sú jasné. Prvoradé je mať medailu z posledných majstrovstiev sveta. Zvyšok patrí zlatým z európskeho šampionátu, ako aj z kontinentálnych šampionátov. Dostali sme už dávnejšie prísľub, že dve miesta majú vyárendované Slováci, a to bez ohľadu na to, že na "svete" v Moskve sa nepresadili," pripomenul reprezentačný kouč Milan Čížek, ktorý má na starosti veľkú časť borcov, hoci v klube Veterinári body building Košice figuruje iba Mozoláni. Absolútnou novinkou ďalšej prípravy by mohol byť aj spoločný výcvikový tábor kulturistov, kulturistiek a fitnesiek v záujme lepšieho metodického prepojenia poznatkov i ušetrenia nákladov.

Súvisiace články