Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Set do štyri alebo hra bez výhod. Chcú skrátiť tenisové zápasy

Deblový špecialista Daniel Nestor (vľavo vzadu) tvrdí, že by mohol systém bez výhod fungovať aj v singlových zápasoch. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 30. júl 2015 o 13:36

Diváci nechcú, aby sa to vlieklo. Všimnite si tribúny. Plnia sa až okolo stavu 3:3 v prvom sete. Máme priveľa hluchých pasáží, vraví výkonný riaditeľ Austrálskej tenisovej asociácie.

BRATISLAVA. Poprední tenisoví funkcionári či hráči sa zaoberajú možnými zmenami pravidiel, ktoré by viedli k skráteniu zápasov, plynulejšiemu a dramatickejšiemu dianiu a väčšej zrozumiteľnosti rátania skóre pre širokú verejnosť.

"Ľudia si žiadajú viac kľúčových momentov," hovorí výkonný riaditeľ Austrálskej tenisovej asociácie (TA) Craig Tiley podľa The Wall Street Journal.

"Diváci nechcú, aby sa to vlieklo. Všimnite si tribúny. Plnia sa až okolo stavu 3:3 v prvom sete. Máme priveľa hluchých pasáží," doplnil.

Takéto dlhé výmeny sa možno stanú minulosťou.

Magazín Tennis uviedol, že šéf Asociácie tenisových profesionálov (ATP) Chris Kermode by skrátil predzápasové rozohrávky a zrušil opakovanie podania pri dotyku loptičky s páskou siete.

Rovnaký zdroj pripomenul úvahy o zavedení setov do štyroch gemov, rátaní bodov 1-2-3 namiesto historických stavov 15, 30 a 40 a aplikovaní "no ad" známeho zo štvorhry (okamžite rozhodujúca loptička pri zhode).

"Hneď by to úplne zmenilo tenis, ak by sme 'no ad' používali aj vo dvojhre a všetkých deblových zápasoch. Keď sledujete výmeny rovnakého typu zas a znova povedzme dvestokrát za jeden duel, môže to byť trochu nudné," podotkol kanadský špecialista na štvorhru Daniel Nestor.

davis_cup_tennis_canada_japan-2a84106023_r6110_res.jpeg

Aj Daniel Nestor si myslí, že by skrátenie zápasov tenisu prospelo. FOTO - SITA/AP.

Hovorca Tenisovej asociácie Spojených štátov amerických (USTA) Chris Widmaier doplnil, že predmetom diskusií nie sú žiadne okamžité zmeny. "Na dynamike stretnutí sa však dá popracovať a zaoberáme sa konceptmi, ktoré sa toho týkajú."

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články