Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Sestry Velďákové na Štedrý večer vinšujú po dedine

Sportnet|Publikované 22. dec 2005 o 23:00

Bronzová medailista z atletických juniorských majstroviev sveta spred piatich rokov a účastníčka tohtoročného seniorského svetového šampionátu v

Helsinkách Dana Velďáková bude Vianoce tráviť doma na Gemeri v rodnej dedine Pača neďaleko Krásnej Hôrky. S dvojičkou Janou, tiež atletickou reprezentantkou Slovenska a celou rodinou.

"Najviac sa teším na Ježiška," pousmiala sa D. Velďáková. "Vlastne na celú tú atmosféru. Predovšetkým som však veľmi rada, že môžem byť doma s rodinou, pretože cez rok môžeme byť spolu len máličko." V talóne majú u Velďákových umelý stromček, ale zrejme ostane v skrini. "Mali sme ho rozložený zatiaľ len raz, pretože jeden člevek z rodiny nám zvykne stále priniesť živý a zrejme to tak bude aj teraz." A čo je úlohou vianočnou atletických dvijičiek? "Vždy ozdobujeme stromček a ak treba, pomáhame i pri varení. Zvykneme aj piesť koláče, ale tento rok nám to vevyjde, pretože z Košíc sa domov dostaneme až dnes." Šterdovečerné menu je v podstate klasické. "Prípitok, cesnak s rožkom, kapustnica, zemiakový šalát s rybou, makové bobaľky, jablko, ktoré rozkorojíme, či vyjde hviezdička a na záver opäť prípitok. Potom už zazvoní Ježiško a utekáme rozbaľovať darčeky." A čím si sestry Velďákové pripíjajú? "My zvykneme mať čokoládový likér." Vianoce budú s rodinou tráviť aj dve malé deti. "Majú šesť a osem rokov. Keď sú na Vianoce v dome deti, je to vždy krajšie, človek sa tiež vráti do detstva. Ak by sme boli len dostelí, bolo by to iné." Nad najkrajším darčekom musela Dana porozmýšľať, ale napokon si spomenula. "Bolo to asi pred šiestimi rokmi, keď ešte žil starký. Ovečke sa akurát na Vianoce narodilo jahniatko, tak ho starký doniesol pod stromček. Bolo to milé, taký živý betlehem."

Dedina je počas vianočných sviatkov so zvykmi z minulosti spojená určite viac ako mesto. "Naša dedina je rozdelená na časti, my bývame v hornej, ktorá sa nazýva Velď. Tradícou je, že vinšovať sa chodí zdola hore. Čakáme teda vinšovníkov a keď prídu, pridáme sa k nim a ideme ďalej po domoch. Pri vinšovaní spievame Jasná hviezda a Doma ste, doma. Potom nás domáci pustia dnu a pohostia." Velďákové majú 24 rokov a k mladosti neodmysliteľne patrí aj zábava. Sú vari atlétky výnimkou? "Štefanská zábava u nás zvykla byť, ale v posledných rokoch už nie je. Koná sa však na Silvestra, keď do kultúrneho domu zájdeme. Po polnoci začne hrať rozhlas, nechýba ohňostroj a varené vínko," priblížila nám zvyky v gemerskej dedine Pača Dana Velďáková.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.