Šestnástym účasníkom HIL ZHK Prešov

Sportnet|8. júl 2004 o 00:00

Turnaj I. fázy kvalifikácie majstrovstiev sveta hádzanárok sa 23. až 28. novembra neuskutoční na Slovensku. Po odrieknutí Litvy mal Slovenský zväz

hádzanej právo podujatie zorganizovať, no výkonný výbor SZH ho včera pre vysoké finančné náklady takisto odmietol usporiadať. Ďalšou krajinou, na ktorú sa Európska hádzanárska federácia obráti, bude Poľsko, v zálohe sú ešte i ďalší traja účastníci 2. skupiny Macedónsko, Island a Turecko.

O poradí organizátorských práv rozhodol žreb ešte v júni počas vyžrebovania zloženia skupín I. fázy. Po zápornom stanovisku Litvy, ktorá argumentovala rovnakým dôvodom ako SZH, vedenie zväzu chvíľu zvažovalo, že možnosť usporiadania zváži na základe ponúk zo strany slovenských klubov. V konečnom dôsledku však zavážil najmä fakt, že investície do usporiadania skupiny vôbec nezaručujú účasť na záverečnom turnaji MS 2005, lebo dvojicu postupujúcich celkov z I. fázy ešte čaká rozhodujúce jarné play off s podstatne kvalitnejšími rivalmi ako v jesennej časti kvalifikácie. "Možnosť organizácie sme dôkladne zvažovali, absolvovali sme aj rokovania na ministerstve školstva a vysoko oceňujeme i ochotu funkcionárov zo Šale, ktorí mali veľký záujem pomôcť pri organizácii turnaja. Vzhľadom na to, že postupujúci zo skupiny ešte nemá istú účasť na MS, však považujeme takto vynaložené prostriedky za neefektívne," konštatoval prezident zväzu Pavol Derfényi. Náklady na usporiadanie šesťdňového turnaja za účasti šiestich tímov sa v slovenských pomeroch odhadujú na sumu 1 milión korún.

Výkonný výbor taktiež rozhodol o definitíve v súvislosti s ôsmym slovenským účastníkom v 5. ročníku spoločnej slovensko-českej interligy mužov HIL. Po odrieknutí víťaza prvej ligy z Bardejova i druhého celku z Topoľčian sa o účasť hlásili tretí z I. ligy - ZHK Prešov a výkonný výbor ich regulárnu prihlášku aj v včera potvrdil. Do ďalšieho, šiesteho ročníka HIL však slovenská strana príde s najväčšou pravdepodobnosťou s návrhom na zníženie počtu účastníkov HIL na 7 celkov z každej krajiny.

Vyžrebovanie 1. kola 5. ročníka HIL (4. - 5. septembra): Považská Bystrica - Karviná, Hranice - Sečovce, Zubří - ZHK Prešov, Nové Zámky - ŠKP Bratislava, Brno - Prešov, Bardejov - Kostelec, Košice - Dukla Praha, Allrisk - Frýdek-Místek.

Nachádzate sa tu: