Pondelok, 19. apríla, 2021Meniny má Jela

Šesták: Už nie sme neskúsení nováčikovia

Stanislav Šesták v drese Bochumu. (Autor: ap)
Pavol Spál|3. sep 2009 o 23:35

Príloha denníka SME pred zápasom Slovensko - Česko. Hovoril rozvážne a odvážne. Najlepší strelec Slovákov Stanislav Šesták Čechov rešpektuje, ale strach nemá. Tvrdí, že pod tlakom je súper.

Hovoril rozvážne a odvážne. Najlepší strelec Slovákov Stanislav Šesták Čechov rešpektuje, ale strach nemá. Tvrdí, že pod tlakom je súper.

Proti Čechom čaká Slovensko azda najdôležitejší zápas v samostatnej ére. Cítite rešpekt, radosť či nervozitu?

„Atmosféra na Slovensku je úplne iná ako v minulosti. Cítim, ako nám ľudia začínajú veriť, že to môžeme dokázať. Každý z nás má rešpekt, ale i radosť. Veď bude vypredané. Veríme, že eufória bude pokračovať."

Tréner Ivan Hašek sa vyjadril, že patríte medzi troch najnebezpečnejších hráčov Slovenska. Nemáte obavy, že si vás špeciálne budú všímať?

„Určite strach nemám. Sme silní ako tím. Hašek ma spomenul azda iba preto, že som im dal gól v Prahe a predtým i dva Poliakom. Góly som si však nevypracoval sám. Prispelo celé mužstvo. Bol som iba na konci akcie."

Ktorý z českých obrancov je najnepríjemnejší?

„V Česku sme odohrali dobrý, pohodový zápas. Nemyslím, že niektorý z obrancov bol extra nepríjemný či nepriechodný. V českom kádri teraz prišlo k zmenám. Je otázne, kto bude hrať. Určite sa dá proti nim uspieť a urobiť výsledok ako naposledy v Prahe."

Máte medzi českými hráčmi sa nájde niekto, s kým sa priatelíte?

„Osobne sa poznám s Davidom Jarolímom. Zopárkrát sme proti sebe hrali v bundeslige. Sem­ tam si zavolám s druhým brankárom Jarom Drobným."

Preberali ste s nimi zápas?

„S Drobným som hovoril pred dvoma týždňami. Vravel, že už im vrie voda a že musia. Reagoval som, že aj my musíme tiež, aby sme čím skôr získali body potrebné na postup. Česi sú však pod väčším tlakom. My už máme niečo nahrané."

Slováci vedú tabuľku. Pred Čechmi majú náskok sedem bodov. Špekuluje sa, že sú prvýkrát v pozícii favorita. Ako to vnímate?

„To tvrdia Česi. Podľa tabuľky to i tak vyzerá. Musíme byť skromní a tvrdo makať. Česi budú taktizovať z každej stránky. Aj vyjadreniami sa nás budú snažiť ukolísať. Každý z nás je už skúsený, aby si to nepripustil."

Robia to Česi zámerne? Ide o psychologický ťah?

„Samozrejme. Každý Slovák to tak musí zobrať. Vytiahli na nás psychologickú vojnu. Chcú, aby sme sa upokojili a nekoncentrovali na zápas, ako by sme potrebovali. Ale to neprichádza do úvahy. Máme síce pätnásť bodov, ale Česi sú veľmi silní. "

Prekvapilo vás niečo v českej nominácii?

„Trošku ma prekvapil Tomáš Rosický, že si po takom dlhom čase tak trúfa. Pritom veľa toho neodohral."

Tomáš Rosický a Jan Koller majú byť pre Slovákov strašiakom. Vraj sa ich bojíte?

„Sú to kvalitní hráči. Máme rešpekt, ale nie strach. Už sme dokázali, že ich môžeme zdolať. Ešte v minulej kvalifikácii ustrážil Kollera Martin Škrtel. Je to výborný hráč, ale keď bude Škrťo pri ňom, už nevyhrá toľko súbojov ako v minulosti. A neverím, že Rosický bude po takej dlhej pauze v skvelej forme."

sr_cr.jpg

klikni pre zväčšenie, kliknite na obrázok a aplikácia sa otvorí

Je reálne, že Rosický nastúpi v základnej zostave?

„Možno aj hej. Ale nemôžme očakávať, že zrazu budú hrať s ním Česi ako v iných dimenziách. Pre nich je to posledná šanca. Snažia sa nás rozladiť a vyviesť z miery. Ale už nie sme neskúsení nováčikovia. Nemôžeme sa pozerať, čo robí súper. Sústreďme sa na seba. "

Cítite rozdiel medzi aprílovým zápasom a tým, čo Slovensko čaká v septembri?

„Áno. V sebavedomí. To je dnes určite väčšie. Ťažké zápasy sme zvládli a ďalší je pred nami. Už nie sme v tej polohe ako pred aprílovým zápasom v Česku. Väčšina vtedy tvrdila, že sme s Poľskom vyhrali iba so šťastím a ďalší už nezvládneme."

Budú Česi po reformách silnejší ako v poslednom zápase doma?

„Neviem. Sú pod tlakom. Azda budú hrať i v kŕči. Výsledok proti Belgicku bol síce pekný, ale hra až taká skvelá nebola. Očakávam vyrovnaný zápas. S tým, že oni musia a my to môžeme využiť."

((anketa))

Čo môže na nich platiť?

„Nemôžeme sa nechať zatlačiť a bezhlavo odkopávať lopty. Ale nesmieme ani naivne útočiť a otvoriť im priestor na brejky. Treba hrať inteligentne."

V dvoch najdôležitejších zápasoch proti Poľsku a Česku ste strelili tri zo štyroch gólov. V čom to bolo? Robili ste niečo inak?

„Prvýkrát bola proti Poľsku na futbale moja manželka aj s dcérkou. Podobne i v Česku. Prišli ma na štadión trošku povzbudiť a vyšlo to."

Taktika ako v Prahe

Favoritmi sú Česi. Od rozdelenia sú jasne lepší. Ich tréner Hašek je dobrý stratég. Chce zľahčiť situáciu. Je taktik nielen na ihrisku, ale i v médiách. Majster remesla, ktorý vie, že posledný krok je najťažší. Naši fanúšikovia si myslia: Čechov rozbijeme. Netreba tomu podľahnúť. Treba hrať ako v prvom zápase, zodpovedne a sebavedome.

Ak prejdeme meno za menom, kde hrávajú , Česi majú na papieri lepší káder. Ak však zohľadníme, že aj naši už hrajú v dobrých kluboch, tak nie sme nováčikmi. Pre Čechov je to hop alebo trop. My, aj keby sme neuspeli, máme šancu na reparát.

Rosického si bude Hašek skôr šetriť ako žolíka. Tento fantastický hráč si svoje vytrpel, nemá ho čo prekvapiť. Po dlhej prestávke však hráč stráca istotu.

Rozhodnúť môžu štandardné situácie. Nebezpečný bude Koller. Ak nespraví nič iné, aspoň narobí frmol. Darmo skáčete, je fyzický veľký. Baroš a Koller sa perfektne dopĺňajú, tvoria ideálnu kombináciu. Koller všetko pozbiera a Baroš je rýchlik, ktorý okolo neho lieta. Česi budú lepší ako naposledy. Hašek má veľký rešpekt a charizmu. Bol by som prekvapený, ak by postavil Rosického. To by bola odvaha.

Naša taktika v prvom zápase bola výborne zvolená. Tím bol skvele vyvážený. Zostava by mala byť podobná ako v Prahe. Je zbytočné niečo meniť, ak to funguje. Čechom sme sa však vyrovnali iba v jednom zápase. Sme stále krok za nimi. Pred každým zápasom sa modlíme, aby sa nám nezranili kľúčoví hráči.

Možno tréner Weiss prekvapí a postaví od začiatku Stocha či Weissa. Obaja vedia oživiť hru a obísť hráča, ale do základu by som ich v ťažkom zápase nedal. Jendrišek so Šestákom potvrdili formu.

Ľubomír Moravčík, bývalý slovenský reprezentant

Timko: Najväčším nebezpečenstvom je rýchly Baroš

Kto sleduje históriu českých a slovenských súbojov, neujde mu, že strelcom prvého slovenského gólu v roku 1995 bol Jaroslav Timko. Štyridsaťpäťročný rodák z Valalík je hrajúci tréner v piatej lige v Šintave. A Frigo, ako ho najbližší prezývajú, verí, že vyhráme.

Spomeniete si, ako ste ten gól do Koubovej siete dali?

„Určite, lebo na zápas som sa veľmi tešil, bol som poriadne vyhecovaný. Chcel som sa ukázať. Vyrovnával som na 1:1 v páde, oblúčikom cez Koubu. Akciu vyrobil Ľubo Moravčík."

Bol to priateľský duel, motivácia asi nebola veľmi veľká.

Jaroslav Timko


Narodený: 28. 9. 1965

Hráčska kariéra: ZŤS Košice, Slovan Bratislava, Petra Drnovice, Spartak Trnava, Kitsee, Chtelnica, Rapid Ružinov, Wurmla (III. rakúska liga), Kočovce, Šintava.

V slovenskej a českej lige odohral vyše 250 zápasov. V slovenskej dal 70 gólov, v českej 14.

V reprezentácii Československa odohral 3 zápasy.

V reprezentácii Slovenska odohral 18 zápasov, dal 7 gólov.

„Akože nie? Každý nám hovoril, že Česi sú lepší, po rozdelení republiky sa dostali ako nástupnícka krajina do vyššieho koša, tak sme sa chceli ukázať. Aspoň ja určite. Nikto nič nikomu zadarmo nedaroval. Napokon tá remíza 1:1 bola spravodlivá."

S kým ste najčastejšie prichádzali do súbojov?

„Spomínam si, že zadného stopéra, teda zametača, hral Suchopárek, ale poriadne nás mydlil Řepka. Bol nekompromisný, podľa mňa dosť nefutbalový. Taký nepríjemný kopáč."

Na koho si naša obrana musela dávať najväčší pozor?

„Na hrote bol známy kanonier, môj vrstovník Horst Siegl."

Opory nášho tímu?

„Mali sme ho výborne zložený, nadpriemer vynikali Ľuboš Moravčík a Peťo Dubovský a v bráne bol opora Laco Molnár."

Sledujete prípravu na zápas. Aké má Slovensko šance?

„Neprehráme. Remíza nič nerieši pre Čechov, nás však nevyraďuje z hry. Bol by som pochopiteľne najradšej, keby sme vyhrali. Vo víťazstvo aj verím, ale Česi vedia na Slovákov zahrať. Pozeral som zápas v Prahe, ten sa im absolútne nevydaril, nám zase áno. Budú chcieť akože vrátiť požičané. Česi postupovo žijú iba vtedy, ak vyhrajú. Majú nôž na krku a s tým sa nemusí dobre hrať. Na to, že Česi vedia vo futbale na Slovákov zahrať, nesmieme zabudnúť."

Prišli Koller a Rosický.

„Viete, podľa mňa to nie sú posily. Koller dva roky v reprezentácii nehral a má svoje roky. Aj ja ešte hrám, česť tým, čo to v takom veku dokážu. Aj Koller je obdivuhodný, ale už nie je taký nebezpečný. Aj Rosický. Nie je tým, čo býval, ak vydrží dvadsať minút, bude asi veľa."

Držíte palce našim?

„Pochopiteľne, Vlado Weiss je muž na správnom mieste. Verím, že mužstvo dobre pripraví."


Kliknite - obrázok zväčšíte

Myslíte nielen na víťazstvo s Čechmi, ale aj na postup?

„Som presvedčený, že sa konečne dočkáme. Podľa mňa remíza a výhra nám na deväťdesiat percent zabezpečujú postup. Chlapci sú pod tlakom, ale pod príjemným, niečo veľké ich čaká, preto im verím. Ak Čechov zdoláme, môžu nám teoreticky pomôcť a poraziť našich konkurentov o postup. Už nebudú mať čo stratiť. Tento zápas je dôležitý aj z hľadiska nasledujúceho v Írsku. Ak neprehráme s Čechmi, neprehráme ani v Írsku!"

Na koho by sme si mali dať pozor, keď ste už „odpísali" Kollera a Rosického?

„Neodpísal som ich, ale povedal som, čo si myslím. Nemali by byť takou hrozbou ako nedávno. Najväčším nebezpečenstvom je Baroš. Naša obrana niekedy trpí na rýchlosť a na ňu môže platiť. Keď je na hrote sám, je ako utrhnutý z reťaze."

Naše tromfy?

„Videl som posledný zápas Mareka Hamšíka za Neapol a jeho gól, bol prekrásny. Je to parádny hráč, mali by sme ho vedieť využiť, ako v Neapole. V útoku je všadebol s nosom na góly Stano Šesták. V obrane sú žulami Škrtel a Ďurica, idú do všetkého naplno. A potom je tu Miro Karhan. Ak sa mu začne od začiatku dariť, so skúsenosťami vie pomôcť, aj umne prihrať, vystreliť. Škoda, že Robo Vittek už nemá takú formu, ako keď hral v Nemecku."

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články