Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Senzácia Afrického pohára Burkina Faso je vo finále proti Nigérii

Brown Ideye prekonáva brankára Mali. (Autor: SITA/AP)
TASR|6. feb 2013 o 17:51

Vo finále budú Nigérijčania bojovať o tretí primát na africkom šampionáte, ktorý sa stal ich korisťou v roku 1980 a naposledy pred takmer dvoma dekádami v roku 1994.

DURBAN. Futbalisti Nigérie sa prebojovali do finále Afrického pohára národov 2013, keď v stredajšom prvom semifinále v juhoafrickom Durbane zdolali reprezentáciu Mali bez väčších problémov 4:1 (3:0). "Zelení orli" sa meno finálového súpera dozvedeli ešte večer po druhom semifinále, v ktorom "kométa" turnaja Burkina Faso vyradila Ghanu. Po remíze 1:1 sa favorit sklonil až v jedenástkovom rozstrele, v ktorom podľahol 2:3.

Vo finále budú Nigérijčania bojovať o tretí primát na africkom šampionáte, ktorý sa stal ich korisťou v roku 1980 a naposledy pred takmer dvoma dekádami v r. 1994. Burkina Faso slávi už teraz historický okamih, keď sa prebojovala do premiérového finále APN. Jej doposiaľ najlepším výsledkom bolo 4. miesto z roku 1998. Víťaz tohto ročníka si vybojuje právo štartu na Pohári konfederácií FIFA 2013 v Brazílii.

Nigérijčania rozhodli o postupe už v prvom polčase, v ktorom súpera zrazili na kolená tromi gólmi. Na Štadióne Mosesa Mabhidu otvoril skóre v 25. minúte Elderson Uwa Echiejile, ktorý sa hlavou pekne vložil do ideálneho krížneho centra a zblízka trafil do odkrytej časti brány - 1:0. O päť minút neskôr Brown Ideye aj s dávkou šťastia zvýšil náskok zverencov trénera Stephena Keshiho po šikovne zrealizovanom útoku do rozhodenej defenzívy súpera. V 44. minúte sa šťastena naklonila aj k útočníkovi Emmanuelovi Emenikemu, ktorého zblokovaná strela z priameho kopu doputovala až do siete - 3:0.

Po hodine hry sa Ahmed Musa ocitol zoči-voči gólmanovi súpera a zvýšil už na hrozivých 0:4 z pohľadu Mali. O tri minúty sa Musa radoval znova, no zdecimované Mali zachránil hlavný rozhodca od potupy a gól neuznal. Po štvorgólovom náskoku Nigérijčania evidentne zľavili z tempa, čo využil na korekciu skóre striedajúci Cheick Fantamady Diarra - 1:4. V pohodovom zápase mohla Nigérijčanov škrieť jediná vec a tou bolo zranenie štvorgólového najlepšieho kanoniera turnaja Emenikeho, ktorý si v 87. minúte pri streleckom náprahu zranil stehenný sval a viac do hry nezasiahol.

Africký pohár národov

Semifinále:

Mali - Nigéria 1:4 (0:3)

Góly: 75. Ch.F. Diarra - 25. Echiejile, 30. Ideye, 44. Emenike, 60. Musa

Burkina Faso - Ghana 1:1 (1:1, 0:1), 3:2 v rozstrele z 11 m

Góly: 60. Bance - 13. Wakaso (z 11 m), ČK: 117. Pitroipa (Burkina Faso)

Zostávajúci program:

o 3. miesto:

sobota 9. februára: Mali - Ghana (19.00, Port Elizabeth)

finále:

nedeľa 10. februára: Nigéria - Burkina Faso (19.00, Johannesburg)

Súvisiace články