Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Šéf zápasníkov Ruska: Zalobujeme a v programe hier zostaneme

(Autor: Ilustračné - SITA/AP)
Sportnet|12. feb 2013 o 18:29

Olympijskí šéfovia šokovali návrhom škrtnúť z programu OH 2020 tradičné zápasenie – klasické aj voľnoštýliarske.

BRATISLAVA. Ani moderný päťboj, ani taekwondo, ale zápasenie. Exekutíva Medzinárodného olympijského výboru včera prekvapila: navrhla vyradiť z letných olympiád šport, ktorý bol súčasťou programu už premiérových hier v Aténach 1896 a potom s výnimkou roku 1900 všetkých ďalších.

Podľa hovorcu Marka Adamsa, rozhodla vo viackolovom tajnom hlasovaní 14 členov, prezident Jacques Rogge sa doň nezapojil. Záverečné kolo prisúdilo čierneho Petra zápaseniu.

Dostalo o jeden-dva hlasy viac ako moderný päťboj a pozemný hokej. Presné výsledky MOV neoznámil. Ani všetky športy, o ktorých sa hlasovalo. Z informácií zahraničných médií vyplýva, že v ohrození boli aj bedminton, kanoistika, stolný tenis a taekwondo.

Zavážili počty a lobing

„Dnešné rozhodnutie nie je konečné,“ pripomenul Adams. Vyradiť šport z programu a prijať nový môže len zasadanie MOV, ktoré sa najbližšie zíde v septembri v Buenos Aires. Exekutíva mu okrem návrhu na vyradenie zápasenia mieni navrhnúť aj nový šport.

Teoreticky aj zápasenie, lebo paradoxne sa rozhodla pridať ho na zoznam nových športov, o ktorých chce hlasovať v lete v St. Peterburgu. Dosiaľ na ňom figurovali bejzbal/softbal, karate, kolieskové korčuľovanie, squash, športové lezenie, wakeboarding a wu-šu.

Zápasnícky svet je v šoku: 60 percent príjmov svetovej federácie združujúcej 177 krajín pochádza zo zdrojov MOV. Zavážil lobing a počty.

Moderný päťboj, ktorý má v exekutíve viceprezidenta federácie Juana Antonia Saramacha jr., syna bývalého šéfa MOV, pozostáva z dvoch súťaží a 72 pretekárov (36 mužov a 36 žien), ktorí v Londýne tvorili len trochu viac ako pol percenta účastníkov OH 2012. Zápasníckych disciplín je však 18 (14 mužských, po sedem v klasickom a voľnom štýle, a 4 ženské) a počet účastníkov takmer päťnásobný (344).

V pozadí ruská expanzia

„Je to výsledok zložitých intríg, ktorých obeťou sa stal šport pokladaný za ruský,“ komentuje webová stránka gazeta.ru. Skôr sovietsky, ako ruský – deväť krajín bývalého ZSSR získalo v Londýne 34 zo 72 medailí.

„Postsovietska expanzia mohla zohrať negatívnu rolu, ale skôr v tom zmysle, že zápasníkom z bývalého ZSSR viaceré krajiny bez mihnutia oka udeľovali občianstva,“ pripúšťa slovenský zápasník storočia Jozef Lohyňa, ktorý krútil hlavou aj nad udelením slovenského Davidovi Musuľbesovi.

Naši zápasníci získali na olympiádach poltucet medailí: Jozef Herda v Berlíne 1936 striebornú a ďalší piati bronzovú.

Jednu z nich v Soule 1988 voľnoštýliar Lohyňa, ktorý na druhej olympiáde (v Barcelone 1992) bol posledným vlajkonosičom československej a na tretej, atlantskej 1996, prvým vlajkonosičom slovenskej výpravy. Ani raz neskončil horšie ako piaty.

Lohyňa: Nešťastné zmeny

„Z návrhu exekutívy som smutný, ak ho plénum nezvráti, bude to mať veľmi zlý dopad na šport, ktorému som venoval pol života,“ obáva sa Lohyňa. „Peňazí na jeho rozvoj bude ešte menej ako dosiaľ a talenty, o ktoré nemáme núdzu, budú odchádzať, lebo olympiáda bola vždy pre zápasníkov najvyššia méta.“

„Zápasenie nie je len tradičný, ale aj pekný a oku lahodiaci šport,“ tvrdí. „Nesmie však byť pasívne, žiaľ, posledné nešťastné zmeny pravidiel dávali výhody skôr pasívnym ako útočným borcom. Navyše, k.o.-systém bez možnosti repasáží preháňa zápasníkov stovky kilometrov na turnaje kvôli jednému duelu.“

Podľa Lohyňu sú pasívni aj zápasnícki funkcionári v zákulisí. Švajčiarsky biznisman Raphael Martinetti, prezident FILA, sa včera zašil. „Takmer nikto ho nepozná,“ skonštatoval Der Spiegel.

Až neskoro večer vydala federácie vyhlásenie, že urobí všetko pre to, aby členov MOV presvedčila. To sa však skôr oddá veriť šéfovi ruského zápasenia Michailovi Mamiašvilimu, ktorý tvrdí, že po lobingu, čo chystá, zápasenie „na 99,9 percenta ostane v programe olympiád“.

Zápasenie a OH

  • Zápasenie je na programe novovekých OH od ich zrodu – výnimkou bol len Paríž 1900.
  • Slovenskí medailisti na OH: klasické zápasenie – 1936 Jozef Herda striebro (66 kg), 1952 Mikuláš Athanasov bronz (67 kg), voľný štýl – 1980 Dan Karabin bronz (74 kg), Július Strnisko bronz (100 kg), 1988 Jozef Lohyňa bronz (82 kg), 2008 David Musuľbes bronz (120 kg)
  • Slovensko má aj úradujúceho majstra Európy – je ním maďarský rodák István Lévai, ktorý vlani vyhral na ME v klasickom, grécko-rímskom zápasení kategóriu do 60 kg

Súvisiace články