Streda, 22. septembra, 2021Meniny má Móric

Šéf tenisového zväzu kritizuje Liptáka: Cibulkovú nemal uvoľniť

Matej Lipták. (Autor: TASR)
TASR|21. apr 2014 o 09:19

Za svojimi rozhodnutiami si stojím, povedal kapitán Lipták po prehre v Kanade.

BRATISLAVA. O budúcnosti Mateja Liptáka na fedcupovej lavičke sa bude diskutovať na májovom výkonnom výbore Slovenského tenisového zväzu. Informoval o tom generálny sekretár STZ Igor Moška, ktorý tvrdí, že zodpovednosť za víkendovú prehru 1:3 v kanadskom Quebecu v baráži o svetovú skupinu nesie kapitán slovenského tímu.

"Matej Lipták nemal uvoľniť Dominiku Cibulkovú na malý turnaj v malajzijskom Kuala Lumpur, ktorý sa hral počas fedcupového týždňa. O jeho budúcnosti pri tíme rozhodne výkonný výbor STZ. Mrzí ma, že sa nám nepodarilo udržať v elitnej svetovej osmičke. Mladé dievčatá Janka Čepelová s Kikou Kučovou podali skvelé a bojovné výkony, no v koncovkách vyrovnaných zápasov mali navrch Kanaďanky. Pre obe dievčatá to bola veľká skúsenosť," povedal Moška.

Lipták: Nikde nie je napísané, že s Cibulkovou by sme vyhrali

Podľa slovenského kapitána Mateja Liptáka rozhodli o prehre s Kanadou skúsenosti. "Boli sme v novej situácii, nastúpili sme bez prvých troch hráčok, no aj keby hrali, zápas by bol rovnako vyrovnaný a otvorený. Nikde nie je napísané, že s Dominikou Cibulkovou, Danielou Hantuchovou a Magdalénou Rybárikovou by sme ten zápas vyhrali. Príležitosť dostali mladé hráčky, pre ktoré to bola skvelá skúsenosť ukázať sa. Verím, že ju zúročia a budeme na nich môcť stavať. Janka bola prvýkrát v pozícii jednotky, bolo to pre ňu niečo nové. Možno v koncovkách rozhodli potrebné skúsenosti," povedal pre TASR Lipták.

Najväčší podiel na historickom postupe Kanady medzi elitnú svetovú osmičku mala Bouchardová, ktorá vyhrala obe dvojhry. Proti Kristíne Kučovej ani Čepelovej semifinalistka Australian Open nepodala optimálne výkony, no v rozhodujúcich momentoch dokázala zabrať.

"Bouchardová potvrdila, že je to hráčka vysokého levelu. V dôležitých momentoch si chodila sama pre body. Škoda, že Janka nezvládla koncovku úvodného dejstva. Ak by sa hral trojseťák, mohlo to byť zaujímavé, lebo ani jedna hráčka nebola na tom kondične najlepšia a rozhodovala by fyzička. Janka sa od začiatku cítila taká tuhá, bolo to pre ňu náročné nastaviť sa na zápas po prehre s Wozniakovou. Vo Fed Cupe vždy hrajú rolu emócie. Kanaďanky mali výhodu, že po prvom dni viedli 2:0, pozitívna energia tam bola oveľa silnejšia."

Lipták nevylúčil svoj koniec

Slovenky sa v roku 2015 pokúsia o návrat medzi svetovú elitu. Lipták zatiaľ nevie, či zostane fedcupovým kapitánom. Svoje rozhodnutia vrátane odsúhlasenia štartu jeho zverenky Cibulkovej na turnaji v malajzijskom Kuala Lumpur však obhajuje.

"Niekedy to vyjde tak, že druhá svetová skupina je oveľa silnejšia ako prvá. Táto súťaž je nastavená na osem tímov na rozdiel od Davisovho pohára, kde hrá 16 elitných družstiev. Konkurencia je veľmi silná. Srbky boli pred dvomi rokmi vo finále a teraz po prehre s Rumunskom v Bukurešti zostúpili do regionálnej zóny. Nezostáva nám nič iné, ako zabojovať o postup do svetovej skupiny. Pokiaľ ide o moje ďalšie pôsobenie na fedcupovej lavičke, je to čerstvá vec a ešte si to musím všetko premyslieť. Boli nejaké veci, ktoré sa udiali pred zápasom s Kanadou. Za rozhodnutia, ktoré som urobil, som však maximálne zodpovedný a spravil by som ich znovu. Neurobil som žiadne chyby, môžu to posúdiť hráčky i ja. Uvidíme, ako to napokon dopadne."

Tenistky by mali byť nasadené

Slovenské tenistky budú pri júnovom parížskom žrebe nového ročníka Pohára federácie v dejisku Roland Garros zrejme figurovať medzi nasadenými tímami II. svetovej skupiny spoločne s USA, Argentínou a Španielskom.

Ak vo fedcupovom rebríčku krajín nenastanú žiadne výrazne posuny, narazia na jedného z kvarteta nenasadených družstiev Rumunsko, Holandsko, Švédsko alebo Švajčiarsko.

Doma by na základe pravidla o reciprocite hrali s určitosťou iba so Švajčiarkami, keďže v roku 2005 podľahli v Neuchateli Helvétkam 2:3. Za Holanďankami by museli cestovať, v prípade konfrontácie s Rumunkami a Švédkami by o výhode domáceho prostredia rozhodol dodatočný žreb.

Zverenky kapitána Mateja Liptáka počas uplynulého víkendu prehrali v baráži o účasť vo svetovej skupine v Quebecu s domácou Kanadou 1:3 a po dvoch rokoch opúšťajú fedcupovú elitu.

sita

Súvisiace články