Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Šéf ruského tenisu myslí dopredu

Šéf ruského tenisu Šamiľ Tarpiščev s bývalou svetovou jednotkou Mariou Šarapovovou. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 22. mar 2009 o 22:30

Jediný vo svetovom tenise má v rukách všetky tri najdôležitejšie posty. Je predsedom národnej federácie i kapitánom reprezentačného tímu mužov v Davisovom pohári i žien vo Fed Cupe. Rus Šamiľ Tarpiščev.

MELBOURNE. Minulý mesiac sme priniesli v našom denníku rozhovor s legendou sovietskeho a teraz ruského tenisu Alexom Metrevelim, pôvodom z Gruzínska.

Povedal, že iba Šamiľovi Anviarovičovi Tarpiščevovi môže ruský tenis vďačiť za prežitie a obrovské úspechy.

Po páde ZSSR, v biede v spoločnosti a zaostalých rokoch športu novej Ruskej federácie, využil Tarpiščev vynikajúce vzťahy s prvým prezidentom krajiny Borisom Jeľcinom. Aj cez neho získal Tarpiščev prostriedky na rozvoj tejto kedysi „buržoáznej hry". Naštartoval fantastický vzostup Ruska na svetových dvorcoch.

Kamarát s Jeľcinom

Šesťdesiatnik Tarpiščev, sám bývalý tenista, bol Jeľcinovým poradcom pre šport. V roku 1993 založil Výbor pre telesnú kultúru a šport, ktorý sám riadil. Od roku 1999 je predsedom ruskej tenisovej federácie.

Podobne ako Marat Möbin Uli Safin je tiež tatárskeho pôvodu a potichu, pomaličky pomáha aj hlavnému mestu Tatarstanu Kazani (Univerziáda 2013, výstavba obrovskej tenisovej akadémie do roku 2010).

Tarpiščev, člen Medzinárodného olympijského výboru, je aj v dozornej rade organizačného výboru Zimných olympijských hier 2014 v Soči.

Pod jeho vedením sa dostalo Rusko na 1. miesto rebríčka Fed Cupu i Davis Cupu. Päť žien je vo svetovej desiatke WTA, za jeho šéfovania začali Rusi vyhrávať grandslamové tituly a stali sa svetovými jednotkami ATP i WTA. Vlani vyhrali Rusky všetky medaily vo dvojhre na OH v Pekingu. Znie to neuveriteľne, ale Šamiľovi sa to - máli!

Tarpiščevov program

Preto veľký mág zverejnil v denníku Sovietskij sport obsah svojho nového Programu rozvoja ruského tenisu. „Prišiel čas zachrániť náš tenis," vyhlásil Tarpiščev.

„Možno sa to zdá niekomu prehnané či absurdné, no myslím to vážne. Dosiahli sme maximum s minimálnymi možnosťami. Tenis sa stal národným športom s množstvom úspechov. Výsledky nás začínajú požierať, rozmaznávať a príliš sme si na ne zvykli. Treba si dať pozor, aby sme sa neprejedli. Ústup v mužskom svetovom rebríčku je už zjavný."

MELBOURNE. Šéf ruského tenisu Šamiľ Anviarovič Tarpiščev tvrdí, že technické zabezpečenie tenisu v Rusku je už pomaly horšie než v sovietskych časoch. Prenajatie dvorcov stojí v Moskve sedemdesiat dolárov na hodinu, kým v drahom Švajčiarsku štyridsať.

„Navyše, niet trénerov na veľký počet klubov, dvorcov a hráčov. Kým roku 1990 bolo v ZSSR dovedna 94 krytých dvorcov, vlani sme len na súťaže použili 378. Iba pánbohvie, koľko ich vlastne naozaj máme," píše v programe Tarpiščev.

„Kedysi nešťastným rozhodnutím zrušiť katedru tenisu v štátnom športovom inštitúte sme stratili veľa trénerských kádrov. Až nedávno sme obnovili katedry v Moskve a Petrohrade, čo je kvapka v mori. Kým pred desiatimi rokmi tréneri radi pracovali za 1500 dolárov mesačne, teraz môžu dostať od majetných podnikateľov 10 000 len za nahadzovanie lôpt. Keďže majú rodiny a deti, vyberajú si lepšie platenú neproduktívnu prácu s boháčmi namiesto málo platenej krvopotnej, potrebnej mravčej výchovy talentov."

Dievčatá sú lacnejšie

Tarpiščev vysvetlil príčiny ústupu mužov a svojich obáv o budúcnosť. „Všetko sa točí okolo peňazí. Dievčatá sú lacnejšie. Vo veku 16 - 18 rokov hrajú priemerne 23 úderov za minútu, kým chlapci 26. Hocikto z chlapcov je pre mladú hráčku skvelým sparringpartnerom. Na výchovu hráčky, ktorá by sa dostala do päťdesiatky svetového rebríčka, potrebujeme tri až štyri roky, na výchovu hráča sedem rokov," vysvetľoval Tarpiščev.

„Ženy zvyčajne prejavia svoje schopnosti do veku 23 - 24 rokov, a keď sa nedostanú do päťdesiatky, väčšinou končia s tenisom a zakladajú si rodiny. Muži hrávajú až do svojich 30 - 32 rokov a konkurencia je oveľa väčšia. Na oblečenie a celkové vybavenie hráča potrebujeme 130­tisíc eur ročne, na hráčku 70­tisíc."

Pomáha starosta Lužkov

Podobne ako pre SME Metreveli či predtým Pervaková a Čakvetadzeová aj Tarpiščev v Sovietskom sporte priznal, že dieťa z chudobnejšej rodiny, hoci s mimoriadnym nadaním, nemá šancu stať sa hviezdou. „V Moskve sa týmto problémom začal zaoberať starosta Jurij Lužkov, ktorý mi ochotne pomáha dostať deti na dvorce," povedal Tarpiščev.

„Stavajú ich na nekomerčnej báze v robotníckych štvrtiach. Tieto strediská financuje moskovský športkomitét a riadi ich naša federácia. Mnohým deťom tam poskytujeme prípravu zadarmo. Nie je to však systémové riešenie, iba ojedinelé."

Prečo by však mali štátne úrady pomáhať práve tenisu, ktorý je taký úspešný a vie si na seba aj zarobiť? Prečo sa napríklad teraz pred ZOH vo Vancouveri 2010 nezamyslieť nad hrozným stavom ruského lyžovania, kedysi slávneho hlavného zimného športu?

„Práve naše výsledky dokazujú, že sme vyťažili z minima maximum a vieme hospodáriť s prostriedkami. Nemôžete porovnávať popularitu lyžovania a tenisu," oponoval Tarpiščev v novinách.

„Lužkov sa nedávno vrátil z Japonska, kde hravo podpísal všetky dohody, ktoré chcel a odrazu sa poďakoval mne. Za čo? pýtal som sa. Nuž, všetko šlo po masle vraj preto, lebo v Japonsku majú nesmierne radi Šarapovovú. V Sydney 2000 mi po zlatej medaile Kafeľnikova vo dvojhre bývalý šéf MOV Juan Antonio Samaranch pošepkal, že tenisové zlato na OH má hodnotu troch, štryoch medailí z iných športov," vysvetľuje Tarpiščev.

Deti nad štrnásť musia ostať doma

Za rok 2008 ruskí športovci vyhrali 443 veľkých medzinárodných súťaží. Ruskí tenisti urobili pre reklamu krajiny obrovský kus práce.

Čo je teda náplňou programu? „Vlani sme mali v Rusku 1262 turnajov detí do 14 rokov," vysvetľoval Tarpiščev v Sovietskom sporte.

„Hralo vyše osemtisíc talentov. Presvedčili sme sa, že trénersky a metodicky ešte stále predbiehame svet o dva-tri roky. Lenže optimálne môžeme pripravovať hráčov len po ich štrnásty rok. Potom musia cestovať a zbierať vo svete body do rebríčkov," uviedol zväzový šéf. Rusko opúšťa veľa talentov. Deti bohatých rodičov, čo si to môžu dovoliť.

„Ani tie však nemajú nijaké záruky, že sa stanú svetovými hráčmi. Niektoré zahraničné akadémie vedia pokaziť talent jedna radosť. Keby sme však nasilu držali doma deti vo veku 15 - 18 rokov, zabrali by priestory a prostriedky tých do 14 rokov a prišli by sme o celý tenis vôbec. Vlani trénovalo súkromne 360 našich detí nad štrnásť rokov v 56 krajinách. Aj u nás musímebudovať tenisové akadémie. Je nevyhnutné zorganizovať sibírsky okruh. Cena? Minimálne 45 miliónov dolárov."

Čaká sa na podpis Mutka

Tento grandiózny projekt v čase svetovej finančnej krízy nebude ľahké presadiť ani pre vplyvného Tarpiščeva. Určite sa nájde dosť odporcov a závistlivcov. „Veľa?" opýtal sa Šamiľ v denníku.

„Je to síce niekoľkokrát viac než má Guus Hiddink vo futbalovej zbornej, no iba kvapka v mori z rozpočtu niektorých futbalových a hokejových klubov. Mimochodom, 45 miliónov je presne rozpočet kanadskej tenisovej federácie, ktorá v tenise žiadne hviezdy nemá. Američania dávajú na tenis 225 miliónov a Francúzi 200. India ide investovať do tenisu miliardu! Myslím si, že nájdeme pochopenie u ministra športu Vitalija Mutka. Ak tú sumu dostaneme, potom viem ručiť hlavou, že ešte viac zaplavíme rebríčky a nadlho budeme na čele mnohých z nich."

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články