Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Šéf ruského biatlonového zväzu sľubuje zmeny, Tichonov je kritickejší

SITA|Publikované 13. feb 2009 o 14:40

Prísľub radikálnych zmien zaznel z úst prezidenta Ruského biatlonového zväzu Michaila Prochorova v reakcii na usvedčenie troch špičkových pretekárov z dopingu.

MOSKVA. Prísľub radikálnych zmien zaznel z úst prezidenta Ruského biatlonového zväzu (SBR) Michaila Prochorova v reakcii na usvedčenie troch špičkových pretekárov z dopingu. V predvečer 43. majstrovstiev sveta v biatlone v kórejskom Pjongčangu Medzinárodná biatlonová únia (IBU) oznámila, že Jekaterina Jurievová, Albina Achatovová a Dmitrij Jarošenko mali pozitívny dopingový nález, čo potvrdila analýza B-vzorky. Neznámou v tejto rovnici už zostáva len spoločný menovateľ troch vinníkov - druh zakázanej látky. Prezident IBU Anders Besseberg však už po zverejnení správy o pozitívnych testoch A-vzorky vyhlásil, že nejde o EPO, ale novú generáciu dopingu.

Prochorov síce nezabudol vyzdvihnúť úspechy tímu v tejto sezóne a v minulých rokoch, ale priznal, že by privítal, keby boli dosiahnuté nespochybniteľnou cestou. "Naše reprezentačné družstvo si v ostatných rokoch zaslúžene vydobylo miesto medzi najlepšími biatlonistami sveta. Tieto výsledky nás zaväzujú k tomu, aby sme sa snažili o dokonalosť vo všetkých smeroch našej práce. Teraz sa musíme postaviť čelom k realite. Je to dôvod k reorganizácii celého systému práce federácie. Aby sme nadobudli istotu, že dopingové škandály našich športovcov sú uzatvorenou kapitolou a viac sa nebudú opakovať," povedal Prochorov a pridal informáciu, že zvolal mimoriadne zasadnutie federácie, ktoré bude situáciu riešiť po skončení svetového šampionátu. Zmeny sa dotknú systému prípravy národného tímu, lekárskej starostlivosti a operačných metód výkonného výboru SBR.

Viceprezident SBR Alexander Tichonov zašiel v kritike do vlastných radov ešte ďalej, keď vyhlásil, že ide o výsledok nevšímavosti voči viacerým varovaniam pred podozrivými metódami v ruskom biatlone. Tie podľa neho zostali nevypočuté. "Žial, naša reakcia prišla ako zvyčajne neskoro. Opakovane som upozorňoval ministerstvo športu na problémy v ruskom biatlone, ale moje varovania boli ignorované. Myslím si, že federácia by mala tvrdo potrestať každého, kto v tomto prípade hral nejakú rolu," konštatoval štvornásobný olympijský víťaz Tichonov.

Trojica ruských biatlonistov má zakázanú činnosť a čaká ich disciplinárne konanie. Jurievová, Achatovová aj Jarošenko sa pritom riadne pripravovali na svetový šampionát v jeho dejisku veriac, že záležitosť sa vyvinie v ich prospech. "Máme do činenia so systematickým dopingom veľkého rozsahu v jednom z najsilnejších tímov sveta. Buď sme ich odhalili všetkých, alebo je to len špička veľkého ľadovca. Neexistuje žiadne ospravedlnenie toho, čoho sa ruskí športovci a ľudia stojaci v pozadí prípadu dopustili," povedal v Pjongčangu prezident IBU Anders Besseberg.

Dvadsaťpäťročná Jurievová je líderkou celkovej klasifikácie Svetového pohára, naposledy triumfovala na pretekoch žien na 12,5 km s hromadným štartom v rámci 6. kola SP 2008/09 v talianskom stredisku Anterselva. Na vlaňajšom šampionáte vo švédskom Östersunde získala zlato z vytrvalostných pretekov na 15 km, striebro zo stíhacích pretekov na 10 km a bronz z pretekov s hromadným štartom. Zhodou okolností Jurievovú a jej kolegov prichytili práve na základe odberov vykonaných na podujatí Svetového pohára v švédskom Östersunde 5. decembra 2008. Tridsaťdvaročná trojnásobná majsterka sveta a členka zlatého olympijského kvarteta z Turína Achatovová je v hodnotení SP na šiestom mieste. Jej vrstovníkovi a dvojnásobnému majstrovi sveta v štafete Jarošenkovi patrí po 14 pretekoch medzi mužmi 21. priečka. Všetkým trom hrozí, že prídu o možnosť štartu na zimných olympijských hrách 2010 vo Vancouveri.

Pre ruský biatlon a zimné športy celkovo to nie je prvý dopingový prípad. Na zimných olympijských hrách 2006 v Turíne musela Oľga Pylevová vrátiť striebornú medailu z vytrvalostných pretekov na 15 km pre pozitívny nález zakázaného stimulantu carphedonu. Na ZOH 2002 v Salt Lake City zase usvedčili z užívania nedovolených prostriedkov bežkyne na lyžiach Larissu Lazutinovú a Oľgu Danilovovú.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.