Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

Sedemnástka začína MS súbojom s Brazíliou

SITA|15. okt 2013 o 07:07

Do osemfinále postupujú prvé dva tímy tabuľky spolu so štyrmi najlepšími družstvami na tretích priečkach.

ABÚ ZABÍ. Úvodnými zápasmi v A a B-skupine sa vo štvrtok začnú v Spojených arabských emirátoch majstrovstvá sveta hráčov do 17 rokov (17. októbra - 8. novembra). Titul z MS 2011 obhajujú Mexičania.

Historicky najúspešnejšími tímami šampionátov tejto vekovej kategórie sú Brazília a Nigéria, ktoré si vybojovali po tri tituly. MS hráčov do 17 rokov sa hrajú od roku 1985, prvými šampiónmi sa na podujatí v Číne stali futbalisti Nigérie.

Slovenská "sedemnástka" sa na šampionáte tejto vekovej kategórie v ére samostatnosti dosiaľ nepredstavila, na MS 2013 v SAE zažije premiéru.

Brazília, Honduras, SAE

Slováci, ktorí si postup na svetový šampionát vybojovali na domácom finálovom turnaji ME (postúpili do semifinále, pozn.), sa predstavia v základnej A-skupine v Abú Zabí postupne proti rovesníkom z Brazílie (17. 10. o 15.00 h SELČ), Hondurasu (20. 10. o 15.00) a SAE (23. 10. o 18.00).

V generálke na šampionát zvíťazili zverenci trénera Ladislava Pecka v sobotu nad rovesníkmi z Uruguaja 2:1 (1:0), góly Slovákov strelili Lukáš Čmelík z MŠK Žilina a hráč Juventusu Turín Jakub Hromada.

Začínajú Slováci

Dvadsaťštyri účastníkov MS 2013 hráčov do 17 rokov rozdelil žreb do šiestich štvorčlenných skupín, v rámci ktorých sa stretnú reprezentačné výbery systémom každý s každým.

Prvé dva tímy tabuľky postúpia do osemfinále spolu so štyrmi najlepšími družstvami umiestnenými na tretích priečkach.

V rámci vyraďovacej časti sa hrá na jedno stretnutie. Víťazi osemfinálových súbojov postúpia do štvrťfinále, úspešní si zmerajú sily v semifinálových súbojoch, nasledovať bude duel zdolaných semifinalistov o tretie miesto a finálový zápas, ktorý odohrajú v piatok 8. novembra v Abú Zabí.

Ázijskými zástupcami na turnaji v SAE sú Irak, Irán, Japonsko a Uzbekistan. Africký kontinent bude reprezentovať štvorica Maroko, Nigéria, Pobrežie Slonoviny, Tunisko. Z Európy si účasť na záverečnom turnaji MS "17" zabezpečilo šesť tímov (Chorvátsko, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Švédsko, Taliansko).

Zónu CONCACAF Severnej a Strednej Ameriky a Karibskej oblasti zastupujú Honduras, Kanada, Mexiko a Panama. V rámci Južnej Ameriky si miestenky do SAE vybojovali Argentína, Brazília, Uruguaj a Venezuela.

Oceánia "dodala" jedného účastníka - Nový Zéland, automaticky mali právo štartu zabezpečené Spojené arabské emiráty ako organizátor podujatia.

Otváracími stretnutiami šampionátu v SAE budú súbežne hrané štvrtkové zápasy Brazília - Slovensko v Abú Zabí (A-skupina) a Uruguaj - Nový Zéland v Ras Al Khaimah (B-skupina) so začiatkom o 15.00 h SELČ.

Nominácia slovenskej futbalovej reprezentácie do 17 rokov na MS:

Brankári: Martin Junas (FK Senica), Juraj Semanko (1. FC Slovácko/ČR), Marek Rodák (FC Fulham/Angl.)

Obrancovia: Denis Vavro, Andrej Kadlec (obaja MŠK Žilina), Michal Vodecký, Šimon Kupec (obaja FK Dukla Banská Bystrica), Michal Sipľak (ŠK Slovan Bratislava), Attila Varga (Juventus Turín/Tal.)

Stredopoliari: Martin Slaninka, Miroslav Káčer, Lukáš Čmelík (všetci MŠK Žilina), Jakub Grič (MFK Zemplín Michalovce), Filip Lesniak (Tottenham Hotspur/Angl.), Jakub Hromada (Juventus Turín/Tal.), Marek Rajník, Juraj Chvátal (obaja FK Senica), Nikolas Špalek (FC Nitra)

Útočníci: Tomáš Vestenický (FC Nitra), Matej Lovás (MFK Ružomberok), Lukáš Haraslín (FC Parma/Tal.)

Program základnej fázy MS (17. októbra - 8. novembra, časy sú SELČ):

A-skupina: Brazília, Honduras, SAE, Slovensko

štvrtok 17. októbra: Brazília - Slovensko (Abú Zabí - začiatok o 15.00 h)

štvrtok 17. októbra: SAE - Honduras (Abú Zabí, 18.00 h)

nedeľa 20. októbra: Slovensko - Honduras (Abú Zabí, 15.00 h)

nedeľa 20. októbra: SAE - Brazília (Abú Zabí, 18.00 h)

streda 23. októbra: Slovensko - SAE (Abú Zabí, 18.00 h)

streda 23. októbra: Honduras - Brazília (Ras Al Khaimah, 18.00 h)

B-skupina: Nový Zéland, Pobrežie Slonoviny, Taliansko, Uruguaj

štvrtok 17. októbra: Uruguaj - Nový Zéland (Ras Al Khaimah, 15.00 h)

štvrtok 17. októbra: Pobrežie Slonoviny - Taliansko (Ras Al Khaimah, 18.00 h)

nedeľa 20. októbra: Uruguaj - Pobrežie Slonoviny (Ras Al Khaimah, 15.00 h)

nedeľa 20. októbra: Taliansko - Nový Zéland (Ras Al Khaimah, 18.00 h)

streda 23. októbra: Nový Zéland - Pobrežie Slonoviny (Abú Zabí, 15.00 h)

streda 23. októbra: Taliansko - Uruguaj (Ras Al Khaimah, 15.00 h)

C-skupina: Chorvátsko, Maroko, Panama, Uzbekistan

piatok 18. októbra: Chorvátsko - Maroko (Fujairah, 15.00 h)

piatok 18. októbra: Panama - Uzbekistan (Fujairah, 18.00 h)

pondelok 21. októbra: Chorvátsko - Panama (Fujairah, 15.00 h)

pondelok 21. októbra: Uzbekistan - Maroko (Fujairah, 18.00 h)

štvrtok 24. októbra: Uzbekistan - Chorvátsko (Fujairah, 18.00 h)

štvrtok 24. októbra: Maroko - Panama (Sharjah, 18.00 h)

D-skupina: Japonsko, Rusko, Tunisko, Venezuela

piatok 18. októbra: Tunisko - Venezuela (Sharjah, 15.00 h)

piatok 18. októbra: Rusko - Japonsko (Sharjah, 18.00 h)

pondelok 21. októbra: Tunisko - Rusko (Sharjah, 15.00 h)

pondelok 21. októbra: Japonsko - Venezuela (Sharjah, 18.00 h)

štvrtok 24. októbra: Venezuela - Rusko (Fujairah, 15.00 h)

štvrtok 24. októbra: Japonsko - Tunisko (Sharjah, 15.00 h)

E-skupina: Argentína, Irán, Kanada, Rakúsko

sobota 19. októbra: Kanada - Rakúsko (Dubaj, 15.00 h)

sobota 19. októbra: Irán - Argentína (Dubaj, 18.00 h)

utorok 22. októbra: Kanada - Irán (Dubaj, 15.00 h)

utorok 22. októbra: Argentína - Rakúsko (Dubaj, 18.00 h)

piatok 25. októbra: Argentína - Kanada (Dubaj, 18.00 h)

piatok 25. októbra: Rakúsko - Irán (Al Ain, 18.00 h)

F-skupina: Irak, Mexiko, Nigéria, Švédsko

sobota 19. októbra: Mexiko - Nigéria (Al Ain, 15.00 h)

sobota 19. októbra: Irak - Švédsko (Al Ain, 18.00 h)

utorok 22. októbra: Mexiko - Irak (Al Ain, 15.00 h)

utorok 22. októbra: Švédsko - Nigéria (Al Ain, 18.00 h)

piatok 25. októbra: Nigéria - Irak (Dubaj, 15.00 h)

piatok 25. októbra: Švédsko - Mexiko (Al Ain, 15.00 h)

Súvisiace články