Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Sedem dôvodov, prečo naši prehrali v Grécku

Vladimír Weiss. (Autor: SITA/AP)
Michal Trško|12. okt 2013 o 07:41

Kvalifikačný zápas v Grécku sme prehrali hlúpym gólom, hoci naši futbalisti neboli horší. Zápasy s Gréckom sú však také.

Podobne sme s Grékmi prehrali pred rokom v Bratislave, podobne sú úspešní už dlhé roky aj proti iným súperom. Naši sa naopak len ťažko dokážu presadzovať, ak majú tvoriť, nielen brániť. Tu je našich sedem dôvodov, prečo našli odišli z Grécka bez bodu.

1. Gréci dotiahli svoj funkčný futbal do dokonalosti

Vyhrávať vlastným gólom súpera zo 44. minúty a potom do konca zápasu už len udržiavať, neútočiť, polihovať, zdržiavať a s prehľadom zápas vyhrať dokážu snáď iba Gréci. Naši nehrali nijako oslnivo, ale i tak sme boli v strede poľa o trošku lepší.

Grécke hviezdy ako Samaras alebo oslavovaný kanonier Mitroglou neboli po celý zápas vôbec vidieť. Aktívna bola len dvojica Cholebas - Salpingidis. Nejaké šance si Gréci vytvárali len pri štandardných situáciách, ale ani pri nich im to veľmi nešlo. Nebolo im to však na výhru treba.

„Organizáciu svojej defenzívy majú výbornú,“ hľadal grécke kvality po zápase spolukomentátor televízneho prenosu Marián Zeman. Gréci nemajú kvalitu Španielska, či Brazílie a tak je ich šanca dlhodobo uspieť práve skvelá taktická hra. V tabuľke FIFA sú aktuálne na 12. mieste pred Anglickom či Francúzskom.

2. Nehral Hamšík a Weiss s Kuckom a Stochom mužstvo dosť nepotiahli

Vlado Weiss bol v prvom polčase aktívnejší a v útoku určite najlepší z našich, po vlastnom góle sa však strácal. Ak má byť líder, musí zápasy rozhodovať, urobiť rozhodujúcu akciu a to sa teraz nestalo.

„Bol problém, že sme útoky ani nerozvinuli,“ hovoril po zápase Zeman. Weiss mal nahradiť Hamšíkove schopnosti a režírovať útočné akcie. Hoci sa snažil, nešlo mu to dokonale. Presadzoval sa skôr individuálne. Zopár dobrých momentov v útoku mohol mať aj Kucka, oveľa lepšie mu to však išlo v defenzíve.

Stoch pri svojom návrate nehral dobre, najviac asi zaujal žltou kartou za teatrálne gestá, ale v jeho prípade nič prekvapivé. Ak o zápase v náš prospech nerozhodnú naši najdôležitejší hráči, Hamšík odpočíva a nepridá sa nikto náhodný (ako napríklad Pečovský v Bosne), prehráme.

3. Nedostávali sme sa do šancí a brankára sme vôbec neohrozili

Marián Zeman už pred zápasom očakával, že najväčší problém budeme mať pri prechode do útoku a potvrdilo sa to. Našu obranu Gréci k nijakým chybám nedonútili, ale to na výhru nestačilo. V útoku sme ukázali málo, grécky brankár si takmer nezachytal.

Hoci sa čakalo, že Karnezis by v bránke nemusel byť najistejší (v španielskej Granade nechytá), naši mu na to vôbec nedali priestor. O Weissovi so Stochom a Kuckom už reč bola, Šesták a Nemec sa dokázali presadiť ešte menej. Dobrá obrana bola tentoraz na úspech málo.

4. Po vlastnom góle sme psychicky padli a na vývoj sme nedokázali zareagovať

„Takýto gól som ešte nedostal, ale viem si predstaviť, ako k nemu došlo: Matúš už videl, ako tú loptu rozohráva a prekĺzla mu,“ povedal podľa denníka Šport brankár Ján Mucha pred zápasom v Grécku o nešťastnom góle svojho kolegu Matúša Kozáčika v bránke Plzne. Nedávno sa mu stala rovnaká nepríjemnosť.

„My brankári sa z takýchto vecí nikdy nesmejeme, každého môže na druhý deň postretnúť to isté,“ hovoril Mucha. Akoby to privolal.

Hoci sme prehrali naozaj hlúpym gólom, dôvod prehry treba naozaj hľadať skôr v útoku. „Miera rizika z našej strany mala byť vyššia,“ hovoril po zápase Zeman pre televíziu Dajto. Hoci sa naši po vlastnom góle mali možnosť v prestávke prebrať, nepodarilo sa im to. Gréci im v druhom polčase nedovolili vrátiť sa do zápasu.

I keď sme mali v záverečných minútach tlak, k nijakej šanci sme sa nedostali ani s troma útočníkmi na ihrisku. Kvalitne útočiť jednoducho naši nevedia. Minimálne zatiaľ sa to nezmenilo ani pod trénerom Kozákom. Nie je to ale nič nové, nevedeli sme to vlastne ani za éry Vlada Weissa staršieho.

5. Obrancovia góly nedávajú

Jednoznačne najlepšou časťou nášho mužstva bola obrana. Škrtel a Ďurica môžu spolu hrať aj naslepo. Ak by už len prihrávali malú domov brankárovi vedľa brány, bolo by to stopercentné.

Takto to v Grécku bolo len na 99 percent. Kvalitný zápas odohrali aj krajní obrancovia Pekarík s Hubočanom. Obaja sa snažili hrať aj dopredu. Čakať od nich, že budú strieľať pravidelne góly, sa však nedá.

6. Naši boli nervózni a dostávali hlúpe karty

Tréner Ján Kozák po zápase hovoril, že to bolo na jeho vkus veľmi nervózne stretnutie. Dopredu však vedel, že práve takto to Grékom vyhovuje a presne takto to chcú. V zápase sme súpera ani raz výraznejšie nefaulovali a napriek tomu sme dostali päť žltých kariet a po zápase aj Škrtel červenú.

Hráči sa často nevenovali hre, ale verdiktom rozhodcov. Hoci Nemci nepískali nijako proti nám, naši im príliš často čosi vyčítali a malo to na našu hru zlý vplyv. Na zápas v ktorom nám už vlastne o nič nešlo to bolo z našej strany naozaj zbytočne nervózne.

Iste, nebolo by dobre, ak by sa naši nevyhecovali, ale mali sa sústrediť viac na hru. Špeciálne Stoch si pri svojom návrate mohol kartu za protesty odpustiť.

A to mu rozhodca ešte určite nerozumel jeho nepublikovateľné slová v čase, keď sa dožadoval zapískania faulu. To by pri dôslednom dodržaní pravidiel bolo rovno na červenú.

7. Striedania hru dostatočne neoživili

Jakubko dostal po pár sekundách na ihrisku žltú kartu, Guédé toho pokazil priveľa a Ďuriš svoju šancu nevyužil. Všetci traja sa snažili, ale na dobre fungujúcu grécku hru to nemohlo stačiť.

Určite ale bolo dobre, že Jakubko po zápase odviedol z ihriska vytočeného a už vylúčeného Škrtela. Mužstvu tak pomohol aspoň do budúcna. V utorok hráme i tak v Lotyšsku bez kapitána.

Súvisiace články