Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Šebešská pätnástka sa stala korisťou Sahajdu

Najrýchlejší. Muži od 40 rokov. (Autor: vb)
Richard Hudeček|Publikované 20. jún 2016 o 22:00

Bežecký seriál Východoslovenská veľká cena vytrvalcov pokračoval vo Vyšnej Šebastovej v blízkosti Prešova.

POPRAD. Celá obec v tento deň žila behom, konal sa tu 28. ročník cestného behu Šebešská pätnástka.

Pretekári absolvovali najskôr trojkilometrový okruh obcou Vyšná Šebastová, potom sa vydali smerom cez Podhradník do vrchov Slanského pohoria a späť. Bojovali nielen so súpermi, ale i s prevýšením cca 300 m.

Trať dlhú 15,5 km spomedzi 150 pretekárov najrýchlejšie zvládol 26-ročný Košičan Tibor Sahajda.

„Bežalo sa mi celkom dobre. V poslednom kopci mi trochu stuhli nohy, ale od obrátky po 9. kilometri som si už kontroloval situáciu a dobehol som s vyše dvojminútovým náskokom. Bral som to jednak ako preteky, ale zároveň i dobrú prípravu na nasledujúci polmaratón Košice – Seňa.“

Spoločnosť na stupni víťazov v kategórii do 39 rokov i v absolútnom poradí bez rozdielu veku mu robili druhý v cieli Filip Džubara z TJ Obalservis Košice a tretí Adrián Vavrek z Dulovej Vsi.

Na vynikajúcej štvrtej pozícii v celkovom poradí preťal cieľovú pásku regionálny borec Tomáš Kamas zo Spišskej Novej Vsi, ktorý sa zároveň stal víťazom kategórie od 40 rokov.

Jeho výkon je obdivuhodný, pretože na štart nastúpil tesne po ukončení 24-hodinovej pracovnej zmeny príslušníka polície.

„Sám som bol prekvapený, koľko som mal sily po 
24-hodinovej službe. Na preteky budem chodiť asi po službách. Vo Vyšnej Šebastovej som bol prvýkrát. Počul som, že preteky sú veľmi ťažké a 9 km sa ide len do kopca. Išlo sa mi dobre a pred druhým veteránom som mal dostatočný náskok. Štvrté miesto v absolútnom poradí potešilo. Zišla sa tu veľmi kvalitná konkurencia, čo je veľmi dobré.“

Na peknom 7. mieste v celkovom poradí dobehol Július Káľavský z Margecian, zároveň druhý muž medzi štyridsiatnikmi.

Medzi ženami v celkovom poradí dominovala vekom veteránka Mahuliena Krištanová z Košíc.

„Je to náročná trať, stúpania až po deviaty kilometer dajú poriadne zabrať, treba si dobre rozvrhnúť sily. Potom sa beží už len dolu do cieľa.“

O 29 sekúnd neskôr prebehla cieľom víťazka kategórie do 39 rokov triatlonistka Eva Hrušovská. Medailové trio v celkovom poradí doplnila bronzová domáca Erika Ondrijová, vekom patriaca tiež medzi veteránky.

Na celkovej piatej pozícii dobehla Danica Božová zo Svitu, ktorá vybojovala prvenstvo v kategórii od 50 rokov: „Na obrátke v Slanských vrchoch po približne deviatich kilometroch som pred druhou v kategórii skúsenou Košičankou Alžbetou Tiszovou mala náskok iba dvadsať sekúnd, preto som sa dolu kopcom rozbehla naplno. Spomenula som si na obdobie, keď som bola žiačka. Tréner nám vtedy pri behu dolu kopcom kázal predĺžiť krok a nezabudnúť zapojiť ruky. Vykonala som to aj teraz. Nečakala som, že v cieli bude rozdiel až o tri minúty väčší.“

Z výsledkov: Muži do 39 rokov: 1. Tibor Sahajda, Dachprod.sk – 51:58 min. (celkový víťaz); muži od 40 do 49 rokov: 1. Tomáš Kamas, ŠKP Slovakia Sp. N. Ves – 55:56 min. (celkovo 4. medzi mužmi), 22. Július Káľavský – All Run Margecany – 58:00 min. (celkovo 7.); muži od 50 do 59 rokov: 1. Milan Safko, MTC V. Šebastová – 1:00,18 hod., 27. Štefan Žugec, Batizovce, 1:27:23 hod.; muži od 60 rokov: 1. Pavol Madár, Obalservis Košice – 1:06,17 hod. (bývalý československý reprezentant v maratóne); ženy do 39 rokov: 1. Eva Hrušovská, Easy Go Run – 1:07,35 hod. (celkovo 2. medzi ženami); ženy od 40 do 49 rokov: 1. Mahuliena Krištanová, Code 2B Košice – 1:07,06 hod. (celková víťazka medzi ženami); ženy od 50 rokov: 1. Danica Božová, Svit – 1:12,48 hod. (celkovo 5. medzi ženami).

Autor: Richard Hudeček

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.