SCOUTING REPORT: Reprezentácia do 16 rokov deklasovala Košice

Oh My Hockey|19. aug 2021 o 20:45

FOTO JE ILUSTRAČNÉ

Medzi 18.-21. augustom sa koná kemp slovenskej reprezentácie do 16 rokov v Humennom. Dnes odohral národný tím dva prípravné duely, ja som sa zúčastnil toho prvého, kde hrala v podstate najsilnejšia zostava. Slovensko vyzvalo dorastencov z Košíc.

Bol to jednostranný zápas, mladíci v reprezentačných dresoch zdolali Košičanov presvedčivo a zaslúžene vysokým skóre 8:0.

Strelecky sa v stretnutí presadili dvakrát Pavol Prokopovič, po jednom góle strelili Tobias Pitka, Sebastián Mitro, Theo Kiss, Michal Feranec, Simon Semančík a Tomáš Pobežal. Najproduktívnejší hráč zápasu - Tobias Pitka - zaznamenal okrem gólu aj dve asistencie.

Poďme sa pozrieť na výkony hráčov, ktorí zaujali. Hodnotené sú výkony len v jednom stretnutí, ktoré teda nie sú komplexným zhodnotením hráčových kvalít, keďže, ako vieme, každý zápas je iný.

Formácie

1. formácia - Dário Lašš (LW), Tomáš Pobežal (C), Andres Rakuščinec (RW), Maxim Petras (D), Tomáš Šlank (D)

2. formácia - Simon Semančík (LW), Tobias Pitka (C), Theo Kiss (RW), Jozef Dzivák (D), Fabián Ličko (D)

3. formácia - Matej Čič (LW), Pavol Prokopovič (C), Richard Komendát (RW), Braňo Barger (D), Sebastián Mitro (D)

4. formácia - Michal Feranec (LW), Ondrej Maruna (C), Matúš Michajlov (RW), Samo Kupec (D), Jakub Harvánek (D)

Brankári - Sebastián Bodnár, Alan Lenďák

Kto zaujal najviac?

Theo Kiss

(#17, pravý krídelník, ľavák, Mount St. Charles Academy (USA), v zápase 1+1)

Najlepší hráč zápasu proti Košiciam. Jednoznačne rozdielový hráč jeho formácie so Simonom Semančíkom a Tobiasom Pitkom. Takzvaný generátor ofenzívy, ako by ho nazval Samo, keby ho videl. V útoku je výborný – vie povoziť puk, čítať hru, hľadať si pozíciu aj vystreliť. Jeho typický ťah je vziať si puk pri mantineli, začať korčuľovať smerom k modrej a potom sa stočiť medzi kruhy, odkiaľ rád strieľa. Niekedy to robí, hoci nemá veľa priestoru, čo si možno preniesol z užšieho amerického klziska, kde hral posledný rok. Gól však nedal z tejto pozície, ale rýchlou a veľmi presnou strelou v úniku po pravej strane, ktorou nedal brankárovi Krafčíkovi priveľa šancí. Stávalo sa mu, že mu skĺzaval puk z hokejky, no väčšinou sa svoje zaváhania (nepresné prihrávky alebo straty puku) snažil okamžite naprávať. Korčuľuje ľahko a prirodzene. Je hladný po puku, v útoku oň tuho bojuje, pri skrumážach ho zväčša uvidí ako prvý a ihneď sa ho snaží vyloviť. Má aj šikovné ruky, hoci niekedy už miešal pridlho, no správne rozhodnutia sa človek učí robiť najmä získavaním skúseností.

Maxim Petras

(#4, obranca, ľavák, HOBA Bratislava, v zápase 0+0)

Kapitán slovenského národného tímu, bek Maxim Petras, nepochybne ukázal, že má potenciál byť jedného dňa kvalitným two-way obrancom aj v seniorskej kategórii. V dueli proti Košiciam nemal výkyvy ani v jednom z pásem, naopak, bol najkonzistentnejším zadákom. Je kvalitným obrancom so stabilitou v pohybe. Len tak ho na zem nedostanete, o čom sa presvedčili niektorí košickí hráči, keďže Petras ustál aj súboje, ktoré nečakal. V obrane sa uviedol dobrým čítaním hry, je použiteľný v hre v početnej nevýhode. Občas riskuje a ide hlboko do útočného pásma, pričom ho vzadu nie vždy mal kto zastúpiť.

Sebastián Bodnár

(#1, brankár, lapačka naľavo, HC Košice)

Bodnár dnes podal bezchybný výkon k,orunovaný niekoľkými vynikajúcimi zákrokmi. Mrštný brankár preferuje kľaknúť si, nie vyčkávať do poslednej chvíle, preto mu strely do spodných partií nerobili veľký problém. Košičania to skúšali najmä v nižších výškach, čo ma prekvapovalo, keďže sa zdalo, že gól dostane skôr z vyššie umiestnených pokusov. Je pravda, že zažil aj hluché miesta, keď nemal veľa práce. Vtedy z času na čas prichádzali nebezpečné protiútoky, no Bodnár si s nimi bravúrne poradil a vytiahol zákroky najvyššej kategórie. Ukázal rýchly rozkľak. Jediný gól dostal až v nájazdovej exhibícii, aj tú však zvládli lepšie reprezentanti.

Takisto zaujali...

Tomáš Pobežal

(#10, center, hokejka naľavo, MŠK Púchov, v zápase 1+0)

Centrom prvej formácie bol len 14-ročný Tomáš Pobežal. Ukázal aspekty hry, ktoré mu v budúcnosti môžu vyniesť nálepku "two-way center", špeciálne zodpovednosť, nehral žiadny "hurá hokej". Snahu je uňho vidieť na oboch koncoch klziska, to isté sa dá povedať o hokejových kvalitách. Je výborný v práci hokejkou, ukázal to pri súperovom brejku alebo keď sa dokázal na malom priestore vymotať spod zovretia súperových obrancov.

Dário Lašš

(#12, ľavé krídlo, hokejka naľavo, MsHKM Žilina, v zápase 0+0)

Lašš bol ľavým krídlom prvého útoku a do zápasu sa pustil s veľkou vervou, čo bolo vidieť od jeho prvého striedania. Hneď sa podujal diktovať tempo hry. Pomáha mu v tom výnimočné hokejové myslenie, ktoré podporuje jeho kreativitu pri tvorení hry. Vie čítať hru, najmä v rámci práce hokejkou, a to je prednosť, vďaka ktorej dokáže byť platný i vzadu. Odhodlanie mu vydržalo do konca, nevypustil ani jedno striedanie.

Sebastián Mitro

(#3, obranca, hokejka naľavo, HC Košice, v zápase 1+0)

Aj Mitro odohral veľmi dobré stretnutie, ktoré korunoval gólom. Tréneri ho postavili na modrú čiaru, aby riadil presilovku, a vyplatilo sa. Táto rola mu sedí, koordinovať hru z modrej dokázal aj pod tlakom v hre piatich proti piatim. Sebavedomie, ktorým prekypoval, iste súviselo s presným zásahom. Potom bol drzý, dovolil si, neriešil všetko očakávaným rozhodnutím, nebál sa zariskovať. Vychádzalo mu. Škoda pomalšieho korčuľovania.

Matej Čič

(#5, ľavé krídlo, hokejka naľavo, HA Zdena Cígera 21, v zápase 0+1)

Matej Čič bol skrytým prekvapením dnešného dňa. A všetko len v pozitívnom slova zmysle. Pri pozápasových nájazdoch predviedol brilantný gól, keď si hokejku vopchal pomedzi nohy a potom rutinérsky zakončil do šibenice. To však bola iba čerešnička na torte. Jeho výkon bol vynikajúci. Prekypuje hokejovou inteligenciou, jeho špecialitou sú prihrávky vzad. Celkovo dnes myslel hlavne na to, ako vysunúť do šance spoluhráčov, dostal sa do roly playmakera a sedelo mu to. Je nižšej postavy, čomu musí prispôsobiť korčuľovanie. Je to jeho nevýhoda v osobných súbojoch, o to technickejší musí byť, aby sa presadil. Dnes mu to šlo na výbornú, verím, že to nebola jednorazovka.

Zopár ďalších postrehov

Andres Rakuščinec (RW) - Prvému útoku dodával najmä dynamiku, keďže ukázal rýchlu "maximálku" a silné zrýchlenie. Strieľal výhradne do horných partií. Plusom je koordinácia kvalitného korčuľovania a práce s hokejkou.

Richard Komendát (RW) - Bol v útoku s Čičom a Prokopovičom a veľmi si sadli. Komendát má rád priestory čo najbližšie k bráne, kde sa nebojí strieľať, tvoriť ani robiť "čiernu robotu". Šikovne si hľadá priestor. Odohral zápas na vysokej úrovni.

Pavol Prokopovič (C) - Center tretej formácie za svojimi spoluhráčmi nezaostával, ale zdal sa mi z nich najmenej kreatívny. Bol najlepším strelcom zápasu. Hrá s hlavou hore, máločo ho prekvapí.

Tobias Pitka (C) - Jedno slovo. Efektivita. V zápase nebol najlepší, najkreatívnejší, najrýchlejší ani najbojovnejší, ale vedel, čo urobiť, aby sa dostal do šance on alebo spoluhráči.

Tomáš Šlank (D) - Kvitujem väčšinou správne rozhodovanie, kedy pritvrdiť hrou do tela, a kedy je efektívnejšie použiť hokejku, špeciálne v defenzíve.

Samo Kupec (D) - Páči sa mi nielen jeho meno, ale i jeho hra. Má silné ruky a zvládnuté korčuľovanie. Neženie sa zbytočne vpred, hoci vie vystreliť, radšej si počká, aby vycítil správnu príležitosť.

Jakub Harvánek (D) - Zo štvrtej obrany spomeniem aj druhého obrancu. Harvánek predviedol niekoľko veľmi kvalitných, takmer dokonalých striedaní. Vedel to najmä v priestoroch okolo útočnej modrej.

Nachádzate sa tu: