SCOUTING REPORT MSJ: Fínsko

Oh My Hockey|18. dec 2020 o 18:07

Fínsko sa rozhodlo ísť s konštrukciou kádra divnou cestou. Nechali doma viaceré veľké talenty a dokonca aj svojho druhého najproduktívnejšieho hráča z minuloročného šampionátu, Patrika Puistolu. Išli skôr tou našou cestou, kedy vyberú hráčov kvôli ich role v tíme namiesto talentu či schopnostiam. Osobne sa mi to nepáči, ale stále majú veľmi silný tím.

V bránke sa o miesto jednotky pobijú voľba Pittsburghu z tohtoročného draftu, Joel Blomqvist, a nedraftovaná dvojka fínov z minuloročného šampionátu, Kari Piiroinen. Pred sezónou som čakal, že si pozíciu jasne získa Blomqvist, ale Piiroinen začal sezónu skvelo, tak som zvedavý. Obrana Fínov je ich najväčšia zbraň, majú tam budúcu hviezdu Winnipegu Jets, Ville Heinolu, a ďalších veľmi solídnych bekov ako napríklad Torontskú dvojku Mikko Kokkonen a Topi Niemelä či prospekta Sharks, Santeri Hatakku. Všetci traja sú viac defenzívnejšie ladení, vysoko inteligentní obrancovia.

V útoku bude hlavnú ofenzívnu činnosť riadiť ich top-6, keďže si nemyslím, že spodná časť zostavy je dostatočne dobrá, aby spravila nejaký obrovský úspech na majstrovstvách. Hlavným strojcom ofenzívy bude trojica Roby Järventie, Anton Lundell a prospekt pre draft 2022, Brad Lambert. Lundell a Järventie by spolu mali dominovať. Lundell aj z toho defenzívneho pohľadu, keďže je jeden z najzodpovednejších centrov na turnaji smerom dozadu. Järventie má na bránenie vyslovene alergiu, ale jeho ofenzívny potenciál je extrémne vysoký a hlavne s tak inteligentným centrom ako Lundell. Brad Lambert prinesie extrémnu rýchlosť a dynamiku. Očakávam taktiež to, že ofenzívne prispejú hráči ako Juuso Pärssinen, či Roni Hirvonen.

Tri hviezdy tímu:

  1. Anton Lundell - Jeden z najviac podceňovaných hráčov v očiach skautingového sveta. Anton Lundell je jeden z najviac inteligentných centrov na turnaji. Defenzívne najlepší a jeho strela a tvorba šancí v ofenzívnom pásme, na to je stále radosť pozerať. Zlepšil korčuľovanie, čo mu pomohlo byť ešte viac dominantným hráčom v Liige.
  2. Ville Heinola - Ofenzívne ladený two-way obranca bude jednoznačne nielen ťahúňom obrany Fínov, ale aj jedným z najlepších zadákov turnaja. Čo v jeho hre vyčnieva nad ostatným je jeho neskutočná inteligencia a rozvážnosť v každej situácii. Málokedy sa stane, že spraví nejakú chybu, keďže je väčšinou krok-dva pred inými. Očakávam skvelý turnaj v jeho podaní, niečo podobné, ako bol Rasmus Sandin minulý rok.
  3. Brad Lambert - Jeden z hlavných talentov nabitého ročníka 2022, kde je jasne číslom 2 za Shaneom Wrightom. Brad Lambert je extrémne dynamickým, kreatívnym hráčom, u ktorého si ako prvú všimnete jeho vysokú rýchlosť a jej kombináciu s rýchlymi a šikovnými rukami a skvelou strelou. Je to center, ale očakávam, že bude robiť krídlo v jednej z prvých dvoch formácii tímu.

Predikcia zostavy:

KVALITA TÍMU PODĽA OMH:
ÚTOK: 8/10
OBRANA: 8/10
BRANKÁRI: 7/10

SCOUTING REPORTY

Brankári

Joel Blomqvist - S Kari Piiroinenom budú tvoriť veľmi kvalitnú dvojku. Nevieme, ktorý z nich bude jednotkou, ale obaja si to zaslúžia. Blomqvist bol draftovaný Pittsburghom Penguins tento rok z 52. miesta. Hoci to nie je až tak kvalitný brankár, ako majú iné tímy, mal by za tou veľmi kvalitnou obranou podržať svoj tím. V tomto roku odchytal 8 zápasov za Hermes v druhej najvyššej fínskej súťaži Mestis s bilanciou 2 výhry, 3 prehry a 3 prehry po predĺžení/nájazdoch. Inkasoval 2,87 gólu na zápas a má priemernú úspešnosť zákrokov 89,6%.

Kari Piiroinen - Nedraftovaný kolega Blomqvista má o dosť lepší začiatok do ročníka ako on. V drese TUTO Hockey odchytal 13 zápasov s bilanciou 6 výhier, 2 prehier a 5 prehier po predĺžení/nájazdoch. Inkasoval 2,28 gólu na zápas a má priemernú úspešnosť zákrokov 92,4%. Minulý rok robil na šampionáte dvojku talentu Colorada, Justusovi Annunenovi, a naskočil do jediného zápasu, v ktorom mal výhru a 95,5% úspešnosť zákrokov. Bude zaujímavé sledovať, ktorý z nich bude jednotka a či náhodou nepôjde o situáciu, že obaja brankári dostanú rovnakú porciu zápasov.

Roope Taponen

Obrancovia

Santeri Hatakka - Defenzívnejší typ obrancu, ktorý nie je efektívny v útočnej fáze hry. V defenzíve je však precízny vo všetkých situáciách. Vie zastaviť útok, má skvelé čítanie hry a perfektné pochopenie toho, ako sa hra vyvíja v obrannom pásme. Koná a rozhoduje sa väčšinou správne. Výber San Jose Sharks zo šiesteho kola draftu 2019 už jeden šampionát absolvoval, a to minulý rok, kde hral trochu menšiu rolu.

Ville Heinola - Hviezda Winnipegu Jets, od ktorej sa očakávajú veľké veci na tomto turnaji bude ťahúňom mužstva v obrannej činnosti. Jeho two-way hra bude na tejto úrovni s určitosťou vynikať, keďže vynikala už minulý rok v jeho krátkom pôsobení v NHL v 8 zápasoch, v ktorých získal 5 bodov a podával konzistentné výkony ako v ofenzíve, tak v defenzíve. Minulý rok bol najproduktívnejším a jedným z najvyťaženejších Fínov na MS do 20 rokov a tento rok to nebude žiadna výnimka. V drese Lukko Rauma v Liige nastúpil v tejto sezóne do 19 zápasov a zaznamenal 14 bodov (1+13) a priemerne odohral až 19:53 minút na zápas.

Mikko Kokkonen - Jedným z ťahúňov obrany a hlavne v tom defenzívnom smere by mal byť prospekt Toronta, Mikko Kokkonen. Ľavák schopný hrať na oboch stranách ihriska je nesmierne inteligentným two-way obrancom. Na rozdiel od hráča ako Heinola je však viac zameraný na defenzívu. Skvelo číta hru a má skvelý defenzívny gap v obrannom pásme a na modrej, čo mu pomáha zastavovať aj náznaky šancí súpera. Je to pilier obrany Jukuritu v Liige, kde hráva v priemere 21 minút na zápas a má zďaleka najlepšie pokročilé štatistiky.

Topi Niemelä - Asi najinteligentnejší obranca v tíme, Topi Niemelä, by mal hrať dôležitú rolu. Nie je fyzickým obrancom, čo v podstate nie je žiadny z Fínov, ale dokáže skvelo čítať hru a je excelentný v prechodovej fáze. Bude to ich najlepší pravák na turnaji. Je to obranca, ktorý si taktiež rád zaútočí, aj keď to väčšinou dopadne biedne. V Kärpäte tento rok až toľko príležitostí nedostal a tým pádom je jeho ice-time nižší, ako sa očakávalo. Hrá však veľmi dobre a stabilne.

Kasper Puutio - Voľba Floridy Panthers z tohtoročného draftu bude pravdepodobne hrať niekde v treťom páre fínskeho tímu, keďže si nemyslím, že predbehne Niemelu a Rafkina na súpiske. Kvalitný ofenzívnejší bek bude jedným z hlavným kandidátov na post v druhom presilovkovom zložení, keďže po Heinolovi ide zväčša o defenzívnejších bekov.

Ruben Rafkin - Šokujúco nedraftovaný obranca Ruben Rafkin bude patriť k hráčom, na ktorých sa bude tréner Fínov spoliehať hlavne čo sa týka hry v plnom počte. Neexceluje na oslabeniach alebo na presilovkách, ale je veľmi platným hráčom 5v5. Skvelo číta hru, dopĺňa útok a spoľahlivo bráni modrú čiaru a stredné pásmo. V obrannom pásme to je trochu otáznejšie, čo sa jeho kvalít týka, ale stále je to kvalitný bek.

Matias Rajaniemi

Eemil Viro

Útočníci

Samuel Helenius - Jeden centimeter chýba a mal by tento 18-ročný útočník presne dva metre! Prospekt pre draft 2021 bude zaujímavým kúskom do zostavy Fínov. Jeho útočné schopnosti sú veľmi dobré, ale sú tam veľké pochybnosti, či rýchlostne zvládne túto úroveň. Očakávam, že v limitovanej role sa mu bude dariť celkom dobre.

Roni Hirvonen - Two-way center a ďalší prospekt Toronta v tíme, Roni Hirvonen, by mal byť druhým centrom za Antonom Lundellom. Očakávam, že bude jedným z hráčov, čo budú ťahať ofenzívnu časť hry svojej formácie a taktiež bude zodpovedným centrom v obrannej zóne.

Roby Järventie - Voľba Ottawy v druhom kole draftu 2020 by mal patriť k jedným z ťahúňov Fínov na MS do 20 rokov. V Liige v drese Ilves zaznamenal 14 bodov v 19 zápasoch (7+7) a stabilne hrá primárnu ofenzívnu rolu. Je to útočník s obrovským potenciálom, ale aj veľkým riskom pre neexistujúcu defenzívnu hru. Je skvelý korčuliar na svoju výšku a má úžasnú strelu a ofenzívne vlastnosti. Mimo ofenzívneho pásma to je však tragédia a verím, že ho múdro spárujú s Lundellom, aby mal viac pozitívneho dopadu ako toho negatívneho.

Benjamin Korhonen

Brad Lambert - Pôjde o jedného z najmladších hráčov na turnaji a verím, že už teraz ukáže svoj obrovský ofenzívny talent, drzosť a rýchlosť. Ide o ročník narodenia 2003 a je teda jedým z tých “starších“ v jeho draftovom ročníku 2022. Spolu s Kanaďanom Wrightom bude však ašpirantom na postavenie top prospektu pre draft 2022. Ide o úžasného korčuliara s elitným ofenzívnym chápaním hry, rýchlymi rukami a inteligenciou. Uvidíme v akej roli bude hrať, keďže je primárne center, ale skôr čakám, že bude krídlo k niekomu s lepšími two-way vlastnosťami a bude ťahať útok skôr z krídelnej pozície.

Anton Lundell - Lundell prešiel draftom do Floridy Panthers a bol to neskutočný steal. Mali sme ho na treťom mieste v rankingu pred draftom. Bude jednoznačným ťahúňom Fínov na tohtoročnom šampionáte po tom, ako vynechal ten minuloročný pre zranenie. Dominantný hráč v obrannej časti hry, ale aj v ofenzíve. Lundell má skvelú strelu a skvelý ofenzívny arzenál, ktorý určite naplno využije. Očakávam, že bude jeden z najlepších hráčov turnaja. Je taktiež jedným z lídrov mimo ľadu, čo bolo dokázané tým, že v HIFK dostal funkciu jedného z alternatívnych kapitánov vo veku 19 rokov. V drese HIFK v tejto sezóne dosiahol 12 gólov v 17 zápasoch a dohromady 20 bodov.

Matias Mäntykivi

Henri Nikkanen - Two-way center Henri Nikkanen bude hlavným hráčom v spodnej časti zostavy. Očakávam, že bude plniť rolu tretieho centra a bude po Lundellovi kľúčovým centrom na oslabeniach a v defenzívnych situáciách. Center Jukuritu je taktiež celkom schopný ofenzívne.

Mikko Petman

Petteri Puhakka

Mikael Pyyhtiä

Juuso Pärssinen - Ďalší ofenzívny ťahúň, ktorý by mal hrať v top-6 mužstva. Ide o veľkého, ale zároveň nesmierne šikovného forvarda s kvalitným čítaním hry a skvelou rozohrávkou a víziou v ofenzívnom pásme. Je to však aj líder mimo ľadu a skvelý chalan podľa všetkých informácii od mojich fínskych kolegov.

Aku Räty - Brat top prospektu pre draft 2021 pravdepodobne na šampionát pôjde a to hlavne z toho dôvodu, že je skvelým hráčom na oslabeniach a v defenzívnej činnosti. Ofenzívne to nie je žiadna sláva a nikdy nebola, ale v dolnej časti zostavy si spraví svoju prácu dôkladne.

Kasper Simontaival - Útočník nízkeho vzrastu je dominantným ofenzívnym hráčom, ktorého motor nikdy neprestane pracovať. Stále tvorí hru a používa svoju strelu na vytváranie tlaku u súpera. Je to však „boom or bust“ typ hráča, ktorý síce má obrovský potenciál, ale môže sa ľahko stať, že ho nevyužije.

Kalendár

[event_blocks 7533]

CELÝ PROFIL FÍNSKEHO TÍMU NÁJDETE V TOMTO ODKAZE

Nachádzate sa tu: