Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Scott Niedermayer pred Chárom

Sportnet|12. jún 2004 o 00:00

Zdeno Chára v tíme All-Stars


Scott Niedermayer s trofejou pre najlepšieho obrancu NHL - Norris Trophy. FOTO - REUTERSZdeno Chára v tíme All-Stars

TORONTO - Slovenský hokejový obranca tímu NHL Ottawa Senators Zdeno Chára sa dostal prvý raz v kariére do All-Stars tímu NHL. Spoločne s ním sa ocitli v najlepšej šestke sezóny brankár New Jersey Martin Brodeur, jeho spoluhráč a držiteľ Norris Trophy pre najlepšieho obrancu Scott Niedermayer a útočníci Joe Sakic (Colorado), Markus Näslund (Vancouver) a Martin St. Louis (Tampa Bay).

Sakic sa stal centrom najlepšieho útoku v NHL tretíkrát za posledné štyri roky. Švéd Näslund sa dostal na ľavé krídlo tímu All-Stars po tretí raz v rade. Martin St. Louis sa ocitol medzi elitou prvýkrát v kariére. Rovnako prvú nomináciu do tímu získali aj obrancovia Chára a Niedermayer.

Brankárom nováčikovského výberu je Andrew Raycroft (Boston). Obranu tvoria John-Michael Liles (Colorado) s Jonim Pitkänenom (Philadelphia) a útočný trojzáprah Trent Hunter (N.Y. Islanders), Ryan Malone (Pittsburgh) a Michael Ryder (Montreal). (sita)

NEW YORK - Zdeno Chára má za sebou fantastickú sezónu. V tíme Senators sa vypracoval na elitného obrancu. Je pilierom mužstva a súperi mali v tomto roku možnosť pocítiť nielen jeho dôsledné bránenie, tvrdosť bodyčekov či pästí. Dokázal byť úspešný aj v útoku. Strelil 16 gólov a dosiahol 41 bodov. To sú jeho nové maximá.

V hlasovaní novinárov o titul pre najlepšieho obrancu James Norris Trophy skončil Trenčan na druhej priečke. Získal 563 bodov. Viac ich mal Scott Niedermayer z tímu New Jersey. Ďalší kandidát Chris Pronger mal 345 bodov.

Žurnalisti sa zhodli, že Niedermayer, známy aj ako Mr. Elegance, si ocenenie zaslúži. Až na 72 hlasovacích lístkoch získal prvé miesto (Chára 19). Svoju tradične dobrú hru dokázal Kanaďan v tejto sezóne posunúť na vyššiu úroveň. Pri absencii Scotta Stevensa prevzal na seba kapitánske ,Cé' v tíme Devils a rolu lídra. V šatni častejšie burcoval mužstvo, dohováral mladším hráčom. V sezóne zaznamenal výborných 54 bodov.

"Toto je pre mňa niečo nové. Mnohí mi síce tvrdili, že mám šancu uspieť, no ja som to neočakával a nepripravil som si ďakovnú reč," cituje Niedermayera agentúra Canadian Press. Tridsaťročný Kanaďan premenil na zisk trofeje hneď svoju prvú nomináciu. "Je to niečo výnimočné. Túto trofej získali mnohí skvelí hráči. Je ťažké uveriť, že som medzi nich zaradil i ja." Niedermayer však myslí aj na svojich súperov. "V súťaži je veľmi veľa výborných obrancov. Každý pozná kvality Chrisa Prongera a aj Zdeno Chára mal vynikajúci rok," povedal.

Najúspešnejším sa v 51-ročnej histórii ocenenia Jamesa Norrisa stal Bobby Orr (8-násobný víťaz). Jediným oceneným Európanom sa stal Nicklas Lidström z Detroitu (2001, 2002, 2003).

Hviezdami galavečera boli zástupcovia z klubu Tampa Bay Lightning. Malý veľký muž Martin St. Louis získal až tri hodnotné ceny - najužitočnejší hráč základnej časti, najužitočnejší hráč súťaže podľa hlasovania hráčov a najproduktívnejší hráč základnej časti. Tieto superlatívy vyniesli 175 cm vysokého kanoniera medzi legendy. "Neviem, či to znamená, že som najlepším v NHL. Je tu veľa skvelých hráčov a zaradiť sa medzi najlepších je povznášajúce. Nezabúdam však ani na spoluhráčov. Mnohí z nich si zaslúžia uznanie," povedal St. Louis, ktorý do NHL nikdy nebol draftovaný.

Medzi ocenenými z mužstva Lightning sú aj Brad Richards (najužitočnejší hráč play off a najslušnejší hráč ligy) a tréner John Tortorella (najlepší kouč). (sb, sita)

Súvisiace články