Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Schlierenzauer súčasným kráľom mostíkov

SITA|Publikované 12. feb 2009 o 17:36

Rakúsky reprezentant v skokoch na lyžiach Gregor Schlierenzauer je v súčasnosti svetovým fenoménom na mostíkoch.

BRATISLAVA. Rakúsky reprezentant v skokoch na lyžiach Gregor Schlierenzauer (nar. 7. 1. 1990) je v súčasnosti svetovým fenoménom na mostíkoch, svojich súperov doslova deklasuje a valcuje.

Devätnásťročný rodák z Rumu je na najlepšej ceste stať sa víťazom celkového hodnotenia Svetového pohára (SP) 2008/2009, keď po stredajšom večernom triumfe v nemeckom Klingenthale má na svojom konte 1620 bodov a sedem pretekov pred koncom aktuálneho ročníka SP veľmi solídny 252-bodový náskok pred Švajčiarom Simonom Ammannom. Z ostatných 26 individuálnych súťaží (vrátane uplynulej sezóny) neskončil Schlierenzauer horšie ako štvrtý: 14-krát zvíťazil, 4 razy bol druhý, tri razy tretí a päťkrát obsadil 4. priečku.

V odborných skokanských kruhoch sa očakáva, že práve talentovaný Tirolčan by mal v tomto ročníku SP prekonať viacero rekordných zápisov. "Schlieri" poľuje na historické bodové maximum v jednej zimnej sezóne v podaní Nemca Martina Schmitta (1833 bodov v edícii 1999/2000), je blízko minimálne k vyrovnaniu legendárneho Fína Janneho Ahonena v počte víťazstiev v jednom ročníku SP (Rakúšan sa zastavil na čísle desať, famózny severan dominoval v sezóne 2004/05 dvanásťkrát) a iba jedno prvenstvo mu chýba na to, aby sa stal rekordérom v počte triumfov v rade v individuálnych pretekoch.

Po víťazstve v Klingenthale sa šiestym primátom za sebou vyrovnal v tomto ukazovateli krajanovi Thomasovi Morgensternovi zo sezóny 2007/08 a dvom Fínom Jannemu Ahonenovi a Mattimu Hautamäkimu z ročníka 2004/05. "Som samozrejme veľmi šťastný, že sa mi darí. Teší ma aj to, že naďalej pokračujem vo víťaznej sérii, budem sa ju snažiť predĺžiť čo najviac," uviedol dvojnásobný zlatý medailista z vlaňajších majstrovstiev sveta v letoch na lyžiach v nemeckom Oberstdorfe a člen zlatého rakúskeho družstva z MS 2007 v skokoch na lyžiach v japonskom Sappore.

Gregor Schlierenzauer si pripísal do svoje zbierky v stredu v Klingenthale už 21. individuálny triumf v pretekoch SP (v 64. štarte na podujatí tohto rangu dosiahol 37. pódiové umiestnenie /bilancia: 21 - 11 - 5/), čím predstihol vo svojej domovine dosiaľ druhého Andreasa Goldbergera (20 víťazstiev).

Vzhľadom na svoj tínedžerský vek sa predpokladá, že už čo nevidieť prekoná aj rakúskeho rekordéra Andreasa Feldera (25). "Rád by som sa v počte prvenstiev stal najlepším Rakúšanom," potvrdil jeden z najväčších favoritov na blížiacich sa MS v Liberci Gregor Schlierenzauer, ktorý má dokonca reálnu šancu zaútočiť aj na skokanského kráľa z minulosti - Fína Mattiho Nykänena. Ten je v historickom meradle na čele v počte individuálnych triumfov (46).

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.