Sobota, 23. októbra, 2021Meniny má Alojzia

Šatanov 200. gól v drese Buffala

SITA|31. okt 2003 o 12:30

NEW YORK 31. októbra (SITA) - Slovenský kapitán Buffala Miroslav Šatan strelil v druhej tretine štvrtkového zápasu NHL proti Torontu víťazný gól a domáci tak vyhrali štvrté stretnutie z posledných piatich. Zároveň to bol jeho jubilejný 200. presný zásah v

drese Buffala, čo sa predtým podarilo iba 10 hráčom v klubovej histórii. Charizmatický vodca slovenskej reprezentácie prekonal Eda Belfoura pohotovou strelou a vsietil tak svoj prvý gól sezóny pri hre piatich proti piatim. "Mali sme výborný štart a získali sme dvojgólový náskok, ale ten sme rýchlo stratili. Do druhej tretiny sme nastupovali s odhodlaním opätovne získať vedenie, čo sa nám podarilo. Vypracovali sme si veľa šancí a hlavne sme ich aj zúžitkovali," komentoval výkon domáceho tímu dvadsaťdeväťročný rodák z Jacoviec. Toronto nevyužilo v závere viac ako trojminútovú presilovku pri vylúčení práve Šatana, ktorý dostal štvorminútový trest za držanie hokejky a nešportové správanie. Naopak, Taylor Pyatt spečatil do prázdnej bránky pri power play hostí o dvoch hráčov zaslúžené víťazstvo domácich.

V ottawskom Corel Centre sa zrodilo prekvapenie, keď domáci Senators podľahli Floride, ktorá noc predtým prehrala jasne vo Philadelphii. Rozhodujúci gól zaznamenal strelou z ľavého kruhu Byron Ritchie, pre ktorého to bol prvý presný zásah po 18 mesiacoch v jeho jubilejnom 100. zápase v NHL. "V zápase s Philadelphiou utrpel náš súper ťažkú prehru a chcel si napraviť pošramotenú povesť. My sme nehrali svoju hru," povedal po zápase najproduktívnejší hráč domácich Marián Hossa, ktorý v prvej tretine prekonal Steva Shieldsa v presilovke a zaznamenal tak piaty gól sezóny. Spolu s českým centrom Bonkom sa mu podarilo bodovať vo všetkých ôsmich zápasoch Ottawy v tomto ročníku NHL.

V repríze utorkového súboja z Montrealu sa hosťujúcim Canadiens podaril revanš a zdolali v zápase chudobnom na góly Boston na jeho ľade 1:0. V normálnom hracom čase sa stretnutie skončilo bez gólov, na čom mali hlavnú zásluhu obaja brankári Felix Potvin a Jose Theodore. Najmä domáci Potvin držal Boston dlho nad vodou. Montrealu sa podarilo pretaviť svoju celozápasovú prevahu až v nadstavenom čase po samostatnom nájazde Joe Juneaua, čím skončil aj viac ako 199 minút trvajúci gólový pôst Canadiens. "V posledných zápasoch sme nehrali dobre a potrebovali sme sa chytiť. Zápas sme mohli rozhodnúť už v prvých dvoch tretinách, ale Potvin bol vynikajúci," povedal na margo zápasu najužitočnejší hráč sezóny 2001-2002 Theodore, pre ktorého to bol už tretí shutout sezóny. Richard Zedník a Marcel Hossa sa v zápase bodovo nepresadili.

V tvrdom zápase plnom šarvátok Nashville - Detroit (5:3) rozhodli domáci Predators o svojom víťazstve v druhej tretine, keď trikrát prekonali Curtisa Josepha chytajúceho svoj prvý tohtosezónny zápas v NHL. Rozhodca udelil v zápase celkovo 46 osobných trestov, čo znamenalo spolu 210 trestných minút. Slovenský útočník Vladimír Országh nastúpil na svoj jubilejný 200. zápas v NHL.

Vancouveru sa v Los Angeles vydarila pomsta za minuloročný posledný zápas v základnej časti, keď zásluhou vtedajšej prehry v Kalifornii prišli o prvenstvo v Severozápadnej divízii. Canucks zároveň vyhrali v Staples Centre po sérii štrnástich vzájomných prehier. V domácom mužstve síce nastúpili už aj uzdravení obrancovia Mattias Norström, Aaron Miller a center Michael Camalleri, ale ani to Kings nepomohlo. Zo slovenskej enklávy nastúpili v tíme Kings iba Žigmund Pálffy a Ľubomír Višňovský, ale v zápase sa bodovo nepresadili.

Hráči New York Rangers na domácom ľade potvrdili, že sa im zvykne proti Caroline dariť, keď vyhrali piaty z posledných šiestich vzájomných zápasov. Český center Petr Nedvěd vsietil gól pri početnej výhode, čím sa Rangers zbavili nálepky posledného tímu, ktorý nedokázal v sezóne využiť presilovku. Hostia tak ukončili svoju šesťzápasovú sériu bez prehry a brankár Kevin Weekes inkasoval gól po 183 minútach a 16 sekundách po predchádzajúcich dvoch shutoutoch proti Bostonu a San Jose.

V tejto sezóne výborná Tampa Bay iba remizovala pred domácim publikom s druhým najslabším tímom celej NHL San Jose a stratila tak šancu stať sa deviatym tímom v histórii, ktorý zvíťazil vo všetkých siedmych úvodných zápasov sezóny. Bod zachraňoval pre Lightning veterán Dave Andreychuk, ktorý sa strelecky presadil po 12 zápasoch.

O tretiu výhru Wild v posledných štyroch zápasoch sa postarala dvojica Andrew Brunette a Filip Kuba, ktorí zaznamenali zhodne po góle a asistencii. Minnesote sa podarilo predĺžiť séria zápasov s aspoň jedným gólom streleným v početnej výhode na osem. Iľja Kovaľčuk si upevnil vedenie v tabuľke najlepších strelcov, keď prekonal súperových brankárov už jedenástykrát.

Domáci Oilers sa dostali v zápase s Columbusom v každej tretine do jednogólového vedenia, ale hostia vždy dokázali odpovedať zásluhou dvoch gólov Ricka Nasha a presného zásahu českého útočníka Davida Výborného. O šiestej prehre Blue Jackets v rade rozhodol gólom v predĺžení pravý krídelník Edmontonu Brad Isbister, keď využil výborný pas od centra Mika Yorka pri nájazde dvoch na jedného. "Brad strelil dôležitý gól po nádhernej prihrávke od Mika. Celkovo podal veľmi dobrý výkon," pochválil Isbistera domáci tréner Craig McTavish.

Pittsburgh pretrhol na ľade Chicaga svoju negatívnu sériu štyroch zápasov bez víťazstva. Ruský nováčik Konstantin Kolcov zaznamenal svoj premiérový gól v NHL a jeho spoluhráč 18-ročný brankár Marc-Andre Fleury svoj prvý shutout kariéry, keď kryl všetkých 20 striel domácich.

Devils otočili v zápase s Philadelphiou nepriaznivý stav po prvej tretine, keď už prehrávali 0:2. Zásluhu na tom má najmä dvadsaťtriročný nádejný útočník Michael Rupp, autor dvoch gólov. New Jersey sa tak podarilo zvíťaziť až v piatom zápase pred domácim publikom.

Štvrtkové výsledky a štatistiky:

Boston - Montreal 0:1 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)

Góly: 62. Juneau (A. Markov). Vylúčení: 4:1 na 2 min, presilovky a oslabenia 0:0. Strely na bránku: 21:38. Brankári: Potvin - Theodore. Diváci: 14 377.

Buffalo - Toronto 5:3 (2:2, 2:1, 2:0)

Góly: 7. Žitnik (Dumont), 8. Kotalík (C. Brown), 29. Drury (Dumont, ŠATAN), 36. ŠATAN (Žitnik, Kotalík), 60. Pyatt - 10. Domi (McCabe, Reichel), 16. Fitzgerald (Nieuwendyk, G. Roberts), 39. T. Kaberle (Nolan, Sundin). Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše Peters - Perrott na 5 min, presilovky: 1:1, oslabenia 1:0. Strely na bránku: 36:21. Brankári: Noronen - Belfour. Diváci: 18 690.

NY Rangers - Carolina 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Góly: 19. A. Carter (Malachov), 33. Nedvěd (Holík, Kovaľov), 34. Lundmark (Ručinský, Malachov), 51. Messier (Barnaby, Lundmark) - 21. Vašíček (O`Neill, Staal). Vylúčení: 5:9 na 2 min, navyše C. Simon (NYR) 5 min + DKZ, presilovky: 1:1, oslabenia 1:0. Strely na bránku: 26:30. Brankári: Dunham - Weekes. Diváci: 17 539.

Tampa Bay - San Jose 2:2 po predĺžení (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)

Góly: 3. Kubina, 46. Andreychuk (B. Richards, Kubina) - 3. W. Primeau (Rathje, Ekman), 22. Marleau (Damphousse, Dimitrakos). Vylúčení: 8:10 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 35:27. Brankári: Chabibulin - Nabokov. Diváci: 17 609.

Ottawa - Florida 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)

Góly: 17. MARIÁN HOSSA (Bonk), 42. Varaďa (Smolinski) - 12. Jokinen (Goren, Viktor Kozlov), 43.Van Ryn, 48. Ritchie (Novoselcov). Vylúčení: 7:5 na 2 min, navyše C. Neil - Hordichuk na 5 min, presilovky: 1:2, oslabenia 0:0. Strely na bránku: 32:22. Brankári: Lalime - Shields. Diváci: 17 086.

Minnesota - Atlanta 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Góly: 8. Brunette (Dupuis, Kuba), 32. Walz (Schultz, Dupuis), 47. Kuba (Brunette, Brandner) - 36. F. Kaberle (McEachern, Savard), 57. Kovaľčuk (Savard, McEachern). Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše M. Johnson - Lessard na 5 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:23. Brankári: M. Fernandez - Dafoe. Diváci: 18 064.

Nashville - Detroit 5:3 (0:1, 3:0, 2:2)

Góly: 24. G. Johnson (J. Stevenson), 30. G. Johnson (Židlický, Erat), 37. Hartnell (Timonen, Židlický), 51. Legwand (Hall, Židlický), 59. R. Murray - 5. Zetterberg (Schneider, Whitney), 44. Yzerman (Schneider, Lidström), 55. Hull (Dacjuk, Lidström). Vylúčení: 11:10 na 2 min, navyše Hartnell, Tootoo, J. Allison na 5 min, Hall 2x 5 min, J. Stevenson 2 x 5 min + 10 min, S. Walker 2 x 5min + DKZ - Fisher, Chelios na 5 min, Dandenault, McCarty 2x 5 min, Shanahan 5 + 10 min, Maltby 2 x 5min + 10 min + DKZ, Yzerman 2 x 10 min + DKZ. presilovky: 2:2, oslabenia 0:0. Strely na bránku: 24:27. Brankári: Vokoun - Joseph. Diváci: 12 322.

New Jersey - Philadelphia 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)

Góly: 21. Rupp (Eliáš), 33. S. Stevens (Brylin, Larionov), 52. Rupp (S. Stevens) - 10. Amonte (Roenick, Recchi), 18. Gagne. Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše T. Stevenson - Fedoruk na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia 0:0. Strely na bránku: 28:16. Brankári: Brodeur - Hackett. Diváci: 15 588.

Chicago - Pittsburgh 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Góly: 25. Kolcov (Straka, M. Lemieux). Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky a oslabenia 0:0. Strely na bránku: 20:19. Brankári: Leighton - Fleury. Diváci: 15 121.

Edmonton - Columbus 4:3 po predĺžení (1:1, 1.1, 1:1 - 1:0)

Góly: 5. York (Dvořák, J. Smith), 36. Bergeron (Isbister), 43. J. Smith (Pisani, Reasoner), 63. Isbister (York, Bergeron) - 9. R. Nash (Špaček, T. Marchant), 38. Výborný (Knutsen), 56. R. Nash (Walser, Cassels). Vylúčení: 7:8 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia 0:1. Strely na bránku: 41:22. Brankári: T. Salo - Denis. Diváci: 15 946.

Los Angeles - Vancouver 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Góly: 35. Belanger (Avery, Laperriere) - 9. Öhlund (Keane, Linden), 29. D. Sedin (H. Sedin), 52. Morrison (M. Cooke, Arvedson). Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia 0:0. Strely na bránku: 38:15. Brankári: Čechmánek (od 29. Huet) - Cloutier. Diváci: 16 966.