Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Šatan prispel k víťazstvu prihrávkou v oslabení, Kings hrozí vypadnutie

Sportnet|3. máj 2001 o 08:19

New York 3. mája (TASR) - Zámorská NHL pokračovala v noci zo stredy na štvrtok dvoma zápasmi 2. kola play off, v ktorýh sa predstavili všetci štyria Slováci bojujúci o tohtoročný Stanley Cup. Úspešný bol však iba Miroslav Šatan, ktorého Buffalo dominovalo

aj v druhom stretnutí na ľade Pittsburghu.

Pittsburgh stratil na domácom ľade prehrou 2:5 všetko, čo v Buffale krvopotne získal. Vo štvrtom stretnutí nenašli tučniaci recept na kvalitnú defenzívu Sabres, keď brankára Hašeka zaťažili iba 17 strelami. Naopak hostia po dvoch jasných víťazstvách v Pittsburghu zrovnali stav série na 2:2 a v sobotu sa v Buffale začína vlastne odznova. Pre Buffalo by išlo o historický zápis, keby sa im podarilo z 0:2 otočiť sériu a postúpiť. Spoluhráči Miroslava Šatana boli aktívnejší od úvodného hvizdu, keď už v 2. minúte nachytal Hedberga spoza bránky Dumont. Domáci síce vyrovnali Strakom, no do kabín išli s náskokom jedného gólu opäť hráči Buffala. Pri vylúčení Žitnika sa vo vlastnom obrannom pásme zmocnil puku Curtis Brown, ktorého v brejku dvoch proti jednému sprevádzal Miroslav Šatan. Ten si pred bránkou domácich vymenil s Brownom na jeden dotyk puk a vrátil mu ho až tesne pred ležiacim Hedbergom, ktorý nemal na finálnu strelu žiadnu šancu. V druhej tretine tučniaci Laukkanenom vyrovnali na 2:2, no tretia časť hry im vôbec nevyšla a inkasovali tri góly. Navyše, v 49. minúte za stavu 2:3 nevyužil Martin Straka možnosť na vyrovnanie, keď nepremenil proti chladnokrvnému Hašekovi trestné strieľanie. "Čo som urobil zle? Mal som nechať strieľať Lemieuxa," skonštatoval Straka. Penguins strielali v histórii play off iba štyri trestné strieľania a úspešný bol zatiaľ iba Jágr v roku 1992 proti Rangers. "Všetko sa rozhodlo tretej tretine, ktorú sme zahrali výborne. Naše prvé dve tretiny nasvedčovali tomu, že posledných 20 minút bude z našej strany veľkolepých," povedal brankár Hašek. Domáci prehrali šiesty z ôsmich domácich zápasov v play off, čo okomentoval Lemieux slovami: "Je to veľké sklamanie, podobne ako minulý rok s Philadelphiou."

Lavíny z Colorada dobyli Staples Center aj v druhom stretnutí (0:3), ujali sa v sérii vedenia 3:1 a o postupe do finále Západnej konferencie môžu rozhodnúť pred vlastným publikom už v piatok. Kráľom sa aj s trojicou Slovákov, ktorí by po vypadnutí teoreticky mohli posiľniť národný tím na MS v Nemecku, nepodarilo prekonať výborného Patricka Roya ani raz, hoci v prvej tretine sa o to pokúšali 10-krát, pričom hostia bez zraneného kapitána a lídra Joea Sakica vystrelili iba 3-krát. Patrick Roy zaznamenal 128. víťazným zápasom v play off ďaľší rekord v bohatej kariére. Osud zápasu začal písať v 24. minúte center Alex Tanguay, keď sa najlepšie zorientoval v neprehľadnom závare pred Potvinom. Bodku za predstavením dali hostia v posledných štyroch minútach druhej časti hry, keď najskôr Hejduk využil presilovú hru a v závere po famóznom a rýchlom sóle zavesil do ľavého horného rohu ukážkovým blafákom Chris Drury. Traja slovenskí králi sa aj s Ľubomírom Višňovským pokúsili prekonať Roya každý jednou strelou, no neúspešne. Jozef Stümpel a Žigmund Pálffy si navyše pripísali mínusový bod a Pálffy si odsedel dve minúty za hrubosť.

PITTSBURGH - BUFFALO 2:5
(1:2, 1:0, 0:3)

Tučniaci stratili na domácom ľade prehrou 2:5 všetko, čo v Buffale krvopotne získali. Vo štvrtom stretnutí nenašli recept na kvalitnú defenzívu Sabres, keď brankára Hašeka zaťažili iba 17 strelami. Naopak hostia po dvoch jasných víťazstvách v Pittsburghu zrovnali stav série na 2:2 a v sobotu sa v Buffale začína vlastne odznova. Pre Buffalo by išlo o historický zápis, keby sa im podarilo z 0:2 otočiť sériu a postúpiť. Spoluhráči Miroslava Šatana boli aktívnejší od úvodného hvizdu, keď už v 2. minúte nachytal Hedberga spoza bránky Dumont. Domáci síce vyrovnali Strakom, no do kabín išli s náskokom jedného gólu opäť hráči Buffala. Pri vylúčení Žitnika sa vo vlastnom obrannom pásme zmocnil puku Curtis Brown, ktorého v brejku dvoch proti jednému sprevádzal Miroslav Šatan. Ten si pred bránkou domácich vymenil s Brownom na jeden dotyk puk a vrátil mu ho až tesne pred ležiacim Hedbergom, ktorý nemal na finálnu strelu žiadnu šancu. V druhej tretine tučniaci Laukkanenom vyrovnali na 2:2, no tretia časť hry im vôbec nevyšla, keď inkasovali tri góly. Navyše, v 49. minúte za stavu 2:3 nevyužil Martin Straka možnosť na vyrovnanie, keď nepremenil proti chladnokrvnému Hašekovi trestné strieľanie. "Čo som urobil zle? Mal som nechať strieľať Lemieuxa," skonštatoval Straka. Penguins strielali v histórii play off iba štyri trestné strieľania a úspešný bol zatiaľ iba Jágr v roku 1992 proti Rangers. "Všetko sa rozhodlo tretej tretine, ktorú sme zahrali výborne. Naše prvé dve tretiny nasvedčovali tomu, že posledných 20 minút bude z našej strany veľkolepých," povedal brankár Hašek. Domáci prehrali šiesty z ôsmich domácich zápasov v play off, čo okomentoval Lemieux slovami: "Je to veľké sklamanie, podobne ako minulý rok s Philadelphiou."

Góly: 12. Straka (Lemieux, Morozov), 26. Laukkanen (Jágr, Lemieux) - 2. Dumont (Audette, Barnes), 20. Brown (ŠATAN), 45. Barnes (Audette, Woolley), 55. Cypľakov (Varaďa, Žitnik), 59. Barnes (Heinze, Dumont). Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 17:28. Brankári: Hedberg - Hašek. Rozhodcovia: Koharski, Pollock - 17.148 divákov.


LOS ANGELES - COLORADO 0:3
(0:0, 0:3, 0:0)

Lavíny z Colorada dobyli Staples Center aj v druhom stretnutí, ujali sa v sérii vedenia 3:1 a o postupe do finále Západnej konferencie môžu rozhodnúť pred vlastným publikom už v piatok. Kráľom sa aj s trojicou Slovákov, ktorí by po vypadnutí teoreticky mohli posiľniť národný tím na MS v Nemecku, nepodarilo prekonať výborného Patricka Roya ani raz, hoci v prvej tretine sa o to pokúšali 10-krát, pričom hostia bez zraneného kapitána a lídra Joea Sakica vystrelili iba 3-krát. Patrick Roy zaznamenal 128. víťazným zápasom v play off ďaľší rekord v bohatej kariére. Osud zápasu začal písať v 24. minúte center Alex Tanguay, keď sa najlepšie zorientoval v neprehľadnom závare pred Potvinom. Bodku za predstavením dali hostia v posledných štyroch minútach druhej časti hry, keď najskôr Hejduk využil presilovú hru a v závere po famóznom a rýchlom sóle zavesil do ľavého horného rohu ukážkovým blafákom Chris Drury. Traja slovenskí králi sa aj s Ľubomírom Višňovským pokúsili prekonať Roya každý jednou strelou, no neúspešne. Jozef Stümpel a Žigmund Pálffy si navyše pripísali mínusový bod a Pálffy si odsedel dve minúty za hrubosť.

Góly: 24. Tanguay (Hejduk, Forsberg), 37. Hejduk (Klemm, Tanguay), 39. Drury. Vylúčení: 6:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 21:21. Brankári: Potvin - Roy. Rozhodcovia: McCreary, Van Massenhoven - 18.478 divákov.

Súvisiace články